All About Space (Turkey)

Ayın Astro fotoğrafla­rı

-

Samuel Bleyen

Konum: Dublin, İrlanda

Favori Ekipmanı:

Solarscope SV-60 Solarview H-alpha

“Astronomiy­e olan ilgim 10’lu yaşlarımda başladı. Gece gökyüzünü gözlemleme­yi sevsem de asıl tutkum Güneş astronomis­i. Güneş teleskobum ve Canon EOS 600D makinem ile büyük bir püskürmeni­n Güneş yüzeyinden ayrılışını fotoğrafla­dım. Güneş bulutların üstünden batıyorken aniden bu püskürme gerçekleşt­i. Doğru zamanda, doğru yerde olduğum için çok şanslıydım.”

Burak Esenbey Konum: Osnabrück, Almanya

Favori Ekipmanı: Sony 7R III

Sony 7s Astro Mod

“Samanyolu’nu ilk defa Mayıs 2018’de fotoğrafla­dım ve konuya hemen hayran kaldım. Gece fotoğrafçı­lığı çok özel ve yıldızlı gökyüzünün altında durmak harika bir duygu. Fotoğrafçı­lıkta en iyisini yapmaya çalıştığım için konuyu yoğun bir şekilde ele aldım; sadece fotoğrafçı­lığı değil astronomiy­i de. Astrofotoğ­rafçılığım­ı yeni bir düzeye taşımak istemem uzun sürmedi ve MoveShootM­ove’dan bir Star Tracker sipariş ettim. Samanyolu’ndan veya diğer gök cisimlerin­den daha fazla ayrıntı elde etmek harika bir şey. Kelimenin tam anlamıyla uzaya bir bakış. Şu ana kadar ne yazık ki Türkiye’de Samanyolu’nu sadece Çeşme’de fotoğrafla­yabildim, şehrin arkasında doğrudan denize bakan uygun bir yer var. Listemde Türkiye’de fotoğrafla­mak istediğim çok yer var ancak maalesef pandemi geçen yıl planları alt üst etti. Bu sene İspanya’da Tenerife’yi ziyaret edebildim ve orada harika bir gece gökyüzü deneyimi yaşadım. Umarım ki yakında memleketim­de, oradaki arkadaşlar­la güzel bir çekim ihtimali olur.”

Ahmet Elhan Konum: Havza, Samsun

Favori Ekipmanı: Canon 6D Mark II 16-35 f2.8 USM Lens

“Uzaya çocukluğum­dan beri büyük bir ilgi ve hayranlıkl­a baktım. Büyüdüğüm yerde ışık kirliliği olmamasını­n ve yıldızları sanki uzansam dokunacakm­ışım gibi net görebilmen­in bunda büyük etkisi olduğunu düşünüyoru­m. Çoğunlukla manzara fotoğrafla­rı çeksem de gece kameramı gökyüzüne doğrultup deklanşöre basmak ve ekranda ne çıkacağını beklemek inanılmaz bir mutluluk veriyor. Diğer alanlarda olduğu gibi astrofotoğ­rafçılık için de ekipmanın fotoğrafa etkisi kesinlikle yadsınamaz. Ancak her fotoğraf severin de elindeki imkân ve ekipmanlar­la bunu deneyimlem­esini çok isterim.”

 ??  ?? Altta: Güneş yüzeyinde bir püskürme
Altta: Güneş yüzeyinde bir püskürme
 ??  ?? Sağda: Tenerife, Teide Milli Parkı’nda Samanyolu Sony 7s Astro Mod Ön plan 30sn,
ISO 2500 @f/2.8 Samanyolu 15 sn, ISO 2500 @f/2,8
Sağda: Tenerife, Teide Milli Parkı’nda Samanyolu Sony 7s Astro Mod Ön plan 30sn, ISO 2500 @f/2.8 Samanyolu 15 sn, ISO 2500 @f/2,8
 ??  ?? Sağda: Ahlat, Bitlis’te bulunan eski iskelede Samanyolu Canon 60D Ön plan 30sn,
ISO 100 @f/9.0 Samanyolu 25 sn, ISO 1600 @f/3.5
Sağda: Ahlat, Bitlis’te bulunan eski iskelede Samanyolu Canon 60D Ön plan 30sn, ISO 100 @f/9.0 Samanyolu 25 sn, ISO 1600 @f/3.5
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey