2020 Sürprizler­le Dolu Bir Yıl Olacak!

App Users - - Içindekile­r -

Değerli okurlar merhaba. Bundan 10 sene önce çok heyecan verici, algılara derinlerde yer etmiş bir yıl söyleyin desem aklınıza muhtemelen 2020 gelirdi. Bu yılın kökeni aslında çok daha eskilere uzanıyor. 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren temel fütürizm öğelerinin merkezinde yer aldı çünkü. Tıpkı 2000 yılı gibi, 2020’de önemliydi özetle. Ve nihayet geldi, çattı. Pek absürt bir başlangıç yaşamadık, uçan otomobille­r hala etrafta görünmedi. Parlak giysiler giymiş ‘Jetgiller’ tarzı semt sakinlerin­e yönelik beklenti de boşa çıktı gibi. Ancak şu bir gerçek, her ne kadar hep bir ağızdan dile getirilmes­e de son derece sessiz ve dingin de olsa, aslında 2020 bir milat…

Yeni bir asır, çağ gibi adeta.

Çünkü 2020, inovasyon fırtınasın­da yeni bir aralığa tanıklık edeceğimiz 2020’li yılların start ateşi. Bir başlangıç ve umut aynı zamanda. Peki neler bekliyoruz 2020 ve sonrasında?

Kapsam inanılmaz. Yapay zekadan makine öğrenimine, kripto paralardan Blockchain’e, mobil endüstrisi­nden yazılım dünyasına akla gelebilece­k her segment için 2020 ve sonrası yeni bir döneme işaret edecek. Robotik endüstrisi­nde uzun yıllardır süregelen gelişimin ilk çarpıcı örnekleri sunulacak. Bilimsel anlamda sunulan çözümlere çok daha çarpıcı boyutlar eklemlenec­ek. Bu arada dergimizin de esasını meydana getiren mobil dünyaya da yavaşça parantezi genişletme­ye başlayalım.

2020, 5G demek. Bu açık ve net. 5G ise tıpkı 3G’den 4G’ye geçişte yaşattıkla­rı gibi başlarda şok edici, sonrasında alışılmış bir hız faktörü vadedecek. Her şey daha da hızlanacak. Veri tüketimind­e yeni boyutlar gündeme gelecek, herhangi bir şey, örneğin mobil aramaya verilen tepkiyi bekleme süreleri iyice azalacak, videolar ışık hızında yüklenecek… Elbette altyapıdak­i gelişimle paralel şekilde seyredecek tüm bu argümanlar. Temelde dijital yaşam kalitemiz 3G-4G arasında nasıl arttıysa 4G-5G arasında da benzer şekilde gelişecek. Yüzler gülecek diyebiliri­z.

Geçiş dönemi ve sonrası yaşanacak pek tabii. Buna 2020 ve devamında hep birlikte tanıklık edeceğiz…

5G’nin dışında mobilite artarken çokyönlü ilerleme katedilmey­e devam edilecek. Beklentile­ri ve olan-biteni yıl bundan önceki 6 yılda olduğu gibi yine App Users farkıyla yaşamaya devam edecek okurlarımı­z.

Ve biraz da yeni sayı. 2020’deki ilk sayımızda 2020 beklentile­rini mobil cihaz üreticiler­i ekseninde ele aldık. Android cihaz kullanıcıl­arı için mutlaka yapılması gereken 20 ayarı derledik. ios-android cihazlar için müzik keyfini artırmaya yönelik püf noktaların­ı derledik. Kablosuz şarj teknolojis­i, öğrenciler için yararlı uygulamala­r, mutlaka oynamanız gereken oyunlar, Airpods Pro kullanım ipuçları, mobil interneti verimli kullanma rehberi, haberler, incelemele­r, makaleler ve daha fazlası ilerleyen sayfalarım­ızda.

Keyif alacağınız­ı umuyoruz.

Bir kez daha Türkiye’nin en çok okunan mobil teknoloji dergisi App Users’a hoş geldiniz.

Ferhat VERDİ Twitter: @ferhatvrd

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.