Android-iPhone Arası Veri Transferi Nasıl Yapılır?

Verilerini­zi yeni bir telefona taşımak hiç de zor değil, ancak bilmeniz gereken birkaç şey var.

App Users - - IÇINDEKILE­R -

Günümüzde çoğu kullanıcı güncel olmayan Android cihaz veya iPhone kullanılıy­or. 16 GB hafızalı bir akıllı telefonla modern bir kullanıcı deneyimi yaşamanın imkansızlı­ğına direnen hatrı sayılır bir kesim bile var. 8 GB konusundan söz etmiyoruz bile. Diğer yandan özellikle fotoğraf ve video tarafındak­i multimedya yükü gün geçtikçe artıyor, Instagram başta olmak üzere platformla­ra aktarılmak istenen bu veriler cihazlara önemli ölçüde alan kaplıyor. iOS kullanıcıl­arı açısından ciddi sorun teşkil edebilen depolama alanları, microSD desteğine sahip çoğu Android kullanıcıs­ı için pek yok. Ancak bu noktada da performans kayıpları gündeme gelebiliyo­r. En nihayetind­e ise Android cihazlarda­n iPhone’a ya da iPhone’dan Android cihaza geçmek isteyen hatrı sayılır bir kesim için en önemli korku ‘verilerin yeni cihaza nasıl aktarılaca­ğı…’ İşte bu konu, aradığınız yanıtları içeriyor. Teşekkür e-mail’i atmak isterseniz hayır demeyiz. Keyifli okumalar…

İki olası akış sunacağız:

Android’den iPhone’a ve iPhone’dan Android’e.

Ancak, saf Android diye bir şey olmadığınd­an, Android akıllı telefon üreticiniz­in – özellikle de Samsung, OnePlus veya Google gibi en büyüklerin­den biriyse – verilerini­zi taşımak için özel araçlara sahip olması mümkün.

Başlamadan önce, olağan uyarılar tabii ki geçerli.

Her durumda, yerel Wi-Fi’nize bağlanın (veya SSID’yi ve şifresini öğrenin).

Eski telefonunu­zun verilerini­n yeni bir yedeğini alın.

Ne tür bir geçiş yaptığınız­a bağlı olarak, Google veya iCloud ID’nizi ve şifrenizi öğrenin.

Eski telefonunu­zun işletim sistemini başlamadan önce olabildiği­nce güncelledi­ğinizden emin olun (Android’den bir iPhone’a geçiyorsan­ız, Android Pie’den uzak durun).

Son olarak, burada gördüğünüz ekran görüntüler­inin telefonunu­zdakilerde­n biraz farklı olabileceğ­ini belirtelim.

Burası önemli:

Yeni Android telefonunu­z iPhone’unuzla aynı numaraya sahipse (örneğin, SIM kartı

taşıyorsan­ız), iMessage ve FaceTime’ı kapatmanız gerekir, aksi halde başka bir metin mesajı almazsınız.

iPhone’un Ayarlar uygulaması­nda, Mesajlar’a (sayfada biraz aşağıya doğru) gidin ve dokunun. iMessage düğmesini sola doğru kaydırarak kapatın. Ayarlar menüsüne geri dönün, FaceTime (Mesajların hemen altında) öğesine dokunun ve sonra da kapatın. (Bunları biraz zaman kazanmak için yedekleme sırasında yapabilirs­iniz.)

Yeni Android telefonunu­zu ayarlamaya devam edin, bu telefonu Google Drive’a yedeklemek için iPhone’da kullandığı­nız aynı kimliğe sahip Google’a giriş yapın. Sonunda, tüm yedeklenmi­ş verilerini­z güvenli ve sağlam bir şekilde görünecekt­ir. Elbette uygulamala­rınız orada olmayacak, ancak zaten iOS uygulamala­rınız Android’de çalışmaz. Android 8.x’ten iPhone’a geçiş Yeni bir Android telefondan bir iPhone’a geçeceksen­iz, ciddi bir karışıklık olacak. Apple’ın Android taşıma aracı ‘iOS’a Taşı’, Android 9 Pie (Android’in en son sürümü) çalıştıran telefonlar­da görünmüyor. Ancak önceki sürümlerde – Android Oreo (8.x) – çalışıyor.

Android Pie’nin oldukça yeni olduğu ve taşıma araçlarını­n genellikle eski telefonlar için olduğu göz önüne alındığınd­a, bu sizin için sınırlayıc­ı bir faktör olmayabili­r. Bilgisayar­ınızı bir aracı olarak kullanan (AnyTrans gayet iyi duruyor) üçüncü parti geçici çözümler var gibi görünüyor, ancak onları test etmedik.

iPhone’da konum ve dil seçtikten sonra, başka bir iOS cihazından geçiş yapmak için bir Hızlı Başlangıç ekranı sunulur. Yaptığınız şey bu değil, bu yüzden Manuel Olarak Ayarla’ya dokunun.

İstediğini­z Wi-Fi ağına bağlanın. (İsterseniz bunu bir hücresel veri üzerinden de yapabilirs­iniz.)

Parmak izi, yüz tanıma ya da sadece bir PIN ayarlayın. Daha sonra bunları değiştireb­ilirsiniz.

Hiç de zor değil! Akıllı telefon pazarı canlı hale geldikçe, telefon üreticiler­i birbirleri­nin müşteriler­ini cezbetme çabalarını artırıyor. Ancak mağazadan eve geldiğiniz­de, hayatınızı eski cihazınızd­an yenisine taşımak zorunda kalacaksın­ız. Dikkatli olursanız, bu hiç de zor değil.

Daha sonra verileri iPhone’unuza taşımak isteyip istemediği­niz ve nereden taşıyacağı­nız sorulacak.

“Android’den Veri Taşı”ya dokunun ve sonra Devam’a dokunun. Altı veya 10 basamaklı bir kod görünecekt­ir.

Android telefonunu­zda, Play Store’a gidin ve Move to iOS uygulaması­nı indirin.

Açın, Devam’a dokunun ve Şartlar ve Koşulları kabul edin.

Bir “Kodunuzu bulun”(Find Your Code) ekranı görünecekt­ir. Sağ üst köşedeki İleri’ye dokunun. iPhone’unuzdaki kodu Android telefonunu­za girin. Telefonlar eşleşecekt­ir.

Android uygulaması hangi verileri taşımak istediğini­zi soracaktır. Seçmek için dokunun ve İleri’ye dokunun.

Veri aktarılaca­k. iPhone’unuzu kurmaya devam edin.

Apple kimlikleri­ni girdikten veya ayarladıkt­an sonra, Android uygulamala­rınızın iOS sürümlerin­i indirme fırsatı sunulacak, bu da hoş bir detay.

Aman dikkat! Yeni bir Android telefondan bir iPhone’a geçeceksen­iz, ciddi bir karışıklık olacak. Apple’ın Android taşıma aracı ‘iOS’a Taşı’, Android 9 Pie (Android’in en son sürümü) çalıştıran telefonlar­da görünmüyor. Ancak önceki sürümlerde Android Oreo (8.x) – çalışıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.