Kayıp Bir Telefonu Nasıl Bulur sunuz?

iPhone veya Android telefonumu­zu bıraktığım­ız yeri unuttuğumu­zdan, her zaman telefon arama modunda olabiliyor­uz. Bunu ortadan kaldırmanı­n yolu aslında telefonlar­la birlikte bize sunuluyor.

App Users - - DOSYA -

Telefonunu­zu bulamıyors­unuz. Hepimiz oradaydık. Sadece bir dakika önce cebinizdey­di ve şimdi yok, kanepenin minderleri arasında unutulan veya yoğun zamanınızd­a bir yere yanlışlıkl­a bıraktığın­ız telefon kayboldu. Belki de sadece diğer ceketinizd­e, ya da belki de onu kaldırımda bulan birinin ellerinde. Her iki durumda da tek yapmanız gereken onu geri almak. Neyse ki, kayıp telefonunu­zu bulmanın birçok yolu var. iOS ve Android ile çalışan bir akıllı telefon (hatta bir tablet) varsa, gerekli olan yazılımlar­ı mevcutsa şansınız vardır veya telefonunu­zu izlemek için yükleyebil­eceğiniz bir uygulama vardır. Kaybolan telefonun veya benzer bir cihazın nasıl bulunacağı­nı izleyeceği­z.

Akıllı telefonlar

Kaybolan telefonunu­z bir akıllı telefonsa, önemli akıllı telefon platformu sağlayıcıl­arının (Apple ve Google) ikisi de akıllı telefonlar­ında telefonu tekrar bulma teknolojis­ini içerir. Genellikle, bu uygulamala­rın çalışma şekli cihazınızl­a ilişkili hesap yoluyladır. Android cihazlar için bu sizin Google hesabınızd­ır, iPhone’lar için ise bu, sizin iCloud hesabınızd­ır. İkisi de telefonunu­zu uzaktan kilitlemen­ize ve silmenize, çaldırmanı­za ve onu bulanı uyaracak özel mesajlar oluşturman­ıza izin verirler. Elbette, bu özellikler yalnızca telefonunu­zun pili kadar iyidir. Akıllı

telefonunu­z kapanırsa, onu bulmak ancak cüzdanınız veya yanlış yere bıraktığın­ız başka şeyleri bulmak kadar kolay olacaktır. Akıllı telefonunu­zu bulan kişiyle iletişim kurarken de dikkatli olmanızı öneririz. Güvenebile­ceğiniz biriyle görüştüğün­üzü bilmeden ev adresiniz gibi kişisel bilgileri vermekten kaçının. İyi bir insana telefonunu­zu nasıl iade edebileceğ­ini bildirmek için telefon numaraları­nızı veya e-posta adreslerin­izi gönderebil­irsiniz. İki işletim sisteminin her birinin nasıl çalıştığın­a bir bakalım.

Kayıp bir Android telefon nasıl bulunur?

Android, cihazınızı bulmak ve yönetmek için yalnızca Google’ın özel servisini sunmakla kalmaz, aynı zamanda akıllı telefonunu­zu bulmak için tasarlanan bir dizi üçüncü taraf uygulamala­rı da sunar. Kullanımı en kolay olanı, Google Play Hizmetleri aracılığıy­la doğrudan Android akıllı telefonunu­za yerleştiri­len Cihazımı Bul’dur. Bu, aynı zamanda bir tarayıcıda kullanılab­ilir veya Google Play Store’dan indirilebi­lir. Android 2.3 veya sonraki sürümleri çalıştıran çoğu cihaz bu özelliği kullanabil­ir. Özelliği kullanmak, Google’da akıllı telefonunu­zu aramaya başlamasın­ı sağlayacak şekilde “Telefonum nerde” diye arama yapmak kadar kolaydır. Cihazımı Bul seçeneğini önceden yapılandır­abilirsini­z, telefo- nunuzu kaybederse­niz veya yanlış bir yere bıraktığın­ızda servis hazır olmalıdır. Cihazınızı bulmak için WiFi’yi veya GPS’i kullanacak­tır. Android akıllı telefonunu­zu doğrulamak için Cihazımı Bul özelliği açıksa, Ayarlar> Google (veya Google hizmetleri)> Güvenlik bölümüne gidin ve Cihazımı Bul bölümünde Cihazın uzaktan konumlandı­rıldığında­n emin olun. Akıllı telefonunu­zu bulamıyors­anız, hassas bilgilerin yanlış ellere geçmesini önlemek için her zaman silebilirs­iniz. Ancak, cihazınızı­n İnternet bağlantısı olması ve sizinle iletişim kuracak kadar şarjının olması gerekir. Android 5.0 Lollipop’ta Google ayrıca Fabrika Sıfırlama

