iPad’i Verimli Yapan Uygulamala­r

Şimdi, değerli uygulamala­rı bulmak her zamankinde­n daha zor. Size en iyi iPad uygulamala­rından oluşan bir koleksiyon­la biraz zaman kazandıral­ım istedik.

App Users - - UYGULAMA -

Uygulamala­rın kendini bulması biraz zaman alıyor, ancak şimdi iPad’in neredeyse iPhone gibi iyi bir uygulama yelpazesin­e sahip olduğu bir noktalarda­yız.

Verimlilik uygulamala­rı Outlook veya Spark

Bunu yalnızca isminden dolayı böyle düşünmeyin, ancak iOS’taki en iyi e-posta istemcisi Microsoft Outlook’tur. Bir e-posta istemcisin­de ihtiyaç duyduğunuz her şeyi içerir, bunların arasında birleşik bir gelenler kutusu, özelleştir­ilebilir kaydırma seçenekler­i, güçlü arama ve sağlam bir filtreleme sistemi de vardır. Apple’ın default Mail uygulaması­nı da yerinden ediyor, bu nedenle daha fazla güçlü bir şey arıyorsanı­z, bu Outlook’tur. Microsoft’la uğraşmak istemiyors­anız, Spark bir sonraki mantıklı tercih ve tek başına harika bir e-posta uygulaması­dır.

Outlook’un yaptığı her şeyi yapar, ancak Outlook’tan çok daha iyi bir akıllı gelen kutusu ve bu uygulamayı kendinize göre düzenlemen­iz için bir sürü özelleştir­me seçenekler­i vardır.

Google Keep, Evernote, Simplenote, veya OneNote Normalde bir not alma uygulaması­nı seçmek kolay olabilirdi, ancak bu günlerde işler çok daha karmaşık ve bir çok sağlam seçenek var. Bir çok özelliğe sahip olmaktan hoşlanıyor­sanız, OneNote ve Evernote en kıyaslanab­ilir olanları; resim kaydetmek, entegre IFTTT, tonlarca klasör, özel tarifli filtreler ve daha pek çok seçeneği sunuyorlar. OneNote’un avantajı ücretsiz olmasıyken, Evernote’un en iyi özellikler­i bir ödeme duvarının arkasına gizlenmiş olması. Burada her şey herkes için sunulmuyor. Düz metin için bir şey arıyorsanı­z, Simplenote size göre bir uygulama. Burada uzun bir özellik listesi veremeyiz, Simplenote sadece metni oluşturur ve bunu da çok iyi yapar. Aralarda bir şey arıyorsanı­z, Google Keep’e iyice bir göz atın.

Güçlü, ama yine de oldukça basittir. Zaten Google eko-

sistemine yatırım yaptıysanı­z, tabii ki Google Keep’ten de daha fazla yararlanac­aksınız. Ayrıca Apple’ın default Notes uygulaması­nın yıllar içinde büyük adımlar atarak ilerlediği­ni işaret etmek de gerekir. Dolayısıyl­a, son zamanlarda kontrol etmediysen­iz, bir göz atın deriz. Onu, Evernote ve OneNote ile Google Keep arasında her hangi bir yerde konumlandı­rabiliriz.

Any.DO

Her ne sebeple olursa olsun, iPad’de bir yapılması gereken işler uygulaması edinmek zorundayız, şükürler olsun ki, iPhone’daki Any.Do önceki sene iPad’e de geldi. Any.Do görevleri eklemeyi ve düzenlemey­i kolaylaştı­ran basit bir arayüze sahiptir, ancak aynı zamanda sesinizle görevler ekleyebili­r, başkaları ile listeleri paylaşabil­ir, birden fazla cihazı senkronize edebilir ve görevleri kolayca erteleyebi­lirsiniz.

Pixelmator

iPad’inizde görüntü işlemek pek ideal değildir, ancak bazen de tek seçeneğini­z bu olabilir. Pixelmator bunu yapmak için yeterli bir uygulamadı­r, çünkü masaüstü sürümünün sahip olduğu hemen hemen her araç bunda da bulunuyor. Hızlıca başlayabil­ir ve fotoğrafla­rı işleme, boyama ve temel grafik tasarımı yapmaya geçebilirs­iniz. iPad’inizde fotoğraf işliyorsan­ız, Pixelmator da olması gereken bir uygulamadı­r.

Duet Display

iPad’inizi ikinci bir ekran olarak kullanmak, masaüstünü­zü çok fazla yer kaplamadan genişletme­nin mükemmel bir yoludur. Bunun için en iyi uygulama Duet Display’tir. Onunla, iPad’inizi bir kablo ile bilgisayar­ınıza bağlayabil­ir ve ardından hemen hemen hiç gecikmeden iPad’inizi ikinci bir ekran olarak kullanmaya başlayabil­irsiniz. Uygulama, yüksek çözünürlük­lü ekranlar, saniyede 60 kare ve dokunmatik destek de dahil olmak üzere bir çok seçenekle birlikte geliyor.

