iOS 12.1’in Getirdikleri

Apple’ın iOS 12.1 sürümü, Group FaceTime, bir grup emoji ve daha fazlasını getiriyor.

App Users - - UYGULAMA -

Aylar sonra iOS 12’nin son sürümü resmen çıktı ve artık indirilebiliyor. Güncellemeyi indirmek ve yüklemek için, tüm verilerinizin yedeklendiğinden ve iOS’un en son sürümünü çalıştırdığınızdan emin olmanız gerekir. Ayarlar> Genel> Yazılım Güncelleme’ye ve ardından Apple’ın iOS 12 sayfasına gidin ve iOS 12’yi kurma seçeneğini seçin. Bir güncelleme seçeneği görmüyorsanız, cihazınızın bu sürümü desteklendiğinden emin olmanız gerekir. Ayrıca, tüm Apple cihazlarının yeni işletim sistemi ile uyumlu olmadığını, ancak bunların hangileri olduğunu öğrenmeniz gerekir. iOS 12’nin sunduğu önemli yeni özellikleri burada size aktaracağız.

iOS 12.1’le yeni gelen özellikler

Apple’ın iOS 12.1’i sonunda bir çift harika özellik sunuyor - ikili SIM desteği, grup FaceTime ve daha fazlası. Belki de iOS için en büyük ve en önemli eklenti, Apple’ın ilk kez iOS 12’yi piyasaya sürdüğü zaman vaat edilen bir özellik olan grup FaceTime’ın eklenmesidir. Artık, başkalarını bir FaceTime görüşmesine ekleyebileceksiniz ve bu grup görüşmesinde Mesajlar’da bulunan kamera efektlerini kullanabilir, çıkartmalar, filtreler ve daha fazlasını ekleyebilirsiniz. Diğer bir özellik iOS kamerada derinlik kontrolüdür. Derinlik kontrolünü kullanarak, bir görüntünün gerçek zamanlı ön izlemelerinde alan derinliğini ayarlayabilirsiniz, böylece bir görüntü için mükemmel derinliği ayarlayabilirsiniz. Bu özellik ayrıca, iPhone X ve iPhone XS gibi TrueDepth kameraları olan cihazlar için ön kamerada da mevcuttur. Ayrıca, eSIM’in yeni iPhone XS, iPhone XS Max ve iPhone XR’ye dahil edilmesini sağlayan çift SIM desteği geldi. Şimdi kullanıcılar, ikinci bir fiziksel SIM kart gerekmeden ikinci bir hücresel tarifeyi aktif hale getirebilecekler. Son özellik, gri saçlı, kızıl saçlı ve kıvırcık saçlı karakterler ve saçsız insanlar için bir dizi yeni emoji. Apple, daha önce iOS 12.1 ile iPhone XS ve iPhone XS Max’ın ön kameralarının düzeltildiğini doğruladı. Böylece, selfie kameralarının güncellenmesinden sonra çekilen resimler biraz daha az sahte görünecektir.

iOS 12.1 hataları da düzeltti

Apple, iOS 12.1’in üzerinde çok çalışıyor olabilir, ancak bazı hataları mümkün olan en kısa sürede çözmek istiyor. Bu amaçla iOS 12.0.1’i çıkardı. Yeni yazılım, iPhone XS’in bazen şarj edilememe sorunu için bir düzeltme de dahil olmak üzere bir dizi hata düzeltmesini getiriyor. Yeni işletim sistemi ayrıca bir iPhone XS’in 5GHz seçeneği yerine 2.4GHz Wi-Fi’ye bağlanması sorununu çözüyor ve iPad’deki “?123” tuşunun orijinal konumuna geri getiriyor. Son olarak, güncelleme, Bluetooth’un

zaman zaman kullanılamaması sorununu gideriyor. Güncellemenin telefonunuz için mevcut olup olmadığını kontrol etmek için Ayarlar> Genel> Yazılım Güncelleme’ye gidip bakabilirsiniz.

eSIM fonksiyonu

iOS 12.1 beta sürümü ile birlikte iPhone XS ve XS Max için eSIM fonksiyonu sunuldu. Bir eSIM ile, ikinci bir fiziksel SIM kart gerekmeden her iki iPhone’daki ikili SIM özelliğinden yararlanabilirsiniz. iOS 12 beta yüklü olanlar için, ayarlarınıza gidip “Hücresel Plan Ekle” seçeneğine dokunarak eSIM’i etkinleştirebilirsiniz. Buradan, bir QR kodu taramanız veya operatörünüz (destekliyorsa) tarafından verilen tarife bilgilerini manuel olarak girmeniz gerekir.

CarPlay’i destekleyen üçüncü parti navigasyon uygulamaları

CarPlay ile Apple, sadece Apple Haritalar’a dayanmak yerine üçüncü taraf navigasyon uygulamalarına da destek ekledi. iOS 12’de CarPlay için artık Google Haritalar mevcut, ancak en son sürüme güncellemeniz gerekir. Onu CarPlay ile kullanarak, arabanızın yerleşik ekranından, yerleri, trafik bilgilerini, alternatif rotaları ve daha fazlasını arayabilirsiniz. iPhone’unuzda gezinmeye başlar ve ardından arabanıza atlarsanız, Google Haritalar, CarPlay’e bağlandığınızda kaldığınız yerden otomatik olarak devam edecektir. Diğer özellikler arasında, favori noktalarınızın bazılarına gitmek için listelere erişme ve işe gidip gelirken iş ve ev arasında kullandığınız yolun trafik bilgileri güncellemeleri bulunuyor.

Siri Shortcuts

Siri Shortcuts ile Siri, yeni Shortcuts uygulamasıyla tümünün atanabileceği hızlı eylemler yoluyla çok daha fazlasını yapabilir. Örneğin, Tile uygulamasını kullanıyorsanız, Siri’ye “Anahtarlarımı kaybettim” gibi bir kısayol ekleyebilirsiniz. Bu şekilde, anahtarlarınızı kaybettiğinizde, Siri’nin bunu bilmesine izin verebilirsiniz ve otomatik olarak Tile’ı çalmaya başlar.

Animoji ve Memoji

iOS 12 ayrıca daha fazla Animoji’yi (özellikle hayalet, koala, kaplan ve tiranozor reks) de beraberinde getiriyor. Ayrıca herhangi bir Animoji’ye dil veya göz kırpmayı eklemenizi sağlayan yeni bir özellik de var. Ama hepsi bu kadar değil, Apple ayrıca Memoji’yi de tanıttı (Samsung’un AR Emoji’sine yanıtı olabilir). Artık farklı saç stilleri, göz renkleri ve çiller gibi daha farklı özellikler arasından seçim yapma seçeneğiyle, size benzeyen bir artırılmış gerçeklik karakteri yaratabileceksiniz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.