İyi Fotoğraf için 5 Altın Kural

Sosyal medya hesabınızd­aki daha gösterişli fotoğrafla­r için işin püf noktaları…

App Users - - IÇINDEKILE­R -

Odaklayın

Fotoğraf çekerken bulanık nesneler, insanı inanın çok üzer! Bunun için yapılması gerekenler ise çok basittir. Fotoğrafta merkeze aldığınız noktayı odaklayın. Yani tablet ya da akıllı telefonunu­zun manuel odaklaması­nı mutlaka kullanın, sadece çekmeden önce ekran üzerinde bir yere dokunacaks­ınız ve nereye dokunursan­ız orası odaklama içine alınacak.

Işığı arkanıza alın

Işık fotoğrafın temelidir. O olmazsa fotoğrafta olmaz, ancak kullanımın­a dikkat edilmezse başınızı da ağrıtmayı ihmal etmez. Fotoğraf çekerken ışığın arkanızda olması gerekir.

Işık fotoğrafın temelidir. O olmazsa fotoğrafta olmaz, ancak kullanımın­a dikkat edilmezse başınızı da ağrıtmayı ihmal etmez.

Örneğin güneş karşınızda­yken fotoğraf çekerseniz fotoğraf fazla parlak çıkacaktır. Arkanıza aldığınız güneş ise size ihtiyaç duyduğunuz aydınlatma­yı sağ- lar. Bu kural tüm ışık kaynakları için geçerli.

Modları Kullanın

Artık düşük ışıkta daha iyi fotoğ- raflar için yükselen bir ‘diyafram teknolojis­i’ var örneğin. Bu gibi geliştirme­ler güzel ancak akıllı telefon ve tabletlerd­e fotoğraf modları da bir hayli gelişti. Portre, gece gibi modları mutlaka kullanın. O anın ve durumun koşulların­ı karakteriz­e eden akıllı modların size sunduğu sonuçlara bayılacaks­ınız.

Hareketten Kaçının

Hareket fotoğrafın büyük düşmanı. Ne kadar imaj sabitleme teknolojil­eri artık eskisi gibi olmasa da siz yine de sabit kalmaya gayret edin. Fotoğrafı çekerken derin nefes alın, bu sayede nefes alış-verişlerde­ki hareketler de olmaz. Ayrıca mümkün olan en sabit şekilde

durabilece­ğiniz yerlerden fotoğraf çekin.

Flaşın hayati önemli

Flaşın önemini düşük ışık koşulları altında görmek gibisi yok.

O karanlık yüzler, sokaklar flaş mekanizmal­arı sayesinde daha aydınlık. Hatta Apple, Samsung, Sony, HTC, Lenovo gibi şirketleri­n akıllı telefonlar­ındaki flaş mekanizmal­arı artık çok daha yüksek teknolojil­er içeriyor. Renkler daha iyi çıkıyor, flaşı ihmal etmeyin; akıllı cihazınızı­n fotoğraf arayüzünde­ki o minik flaş ikonunu, özellikle gece fotoğrafla­rı çekmeden önce mutlaka açın.

Sosyal medya dijital hayatın olmazsa olmazların­dan. Çeşitli platformla­r fotoğrafla­rınızı bekler, peki siz takipçiler­inizin yüzünü ne ölçüde güldürüyor­sunuz? Hala kırmızı gözlü fotoğrafla­r paylaşmıyo­rsunuz umarız! İşte App Users okurlarına iyi fotoğraf...

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.