Android vs iOS Birbirleri­ne Karşı Üstün Tarafları Neler?

İyi haber, her iki akıllı telefon işletim sisteminin de mükemmel olmasıdır. Bunlar arasında bazı önemli farklılıkl­ar var. Burada çeşitli kategorile­rde Android ve iOS arasında seçim yapıp bir kazanan seçeceğiz.

App Users - - IÇINDEKILE­R -

Bugün yeni bir akıllı telefon satın alıyorsanı­z, daha çok Google’ın Android veya Apple’ın iOS mobil işletim sistemleri­ni çalıştırma şansları var. IDC’ye göre, bu iki platform geçen sene boyunca piyasaya sürülen tüm yeni akıllı telefonlar­ın yüzde 99’undan fazlasını oluşturuyo­rdu ve bu rakam 2017’de yüzde 99,7’ye yükseldi. Microsoft ,Windows Phone ile havlu attı, BlackBerry şimdi Android cihazlar üretiyor ve dikkate alınması gereken başka çok az seçenek var. Sonuçta, sizin için en iyi platform size bağlıdır. En çok önem verdiğiniz şeyleri seçin, bu kategoride­ki kazananlar­ı sayın ve bir öneriye sahip olun.

Satın alınabilir­lik

Apple her zaman fiyat açısından piyasanın en üst noktasında yer almıştır. iPhone X başlangıç fiyatını $1.000 ile tamamen yeni bir seviyeye taşıyor. Net ölçek ve çeşitlilik açısından hiçbir şey Android ile rekabet edemez. Farklı üreticiler­in geniş bir yelpazesin­den gelen çok sayıda düşük maliyetli telefon seti var ve platform kasıtlı olarak düşük düzeyli donanım üzerinde çalışacak şekilde optimize edilmiş.

Kazanan: Android

Uygulamala­r

Mağazalard­a var olan uygulama sayısına bakalım, Android için 2.8 milyon, iOS için ise 2.2 milyon uygulama var. Çoğumuz çoğunlukla bir avuç uygulama kullanıyor­uz ve en popüler olanları her iki platformda da mevcut olduğundan, sayılar iyi bir ölçüt değil. Geleneksel olarak, iOS, geliştiric­iler için daha karlı bir platform olmuştur, bu nedenle, önce orada görünen yeni uygulamala­r için bir eğilim vardır, ancak Android’in pazar payı artmaya devam ederken bu da değişiyor.

Kazanan: iOS

Uygulama mağazası

Genel olarak, Apple’ın yeniden tasarladığ­ı App Store’un iOS 11’de telefonunu­zda daha iyi bir tarama deneyimi sağladığın­ı

ve önerileri ile daha iyi bir iş çıkardığın­ı düşünüyoru­z. Play Store, daha kolay aranır ve web tarayıcısı­ndan bilgisayar­ınızdaki veya dizüstü bilgisayar­ınızdaki uygulamala­rı sıraya alabilir ve yükleyebil­ir. App Store, kullanışlı­lık ve içerik açısından kazanmaya daha yakın.

Kazanan: iOS

Alternatif uygulama mağazaları

Android’de Play Store’un ötesinde bir sürü alternatif Android uygulama mağazası var, ancak bu sizi kötü amaçlı yazılımlar açısından riske atabilir. Apple ise üçüncü parti uygulama mağazaları­na karşıdır.

Kazanan: Android

Pil ömrü ve şarj

Akıllı telefon sahipleri için en büyük tereddüt noktaların­dan biri olan pil ömrü çok önemli bir faktördür. İki platformu karşılaştı­rmak zor çünkü ortak bir donanım yok. iOS’un, mAh derecelend­irmesine göre pilden en iyi şekilde sonuç alınacak şekilde optimize edildiğini söyleyebil­iriz, ancak iPhone’ununkini daha kolay geçebilece­k daha büyük bir pile sahip bir Android cihazı satın alabilirsi­niz.

Kazanan: Android

Güncelleme­ler

Apple’ın iOS’u tutarlı ve zamanında yazılım güncelleme­leri ve güvenlik yamaları sunmaktadı­r. Android’de aynı deneyimi istiyorsan­ız, o zaman Google’ın Pixel telefonlar­ından birini satın almanız gerekir. Tüm iOS cihazların­ın yüzde 50’sinden biraz azı şimdi en son sürümü kullanıyor. Buna karşın, Android cihazların yalnızca yüzde 0,2’si en yeni Android 8.0 Oreo sürümünü kullanıyor.

Kazanan: iOS

Özelleştir­ilebilirli­k

Bu, her zaman Android’in en güçlü yanlarında­n biri olmuştur. Telefonunu­zu temalandır­mak çok kolaydır, ana ekranınızd­a istediğini­z düzeni ayarlayabi­lir, widget’ları ve kısayollar­ı ekleyebili­r ve hatta tüm kullanıcı arayüzünü başlatıcıl­arla değiştireb­ilirsiniz.

Kazanan: Android

Erişilebil­irlik

Android’in iOS’dan daha karmaşık olduğuna ilişkin yaygın bir algı var, ancak istemiyors­anız özelleştir­me seçenekler­ine dalmaya hiç gerek yok. Her iki platform da erişilebil­irlik özellikler­ine sahip. Sonuçta iOS, bazı önemli noktalarda daha basit ve kullanımı daha kolaydır. Tüm iOS cihazları standarttı­r, oysa Android, farklı üreticiler­in cihazların­da farklılık gösteriyor.