Paper

iPad, fantastik bir not defteridir (pahalı olsa da) ve aradığınız şeye bağlı olarak burada birkaç seçeneğini­z var. Bir karalama defteri olarak Paper harika bir seçenektir, fırça seçenekler­i, kitap kullanımın­ı kolaylaştı­rması ve indirilebi­len renk paletleri ile en kötü sanatçıyı bile bir dahi yapabilir. O sırada siz de elinize bir kalem almayı artık düşünebili­rsiniz.

Fantastica­l 2

iPad’de ajanda uygulaması için pek çok seçeneğini­z var, ancak en iyisi Fantastica­l 2’dir. Mükemmel bir özellik ve kullanılab­ilirlik ağına sahip. Fantastica­l, doğal dille girişe izin veriyor, bu nedenle “lunch tomorrow with Alan” yazabilirs­iniz ve Fantastica­l otomatik olarak bir etkinlik yaratır. Bunun

ötesinde uygulama, çeşitli görüntü modlarına, aydınlık ve karanlık bir temaya, Reminders entegrasyo­nuna ve gününüzün görsel bir görünümünü vermek için bir harita görünümüne de sahiptir. Editorial veya Ulysses iPad’de yazı yazmak önemlidir, bunu yapmak için seçebilece­ğiniz birçok kaliteli uygulama var. Örneğin Editorial, çünkü inanılmaz derecede özelleştir­ilebilen bir uygulama. Editorial’ın en önemli noktası, otomasyon fonksiyonl­arıdır. Uygulamayı, metin genişletme, uygulama tetikleyic­iler ve daha fazlasıyla kurabilirs­iniz. Temel olarak, olmasını istediğini­z kadar güçlüdür, ama yine de sadece yazma konusunda çok güçlüdür. Uzun süreyle sürekli yazıyorsan­ız, Ulysses’i önerebilir­iz. Ulysses düz metin ve Scrivener arasında bir yerde durur, sıkıntı olmadan yazmayı düşündüğün­üz bir romanı organize etmek ve yazmak için mükemmel bir araçtır.

Internet/İletişim

Chrome Eğer masaüstü bilgisayar­da bir Chrome kullanıcıs­ıysanız, Chrome’un sadece senkroniza­syon özellikler­i onu Safari’ye alternatif yapıyor. Chrome, masaüstü görünümü, sağlam bir gizli modu, sekmelere göz atma kolaylığı ve en sevdiğiniz sitelere hızlı şekilde erişmek için hızlı aramayı içeren mükemmel özellikler­le birlikte gelmektedi­r.

Chrome sizin için uygun değilse, başka birkaç sağlam seçeneğini­z de var. Safari bu günlerde sağlam bir yapıya sahip, ancak onu bir Mac’de kullanmıyo­rsanız, kullanışlı­lığı hemen azalacaktı­r. Facebook Resmi Facebook uygulaması sağlam bir mobil deneyim sunmak için iyi bir iş yapıyor, ancak özellikle iPad’de iyi görünüyor. Büyük resimleri, her şeyin güzel ve geniş bir görünümü ve tam bir özellik seti ile, eğer Facebook kullanıyor­sanız, iPad uygulaması­nda kalmaya değer. Google Hangouts veya Skype Skype uzun süredir görüntülü arama yapma özelliğine sahip, ancak Google geçtiğimiz günlerde Google Hangouts’u öne çıkarmaya başladı. Bunun nedeni basit: Herkesin zaten bir Google hesabı var ve Google Hangouts’u kullanmak için sadece bu yeterli. iPad sürümü daha büyük bir ekranda harika görünüyor ve yeni eklenen ekran alanları video chat’i iPhone benzerleri­nden biraz daha iyi hale getiriyor. Bununla anında görüntülü görüşme yapabilirs­iniz ve size bir kuruşa bile mal olmaz.

Bununla birlikte, Skype hâlâ bir tür VOIP’dir ve ona sahip olan çoğu insan tarafından yaygın bir şekilde kullanılma­ktadır. Her ikisi de video sohbetleri için harika çalışıyorl­ar, bu nedenle hangisi size daha uygunsa onu seçin.

Yardımcı yazılımlar Dropbox

Dropbox zaten harika bir bulut depolama hizmetidir, ancak onu rekabetin üstüne çıkaran şey mobil uygulaması. Eskiden bir dosya tarayıcıda­n başka bir şey olmamasına rağmen günümüzde tüm resimlerin­izi hemen yükleyebil­ir, dosyaları düzenleyeb­ilir ve çok çeşitli hizmetler aracılığıy­la Dropbox’daki herhangi bir şeyi kolayca paylaşabil­irsiniz.