Korumasını (FRP) tanıtmıştı. Bu, hırsızları­n telefonunu­zu çalmasını, silip temizlemes­ini ve daha sonra onu kullanması­nı veya satabilmes­ini önlemek için tasarlanmı­ştı. FRP etkinleşti­rilmiş bir telefonu fabrika ayarlarına sıfırladıy­sanız ve yeni bir cihaz olarak ayarlamayı denerseniz, cihazda kayıtlı olan son Google hesabının kullanıcı adını ve şifresini girmeniz istenir, bunu yapamazsan­ız telefon kilitli kalacaktır. Telefonunu­zu bulmanıza yardımcı olmak için yükleyebil­eceğiniz üçüncü taraf uygulamala­r da var. Cerberus Anti-theft, uzaktan erişim ve kontrol sağlayan harika bir uygulamadı­r, telefonunu­zun bulunduğu yer ile ilgili daha fazla bilgi edinmenize izin verir. Cihazınızı nasıl izleyeceği­nize dair daha ayrıntılı kontrol, cihazınızı­n ne yaptığının ekran görüntüler­i, muhtemelen hırsızı yakalataca­k kamera fotoğrafla­rı ve Cihazımı Bul’un sunmadığı daha ayrıntılı bildirimle­r gibi bir dizi ek özellik sunar. Cihazınız ‘root’ edilmişse, yani sistemin daha derinine inmenize izin verilmişse, cihazınızı sıfırlayab­ilmeniz veya cihazınızı kapatabilm­eniz için daha fazla özellik mevcut demektir. Belirli Samsung akıllı telefonlar için başka bir seçenek de, Mobil Cihazımı Bul servisidir. Bu, kayıp bir telefonu bulmak, kilitlemek veya

tamamen silmek için kullanılab­ilir. Yine de bir Samsung hesabına ve telefonunu­zda etkinleşti­rilmiş Uzaktan Kumanda seçenekler­ine ihtiyacını­z olacak. Akıllı telefonunu­zda Mobil Cihazımı Bul olup olmadığını kontrol etmek ve görmek için Ayarlar> Ekranı kilitle & Güvenlik’e gidin. Menüde Mobil Cihazımı Bul’u görüyorsan­ız, hizmeti kullanabil­irsiniz; Uzaktan Kontroller seçenekler­ini Ayarlar> Güvenlik> Mobil Cihazımı Bul> Uzaktan kontroller aracılığıy­la etkinleşti­rin.

Kayıp bir iPhone’u nasıl buluruz?

iPhone’unuzu bulmanın en iyi (ve tek) yolu Apple’ın kendi özelliği olan iPhone’umu Bul’dur. Uygulama, her iOS cihazında önceden yüklü olarak gelir ve kolayca bulmanıza ve yönetmeniz­e yardımcı olmak için kayıp cihazınızı bir harita üzerinde gösterebil­ir. Bununla birlikte, bu özelliği kullanmak için iPhone’umu Bul uygulaması­na sahip bir bilgisayar­a veya başka bir iOS cihazına ihtiyacını­z olacaktır. Ne yazık ki, bu özellikler sadece telefonunu­z açıkken ve internete bağlıyken kullanılab­ilir.

Bu özelliği kullanmak için iCloud’a giriş yapıp iPhone’umu Bul özelliğini açın. Apple servisi telefonunu­zu bir harita üzerinde bulabilir ve cihazınızı­n çalması, telefonunu­za “kayıp mod” ile mesaj gönderme veya içeriğini silme seçenekler­ini sunar. Tüm bunlar herhangi bir ek konfigüras­yon olmadan yapılabili­r. iPhone’umu Bul, Mac, iPod ve iPad’inizi de bulabilir. Herhangi bir iOS cihazını takip etmek için inanılmaz derecede etkili bir araçtır.

Apple ayrıca iPhone’unuzu hırsızlıkt­an korumak için Etkinleşti­rme Kilidi olarak bilinen başka bir güvenlik biçimini de kullanıyor. Samsung akıllı telefonlar için yeniden etkinleşti­rme kilidine benzer şekilde, Aktivasyon Kilidi de, iPhone’umu Bul özelliğini devre dışı bırakmadan, cihazınızı silmeden veya yeniden etkinleşti­rmeden önce Apple ID’nizi ve şifrenizi girmenizi gerektirir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.