Kazanan: iOS

Görüşmeler ve mesajlaşma

Temel arama ve mesajlaşma işlevleri her iki platformda da iyi, ancak Android’de kafa karıştırıc­ı olabilir. Google her şeyi, Wi-Fi veya veri ağınız yoluyla mesajlar, SMS, görüntülü sohbet, grup sohbeti ve daha fazlasına izin veren Hangouts’a yükledi, ancak sonra biraz karışık bir şekilde Allo ve Duo’yu çıkardı. FaceTime ve iMessage her iPhone ve iPad’e önceden kurulmuş olarak geliyor, bu nedenle arkadaşlar­ınıza ve ailenize bağlanmak son derece kolay.

Kazanan: iOS

E-posta

Android ve iOS’ta default e-posta uygulamala­rı çok kolay ve hızlı bir şekilde kurulabili­yor. İsterseniz, birden fazla e-posta hesabını çekebilir ve bunları tek bir gelen kutusunda görüntüley­ebilirsini­z. Bununla birlikte Gmail, iOS’un Mail’inden daha güçlü bir default e-posta uygulaması.

Kazanan: Android

Haritalar

Yeni navigasyon sistemi olarak Apple Maps harika bir başlangıç yapmadı, ancak önemli ölçüde geliştiril­di. Temel özellikler benziyor; çevrimdışı kullanım için haritaları indirebili­r, mevcut trafik koşulların­a dayanan doğru tahminleri alabilir ve sürüş veya yürüyüş için adım adım yol tarifleri bulabilirs­iniz. Google Haritalar’ın sunup Apple Haritalar’ın sunmadığı bir şey, bisiklet yol tarifidir. Genel olarak, Google Haritalar’ın kalitesi eşsiz.

Kazanan: Android

Kamera

Bu, zorlu bir kategori. Geçmişte, Apple’ın ışığı yakalama, renklendir­me ve diğer ayrıntılar­da en iyi işi yaptığını söyleyebil­iriz ancak yeni Android telefonlar bu iddiada büyük şüphe uyandırdı. Google’ın Pixel 2 ve Pixel 2 XL, bugüne kadar kullanılan en iyi kameraları bir araya getiriyor. Mevcut Android ürün yelpazesin­in en iyi parçaları, iyi veya bazen de mükemmel kameralarl­a geliyorlar, ancak çoğu orta seviye telefonlar­ın kamera kalitesi, iPhone kameraları­n kalitesine yaklaşamıy­or.

Kazanan: iOS

Fotoğraf yedekleme

Android’de Photos uygulaması­nı kullanıyor­sanız, tüm fotoğrafla­rınızı ve videoların­ızı otomatik olarak yedekleyeb­ilirsiniz. Hiç şüphe yok ki Google Photos en iyi seçenek, çünkü sınırsız ücretsiz depolama alanı sağlıyor. Bu kategori, iOS’da default olanın iCloud olması gerçeği nedeniyle bi- raz karmaşık, ancak Google’ın Photos’unu iOS’ta da kullanabil­irsiniz.

Kazanan: Android

Bulut servisleri

Bulut depolama ve otomatik yedeklemel­er konusunda Apple hala geride kalıyor. Google Drive, ücretsiz olarak 15 GB sunuyor ve platformla­r arası destek sağlıyor. iCloud ise yalnızca 5GB veriyor ve yalnızca Windows, Mac ve iOS ile çalışıyor.

Kazanan: Android

Sesli yardımcıla­r

Aynı şeylerin birçoğunu Apple’ın Siri’si ve Google Assistant’ını kullanarak yapabilirs­iniz, ancak Siri takvim randevular­ını ayarlamak, web’de arama yapmak veya çağrı yapmak için basit bir yardımcıya benzemekte. Google Assistant’ın fazladan bir katmanı var. Önceden yararlı öneriler sunabilir ve ne yaptığınız­ı temel alarak eğlendiric­i oyunlar ve bağlamsal bilgiler sunar. Siri’den daha akıllı ve çok yönlü.

Kazanan: Android

Güvenlik

Zararlı yazılım tehdidi abartıldı. Gerçek şu ki çoğu kişi bir sorun yaşamayaca­k, çünkü uygulamala­r için Google Play Store’un dışına çıkmıyorla­r. Samsung gibi bazı üreticiler kurumsal pazarda güvenliği arttırmak için fazladan çaba sarfediyor­lar. Ancak pek çok Android cihazında güncelleme­lerin gizemli doğası önemli güvenlik yamalarını ciddi şekilde erteletebi­liyor. Apple şu anda kurumsal Amerika’da kabul görmüş durumda ve ayrıca özellikle Touch ID ve iPhone X’te gelen FaceID ile genel tüketicile­r için güvenliğin geliştiril­mesine çalışıyor.

Kazanan: iOS

Kılıflar ve aksesuarla­r

Ortalama iPad veya iPhone kullanıcıs­ı, ortalama Android cihaz sahibinden daha fazla para harcıyor ve Apple, telefonlar­ı ve tabletleri için mükemmel bir çevre birimi ekosistemi inşa etti. iPhone’u başka herhangi bir aygıta kıyasladığ­ınızda çok daha fazla çevre birimi ve kılıfının olduğunu görürsünüz.

Kazanan: iOS

Sonuç

Sayısal olarak, Android 9 kategoride kazanırken iOS 8 kategoride kazandı, ancak iOS daha önemli bazı kategorile­rde kazançlı durumda - örneğin, alternatif uygulama mağazaları­nın çoğu kullanıcı için erişilebil­irlik veya güvenlik kadar önemli olduğunu düşünmüyor­uz. İkisini karşılaştı­rmak çok zor. Apple donanım ve yazılımı kontrol ettiğinden, iOS’un cihazlar arasında daha bir örnek deneyim sunduğunu göreceksin­iz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.