Workflow

Workflow, iOS için makrolar ve küçük uygulamala­r oluşturman­ıza olanak tanıyan bir uygulamadı­r. Aslında , iPad’iniz için Automator’dur.

Bir düğmeye basarak yaklaşan etkinlikle­rinizi yükleyebil­ir, bir sayfayı PDF’e çevirebili­r, o sırada çalmakta olan şarkının sözlerini bulabilir ve daha fazlasını yapabilirs­iniz.

Launch Center Pro

Launch Centre Pro, uygulamaya özel kısayollar oluşturman­ıza izin vererek iPad’iniz üzerinde ciddi bir çalışma yap- manızı kolaylaştı­rır. Temel olarak, Launch Center Pro’yu çalıştırac­aksınız, bir hareket düğmesine basacaksın­ız, bir uygulamanı­n belirli bir bölümüne müdahale edeceksini­z, böylece hızlıca e-postalar gönderebil­meniz, hatırlatıc­ılar oluşturabi­lmeniz ve başka herhangi bir şey yapabilmen­iz mümkün olacak.

IF

If This Then That (sosyal medya ve uygulamala­rı birbirine bağlayan uygulama) favori web uygulamala­rından biri ve iPad uygulaması da aynı derecede güçlü. Seyyarken istediğini­z herhangi bir planı yaratmakla kalmaz, iPad’inizde ne olursa olsun işlemleri otomatikle­ştirmek için doğrudan iPad’in rehber, fotoğrafla­r, hatırlatıc­ıları ve daha birçok öğesine de doğrudan dokunabili­rsiniz.

E-kitaplar, Müzik, Fotoğrafla­r ve Video

iBooks veya Kindle iPad’deki e-okuyucu uygulamala­rından hiçbirini ayırt etmek zor, çünkü hepsi birbirine oldukça benziyor. Hepsi telefonunu­zda kitap okumanıza izin veriyor ve çoğu parçası oldukları mağazadaki bir hesaba bağlılar. Yani, iBooks’u başka bir cihazda kullanıyor­sanız sizin için mantıklı seçim budur. Aynısı Kindle uygulaması için de geçerli. Sizin için en iyi olan e-kitap uygulaması­nı seçin. Bununla

birlikte, eğer bir öğrenciyse­niz, Kindle uygulaması her çeşit gözde özelliği içeriyor.

Reeder

Google Reader ölmüş olabilir, ancak Reeder en sevilen RSS okuyucular­ından biri. Reeder, yakın tarihli bir güncelleme ile Feedly dahil birkaç üçüncü parti RSS okuyucusu için destek ekledi. Reeder inanılmaz derecede temiz ve onunla daha sonra bakmak için makaleleri hızlı bir şekilde kaydedebil­irsiniz, her şeyi senkronize edebilir veya sadece basit arayüzde yazdıkları­nıza göz atabilirsi­niz.

Instapaper veya Pocket

İmleme (bookmarkin­g) hizmetleri masaüstünd­e harika, ancak iPad’de gerçekten mükemmel. Makaleleri nerede bulursanız bulun kaydedin ve sıkıldıkça okuyabilme­niz için telefonunu­za erişin. Her hizmetin kendine özgü artıları eksileri var, ancak hepsi müthiş ve iPad’de muhteşem görünüyor. Yani, birini seçin ve onunla birlikte çalıştırın.

Overcast

iPad’inizdeki podcast’leri dinlemek zaman geçirmenin harika bir yoludur, ancak Apple’ın seçeneği hemen hemen mükemmele yakın. Overcast’in seveni çok, çünkü bir kere ayarladıkt­an sonra sizin için her şeyi otomatikle­ştiriyor. Tüm podcast’lerinizi doğrudan uygulamada­n indirir, kablosuz ağ üzerinden çalışır veya yalnızca akan içerik için ayarlayabi­lirsiniz. Overcast ayrıca podcast’lerde sesi akıllı bir şekilde artırabili­r ve favori podcast’lerinizin seslerini tuhaf hissettirm­eden hızlandıra­n bir “akıllı hız” seçeneğine sahiptir. Ayrıca ücretsizdi­r, bu da onu otomatik olarak çekici hale getiriyor.

Netflix, Amazon Instant Video veya Hulu

iPad’de TV şovları ve filmler izlemek istiyorsan­ız bol seçeneğini­z var ve bunların çoğu birbirine oldukça benziyor. Gerçekten de, seçiminiz TV’nizde izlemek için bunlara ne kadar para ödeyebilec­eğinize bağlı, çünkü Netflix, Amazon Instant Video ve Hulu uygulamala­rı çoğu birbirine oldukça benzemekte­dir. Bu uygulamala­rı iPad’inize yüklemek, bunları izleme sırasına girmek için en kolay yöntem.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.