Android Oreo’dan Son Dakika Bilgileri

Google, 8.0’ın yanı sıra Android 8.1 Developer Preview ile de Ayarlar uygulaması­nın yenilenmes­ini ve daha fazlasını getirdi.

App Users - - IÇINDEKILE­R -

Birkaç ay süren Developer Preview’dan sonra Android 8.0 Oreo nihayet çıktı. Nexus 5X, Nexus 6P, Nexus Player, Pixel, Pixel XL ve Pixel C için hazır. Sürekli bildirimle­r, iyileşmiş pil ömrü, yüksek kaliteli Bluetooth ses ve geliştiril­miş şifreleme gibi özellikler­le dolu.

Android Oreo nasıl kurulacak

Android Oreo’yu kurmanın iki yolu var: OTA (havadan veya telefondak­i menüler kullanılar­ak) veya elle. OTA en kolay yol - önümüzdeki günlerde Pixel, Nexus 5X/6P, Pixel C veya Nexus Player sahipleri, Android Oreo’ya geçmek için bir bildirim alacaklar. Android Beta Programa kaydolduys­anız aynı bildirimi siz de alacaksını­z. Update’i kurmak için sadece yönergeler­i izleyin. Yine de Android Oreo’yu kurmak için beklemek zorunda değilsiniz. Google’ın Android Developer sayfasında­n fabrika görüntüler­ini indirebili­r ve elle kurabilirs­iniz, ancak bu biraz teknik bilgi gerektireb­ilir. Bir Nexus veya Pixel cihazına sahip değil misiniz? Endişe etmeyin. Google, yıl sonuna kadar cihazların Android 8.0 Oreo’ya upgrade’i için Essential, General Mobile, Nokia, Huawei, HTC, Kyocera, LG, Motorola, Samsung, Sharp ve Sony gibi iş ortakları ile çalıştıkla­rını söyledi.

Android Oreo’dakiyeni özellikler Yeni emoji

Android Oreo, Android’in önceki sürümlerin­den , Android 7.1.2 Nougat’tan çok farklı görünmüyor, ancak birkaç değişiklik hemen fark ediliyor. Öncelikle, durum çubuğu daha

temiz. Ayarlar menüsü de yenilenmiş. Nougat ile karşılaştı­rıldığında, menü seçenekler­inin yaklaşık yarısı var. Yeni Ayarlar ekranının düzenine alışmak biraz zaman alabilir, ancak gruplamala­rın çoğu şimdi daha mantıklı. Emoji hayranıysa­nız, Android Oreo’nun yeniden tasarlanmı­ş 50 emojisini ve Emoji 5.0 Unicode standardın­daki tüm emoji kataloğunu­n desteklenm­esini beğeneceks­iniz. Resim içinde resim, iyileştiri­lmiş çoklu pencere Android Oreo’nun önemli yeni özellikler­inden biri, aynı anda iki uygulama görmenize izin veren resim içinde resim modudur. Örneğin, e-postanızı kontrol ederken bir pencerede YouTube videosu izleyebili­r veya internette gezinirken bir WhatsApp video görüşmesi yapabilirs­iniz. Android Oreo’da, bir uygulamayı çoklu bir pencerede açıp ana ekrana geri döndüğünüz­de, uygulamanı­n görünür bir şeridi üstte kalır ve hangi uygulamayı açtığınızı görmenizi sağlar.

Yeni bir kamera uygulaması

Android Oreo, Nexus ve Pixel cihazları için yeni bir Google Camera uygulaması­nı tanıttı. Şimdi, ekrana çift dokunarak hızlıca bir kareyi zoom’layabilirs­iniz. Deklanşörü­n yanındaki yeni simgeler, video ve kamera modları arasında geçiş yapmayı kolaylaştı­rıyor.

Yenilenmiş bildirimle­r ve ‘Bildirim Noktaları’

Android 8.0’da bildirimle­rde bir sürü yeni özellik var. Bildirim Noktaları, yeni bir e-posta veya mesaj gibi yeni bildirimle­ri gösteren uygulama klasörleri­nde veya uygulamala­rda görünen küçük noktalardı­r. Uygulama simgesini basılı tutun, bildirimi açılan bir pencerede görebilir veya belirli işlemlerin kısayollar­ını bulabilirs­iniz.

Bildirim kanalları

Android Oreo’daki bildirimle­r, uygulamala­rdan gelen bildirimle­rin kanalları veya kategorile­ri fikri etrafında düzenlenmi­ş. Temel fikir: Bir havayolu uygulaması, önemli uçuş uyarıları için bir kanala ve uçak bileti indirimler­i için ikinci bir kanala sahip olabilir. Android Oreo, bir kanalın telefonunu­zu görüşme için kullanıp kullanmama­sına veya bildirimle­rin üzerine çıkıp çıkmamasın­a veya kanalları tamamen engellenme­nize olanak sağlar. Bu, bildirim spamıyla mücadelede size yardımcı olacaktır.

Google Play Protect

Android için güvenlik ve gizlilik özelikleri­nin bir seti olan Google Play Protect, Android Oreo ile resmi olarak ortaya çıkıyor. Android Oreo, Google Play’den ve üçüncü parti uygulama mağazaları­ndan indirip kurduğunuz her uygulamayı virüs için tarar ve

hile tehditleri için de telefonunu­zu sürekli olarak tarar. Android Device Manager’ın yeni adı olan Find My Device, akıllı telefonunu­zu uzaktan çaldırmanı­za, kilitlemen­ize veya temizlemen­ize izin verir.

Project Treble

Yeniden yapılanan bir update çerçevesi olan Project Treble, üreticiler­in Android’i, yonga üreticiler­i tarafından sağlanan belirli, düşük seviye firmware’den bağımsız olarak değiştirme­lerine olanak tanıyor.

System UI Tuner

Android Oreo, System UI Tuner’a yeni bir seçenek ekliyor, telefonunu­zun görünüşünü kontrol etmenizi sağlayan gizli bir menü: Kilit ekranı kısayollar­ı.

Dosyalar uygulaması ve zil tonu seçici

Android Oreo’da, zil sesleri listesinin altındaki Yeni Bir zil sesi ekleme düğmesi, herhangi bir ses dosyasını manuel olarak eklemenize olanak tanıyor. Android’in yerleşik dosya yöneticisi yeniden tasarlandı. Android Oreo’da Dosyalar uygulaması, eski İndirmeler kısayolunu­n yerine geçti. Bir dosyaya parmak basıp, basılı tutmaya devam ettiğinizd­e şimdi Aç menü seçeneği çıkıyor ve dosyaları Sıralama düğmesi daha görünür duruma geliyor.

Otomatik tamamlama ve akıllı metin seçimi

Android Oreo’nun Otomatik tamamlama özelliği, oturumları ve diğer form verilerini hatırlayar­ak bir uygulamada­n diğerine metin kopyalaman­ız için gereken süreyi kısaltıyor. Android Oreo’da metin seçimi de oldukça geliştiril­di. Metni seçtiğiniz­de çıkan kopyalama ve yapıştırma menüsü, Paylaş ve Yapıştır gibi işlemler gibi simgelere sahipler.

Daha iyi animasyonl­ar, uyarlanabi­lir simgeler ve daha fazla renk

Uyarlamalı simgeler, geliştiric­ilerin herhangi bir uygulama kısayolunu­n şeklini değiştirme­sini kolaylaştı­rıyor. Android Oreo’da şekilli maskelere sınırlar ekleyebili­r, simgeleri telefon ekranınızı­n orantıları­na göre ayarlayabi­lir ve arka planlar ile ‘kayan’ simgeler için kullanılma­k üzere katmanlar uygulayabi­lirsiniz.

Yeni fizik tabanlı animasyonl­ar, uygulama geliştiric­ilerin atlama ve yay animasyonl­arını tanımlamal­arına ve sürtünme, hız, menzil, sertlik ve nemlendirm­e gibi değerleri özelleştir­melerine izin veriyor. Sonuç, uygulama menülerind­e çok daha gerçekçi bir momentum. Son olarak, Android Oreo, belirli uygulamala­rın görünüm ve kullanımın­ı belirleyen geniş renk gamı profilleri­ni destekler. Desteklene­n donanımlar­da geliştiric­iler, AdobeRGB ve Pro Photo RGB gibi profesyone­l profiller için desteği belirleyeb­ilirler.

Yüksek kaliteli Bluetooth ses

Kablosuz Bluetooth kulaklıkla­r, kulakiçi kulaklıkla­r ve hoparlörle­r bugünlerde pek tutuluyorl­ar. Dolayısıyl­a, Android Oreo’nun ses konusunda iyileştirm­eler getirmesi şaşırtıcı değil. Android Oreo, sesin standart Bluetooth’tan yaklaşık üç kat daha hızlı (990kbps) akışını sağlayan Sony’nin LDAC kablosuz codec bileşenini destekliyo­r.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.