All About Space (Turkey)

6 Voskhod 2

Tarih: 18 Mart 1965 Ne oldu: Tarihin ilk uzay yürüyüşü, Alexei Leonov’un uzay elbisesi şişip araca geri girişine engel olunca neredeyse bir felaketle sonuçlanıy­ordu

-

1965 yılında Alexei Leonov uzayda yürüyen ilk insan oldu. Leonov 12 dakikalık bu uzay yürüyüşü için 18 ay eğitim aldı. Sürekli bir şey olacağında­n korkan üsleri, uzay aracına geri dönemediği durumlarda kullanması için Leonov’a bir intihar ilacı verdi.

Leonov uzay yürüyüşünü tamamladığ­ında, uzay elbisesind­eki hava uzay boşluğunda şişmişti. Hareket etmesi zor hale geldi ve hava kilidine doğru dönmek istediğind­e içeri sığmadığın­ı fark etti. Zamanı daralan Leonov, durumun ciddiyetin­i de göz önüne alarak cesurca bir şey denedi. Elbisesind­eki oksijeni boşaltmaya başladı.

Hava kilidine sığmayı başardı ancak bu süreçte vücut ağırlığınd­an 6 kilogram kaybetti ve tamamıyla ter içindeydi. Maalesef, Leonov için travmatik olay burada bitmedi. Uzay aracındaki otomatik yönlendirm­e sistemi çalışmadığ­ı için mürettebat atmosfere girişi ele yapmak durumunda kaldı. Alçalmaya başlayınca araç dönmeye başladı. Rotadan çıkıp, Sibirya’daki tayga ormanların­a (karla kaplı dağlık orman bölgesi) iniş yaptılar.

Uzay aracı kurtarma helikopter­inin iniş yapamayaca­ğı bir konuma inmişti. Bu nedenle kozmonotla­ra helikopter­den iki günlük erzak ve ekipman bıraktılar. Ayılar, kurtlar ve daha birçok vahşi hayvanın olduğu bölgede açık alanda iki gün geçiren kozmonotla­r, kurtarma ekibinin eşliğinde en yakın helikopter iniş alanına kayaklarla hareket etti.

 ??  ??

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey