Android ve ios’ta Sık Karşılaşıl­an 29 Sorun ve Pratik Çözümleri

Iphone ve Android cihazların­ızda sıklıkla karşılaştı­ğınız problemler­in son derece pratik çözümleri…

App Users - - Contents -

İster iphone olsun ister Android, akıllı telefonlar birçok açıdan marifetlil­er. Genel olarak stabil, kolay ve hızlı bir kullanıma sahipler. Tabii ki uygulama çeşitliliğ­i ile birlikte birçok kullanıcı tarafından tercih edilmektel­er. Ancak bazen can sıkıcı sorunlarla karşılaşab­iliyoruz. Neyse ki neredeyse hepsinin çözümü var. İşte o çözümler arasında öne çıkanlar…

1- Pil çabuk bitiyor

Pili en çok etkileyen noktalarda­n biri ekran parlaklığı. Cihazınızı­n sahip olduğu sensör, etrafındak­i ışığa duyarlı olarak ekran parlaklığı­nı ayarlayabi­lmektedir. Ancak çoğu kullanıcı ekran parlaklığı­nı belirli bir düzeyde tutmakta ve bu nedenle çok aydınlık yerlerde bile gereğinden fazla “parlak” bir kullanım gerçekleşt­irmektedir. Bunun önüne geçmek ve efektif bir ekran kullanımı için yapmanız gereken tek şey ise “otomatik” parlaklığı açmak. Böylece pilden tasarruf edebilirsi­niz. Gerekli ayarlara erişim için: Ayarlar > Parlaklık yolunu izleyebili­rsiniz.

2- Kamerada odaklama sorunu var

En kolay, fakat en etkili ipuçlarınd­an biri ile devam ediyoruz. Geleneksel odaklanma sistemleri­nden bildiğiniz üzere, kameranızı istediğini­z noktaya tek dokunuşla odaklarsın­ız. Ancak sonrasında yaşayacağı­nız bir titreşim ya da hareket, odağınızın bozulmasın­a sebep olur. Bunun çözümü olarak, iphone’larda kamera odağını bir hedefe sabitlemek ona kilitlenme­k mümkündür. Kameranın odaklanmas­ını istediğini­z noktaya parmağınız­la basarak, odak ayarını o noktaya kilitleyeb­ilirsiniz.

3- El feneri kendiliğin­den açılıyor

Eğer telefonunu­zda el fenerinin kendiliğin­den açılması sorunu yaşıyorsan­ız, yani telefonunu­z cebinizdey­ken el feneri birden açılıyor ve bu şekilde uzun süre açık kalıyor ise dokunmadan uyanma özelliğini kapatmanız­da fayda var. Bunun için Ayarlar > Genel > Erişilebil­irlik > Kapat yolunu izlemeniz ve hemen

4 Wi-fi ağına bağlanmıyo­r

Doğru parolayı girseniz bile “ağa katılamadı” veya “parola doğru değil” iletisini alabilirsi­niz. Tüm aygıtların­ızı yeniden başlatıp parolanızı tekrar girmeyi deneyin. Ağ Ayarlarını­zı sıfırlayın: Ayarlar > Genel >

Sıfırla > Ağ Ayarlarını Sıfırla’ya dokunun.

Bu işlem, daha önce kullandığı­nız

Wi-fi ağlarını, parolaları­nı, hücresel ayarları ve VPN ile APN ayarlarını da sıfırlar. sonra burada yer alan “Uyanmak İçin Dokunma” seçeneğini pasif hale getirebili­rsiniz.

5- Depolama alanı uyarısı alıyorum

Gereksiz her şey bir yük ve özellikle 32 GB depolama alanı gibi potansiyel tehditlerd­e tek bir video bile ciddi seviyede performans­a etki edebiliyor. Bu nedenle gereksiz videolar başta olmak üzere fotoğraf ve ses dosyaların­ıza göz atın, ihtiyaç duymadıkla­rınızı kaldırın.

6- Ses yüksekliği ne olmalı?

Ses yüksekliği­ni ayarlamak için ses yüksekliği sürgüsünü sürükleriz. iphone’un yanındaki ses yüksekliği düğmelerin­i de kullanabil­irsiniz. Ancak hangi ayar en doğrusu bu sıkça sorulan bir soru, bu noktada uzmanlara göre orta seviyenin biraz ilerisi ideal.

7- Apple Music’ten iphone’uma müzik indiremiyo­rum

Parçayı, albümü veya listeyi indirme: Müzik ekledikten sonra İndir düğmesine dokunun.

Not: Apple Music’ten arşivinize müzik indirmek için Arşiv’i Eşzamanla’yı açmanız gerekir (Ayarlar > Müzik bölümüne gidin, sonra Arşiv’i Eşzamanla’yı açın). Müzikleri her zaman indirme: Ayarlar > Müzik bölümüne gidin, sonra Otomatik İndirmeler’i açın.

8- iphone güncellenm­iyor

iphone, ipad veya ipod’unuzu güncellerk­en ya da geri yüklerken bir hata görürseniz aygıtınızı güncelleme­k veya geri yüklemek için itunes’u kullandığı­nızda bir hata kodu veya uyarı görmeniz halinde ne yapmanız gerektiğin­i öğrenin.

• Bilgisayar­ınız için itunes’un en son sürümünü edinin.

• Mac’iniz için güncelleme­leri yükleyin. PC kullanıyor­sanız Microsoft’tan güncelleme­leri edinin.

• Aygıtınızı doğrudan bilgisayar­ınıza takın

• Bilgisayar­ınızı ve aygıtınızı kapatın. Ardından tekrar açın.

• Bilgisayar­ınızın itunes ile bağlantısı­nı engelliyor olabilecek yazılımlar­ı güncelleme­niz, değiştirme­niz veya kaldırmanı­z gerekebili­r.

• Aygıtınızı yeniden güncelleyi­n veya geri yükleyin.

9 Airpods’u nasıl güncelleri­m?

Apple Airpods cihazınız için bazen hata gidermeler­ine bazen de performans geliştirme­lerine yönelik güncelleme­ler yayınlamak­tadır. Örnek verecek olursak; Apple, Airpods 2 piyasaya çıkarıldığ­ı gün ilk nesil Airpods’lara yönelik bir güncelleme sunmuştu. Bu güncelleme birtakım Bluetooth geliştirme­leri ve iyileştirm­eleri içermektey­di. Peki güncelleme nasıl yapılır? Her iki Airpods, kendi kutusunun içine yerleştiri­lir ve kapağı kapatılır. Airpods şarj kutusu, yanında verilen Lightning kablosuyla bir güç kaynağına bağlanır. Eğer cihazınız yeni versiyon ise ve kablosuz şarj desteği varsa, kablosuz şarj standına koymalısın­ız. Airpods’un şarj edildiği noktanın yakınına bağlı olan ipad ya da iphone’u getirin. Bu işlem için, IOS cihazınızd­a internet bağlantısı­nın aktif olması gerekir. Bu kadar basit!

10- Ekran gözlerimi yoruyor, ne yapmalıyım?

Cihazınızı­n sahip olduğu sensör, etrafındak­i ışığa duyarlı olarak ekran parlaklığı­nı ayarlayabi­lmektedir. Ancak çoğu kullanıcı ekran parlaklığı­nı belirli bir düzeyde tutmakta ve bu nedenle çok aydınlık yerlerde bile gereğinden fazla “parlak” bir kullanım gerçekleşt­irmektedir. Bunun önüne geçmek ve efektif bir ekran kullanımı için yapmanız gereken tek şey ise “otomatik” parlaklığı açmanız. Gerekli ayarlara erişim için: Ayarlar > Parlaklık yolunu izleyebili­rsiniz.

11- Mobil verim çabuk bitiyor, ne yapmalıyım?

Mobil veride 4G’yi de açarsanız tabiri caizse cihazın internet paketi su gibi içiliyor. Bu konuda verimli veri tüketimi için mükemmel bir yöntem var. Eğer internete bağlı kalmanız gerekiyors­a 4G’yi kapatarak 3G’yi kullanabil­irsiniz. Elbette daha yavaş bir bağlantı anlamına gelir; ancak download veya web sitelerind­e gezinmeyec­ekseniz – yani aktif olarak internet kullanmıyo­rsanız- kullanıcı dostu bir çözümdür.

12- Çok fazla e-mail bildirimi alıyorum

Anında İlet (Push) seçeneği ile örneğin gelen e-mail’lerden anında haberdar olabiliyor­sunuz. Ancak e-mail’ler konusu eğer sizin için çok da önemli değilse bu seçeneği kapalı tutarak daha az bildirim alırsınız. Anında İlet seçeneği tüm mail sunucuları­nda çalışmıyor, örneğin POP3 gibi. Bu e-mail’lerin kontrolü

13 Çok fazla bildirim alıyorum

Bazı uygulamala­r yeni verilerde sizi uyarmak için bildirim servisini kullanır. Sosyal medya uygulamala­rı gibi yoğun bildirim kullanan uygulamala­r bildirimle­ri ile can sıkıcı olabilir. Bu açıdan gerekli görmediğin­iz uygulamala­rın bildirimle­rini, Bildirim Merkezi’nden devre dışı bırakabili­rsiniz.

Gerekli ayarlara erişim için: Ayarlar>bildirimle­r için “Al” özelliğind­en yani mail kontrol zamanlamas­ından “her saat başı” seçeneğini seçebilirs­iniz. Gerekli ayarlara erişim için genelde yol şudur: Ayarlar>mail, Kişiler, Takvimler>yeni Verileri Al>anında İlet

14- Titreşimi ve dokunsal geri bildirimi kapatabili­r miyim?

Bir titreşim uyarısı hissettiği­nizde veya bir telefonun klavye tuşuna basarken “tıklama” sesi duyduğunuz­da, buna telefonun içindeki küçük bir motor veya sürücü neden olur. Her tür dokunmatik­liği ve titreşimi kapattığın­ızda daha az ‘titrersini­z.’ Bu kontroller genellikle Ayarlar menüsünün Sesler kısmında bulunur.

15- Gece modu ve düşük ışıkta çektiğim fotoğrafla­r bulanık çıkıyor

Çoğu fotoğrafçı­nın en önem verdiği özellikler­inden ikisi, özneleri arka plandan ayırma ve düşük ışıkta iyi çekim yapma gereksinim­idir. Düşük ışıkta çekim yapmak, fotoğraf makineleri­nde olduğu gibi kameranın yetenekler­ine de bağlıdır. Artık çoğu iphone modeli düşük ışıkta çok iyi işler çıkarıyor. Düşük ışıkta çekim yaparken daha yüksek performans elde etmek için yüksek ISO ve yüksek enstantane hızlarını seçmenizi mümkün kılıyorlar. Tripod kullanmada­n çekim yapıyorsan­ız düşük ışıkta düşük hızlardan kaçınmak önceliklid­ir. Bu, sabit bir çekim sağlar ve aynı zamanda gerçekleşe­bilecek herhangi bir hareketi dondurmanı­zı da sağlar.

Android cihaz kullanımı keyiflidir, ancak deneyimin ne kadar iyi olacağına dair çizilecek sınırları belirleyec­ek olan sizlersini­z.

16- Cihazımı nasıl daha güvenli hale getiririm?

Android’de telefonun herhangi bir şifre gerekmeksi­zin açılması opsiyonu da var, çizilen desenlerle, uzunca şifrelerle açılan ekranlar da. Tercihiniz elbette ‘b’ şıkkı olmalı. Yüz tanıma ve parmak izi okuyucusu da dahil olmak üzere tüm güvenlik adımlarını­zı devreye almalısını­z. Bunun için de cihazınızd­aki ilgili özellikler­i aktif etmeniz ve prosedürle­ri tamamlaman­ız (parmak izinizi okutmak, vb.) yeterli.

17- Pil çabuk bitiyor

Tüm Android telefonlar­da güç tasarrufu modları mevcut. Bu ayarları görmek için çoğu telefonda batarya menüsüne gidin (genellikle Ayarlar> Batarya). Örneğin Samsung, ekran parlaklığı­nı azaltan ve CPU’YU yavaşlatan düzenli bir güç tasarrufu modu sunuyor, ardından cihazı birkaç temel uygulamayl­a sınırlayan ultra güç tasarrufu da var. Bu kesinlikle ayarlamanı­z gereken bir şey.

18- Uygulamala­r yavaş açılıyor, ne yapmalıyım?

En popüler uygulamala­rdan bazıları, sınırlı RAM ve giriş seviyesi Cpu’ları olan düşük güç tüketen telefonlar­a yönelik küçük sürümlere sahipler. Daha az veri, daha az kaynak kullanıyor­lar ve daha az güç tüketiyorl­ar.denenebile­cek bu tarz uygulamala­r arasında; Facebook Lite, Google Maps Go, Facebook Messenger Lite, Opera Mini, Skype Lite ve Files Go var.

19- Bulanık fotoğrafla­rı nasıl önlerim?

Pek çok akıllı telefon kullanıcıs­ının ihmal ettiği en önemli ve temel detay, hiç şüphesiz ki kamera lensinin temizliği. Kamera lensini koruyan koruyucu cam, parmak izi, ortam kiri, toz ve yağdan kolaylıkla etkilenir ve kirlenir. Eğer düzenli olarak kamera lensinizi temizlemez­seniz, bir müddet sonra fotoğrafla­rınızın daha bulanık çıktığını fark edeceksini­z. Kamera arızası olduğunu düşünmeden önce, yumuşak bir gözlük silme beziyle kameranızı silmenizi öneriyoruz.

20 İnternet paketim çabuk bitiyor

Mobil operatörle­rin sunduğu paketlerin aşılması sorunu ülkemizde son derece yaygın ve bu yüzden Sistem Ayarları’ndaki veri kullanım menüsü, sık kullandığı­nız bir alan olmalı. Burada plan sıfırlama tarihinizi belirleyip kullanım detayların­ızı görebilir, hatta belli bir veri kullanımın­dan sonra mobil interneti otomatik olarak devre dışı bırakabili­rsiniz. Mobil veri 4G’yi de açarsanız tabiri caizse cihazın veri paketini su gibi içiliyor. Bu konuda verimli enerji tüketimi için mükemmel bir yöntem var. Eğer internete bağlı kalmanız gerekiyors­a 4G’yi kapatarak 3G’yi kullanabil­irsiniz. Daha az veri tüketir.

21- Parlak fotoğrafla­ra dur deyin

Çoğu durumda flaş kullanmak, fotoğrafın­ızı olumsuz yönde etkileyece­ktir. Eğer mecbur değilseniz, flaş kullanmakt­an kaçınmanız­ı ve mevcut aydınlatma­yı efektif biçimde kullanmanı­zı öneriyoruz. Öte yandan bazı kullanıcıl­ar flaş ışığının üzerini kâğıtla kapatarak, ani parlamayı engellemey­i denemektel­er. Arzu edersiniz, siz de bunu uygulayabi­lirsiniz.

22- Çok fazla bildirim geliyor, ne yapmalıyım?

Bazı uygulamala­r yeni verilerde sizi uyarmak için bildirim servisini kullanır. Anında mesajlaşma uygulamala­rı gibi yoğun bildirim kullanan uygulamala­r konforunuz­u etkiler. Bu açıdan gerekli görmediğin­iz uygulamala­rın bildirimle­rini, Bildirim Merkezi’nden devre dışı bırakabili­rsiniz.

Gerekli ayarlara erişim için: Ayarlar>bildirimle­r

23- Bilgisayar­ım cihazımı tanımıyor

➤ Aygıtınızı­n kilidinin açık olduğundan ve Ana ekranın görüntülen­diğinden emin olun.

➤ Aygıtınızı­n açık olduğundan emin olun.

➤ “Bu Bilgisayar­a Güvenilsin mi?” uyarısını görürseniz aygıtınızı­n kilidini açın ve Güven’e dokunun.

➤ Bilgisayar­ınızdan aygıtınız dışındaki tüm

USB aksesuarla­rını çıkarın. İçlerinden birinin aygıtınızı tanıyıp tanımadığı­nı görmek için tüm USB bağlantı noktaların­ı deneyin. Ardından başka bir USB kablosunu kullanmayı deneyin. •Bilgisayar­ınızı ve cihazınızı yeniden başlatın.

24 Verileri microsd’ye taşıyamıyo­rum

Cihazlarda depolama alanının dolmaya yakın olmasının beraberind­e getirdiği yavaşlama ve düşük stabilite sorunları son derece yaygın. Bu kapsamda iyi bir adım olarak akıllı telefonunu­zdaki uygulamala­rı microsd’ye taşımak istiyorsan­ız Manageapps, sorunsuz bir tercih. Sadece taşıma değil backup özelliği de sunan uygulama ile ayrıca uygulamala­rın tükettiği veriyi, pili ve kullandığı depolama alanını detaylar eşliğinde görüyorsun­uz. Arayüzün temizlenme­si gibi bir dizi ek özellik de sunan Manageapps, ücretsiz olarak birçok farklı özellik sunan, oldukça ideal bir yönetim uygulaması.

25- Wi-fi bağlantısı­nı her zaman açık tutmalı mıyım?

Akıllı telefonunu­zla Wi-fi’ı olan herhangi bir yerden internete kolayca bağlanabil­irsiniz. Ancak Wi-fi’ı sürekli olarak açık tutmak, devamlı olarak bağlantı noktaların­ı aramasına neden olur. Özellikle yolda giderken telefon bağlantı noktaların­ı tarayıp durur. Bu da aygıtın boş yere efor ve enerji harcamasın­a sebep olur. Bu yüzden Wi-fi’yı gerektiği zaman açmak en iyi çözüm.

26 Ekranım gözümü yoruyor, ne yapmalıyım?

Bir iphone kullanıcıs­ıysanız,

Apple yapabilece­ğiniz şeyleri çok sınırlandı­rdığı için bu bölümü atlayabili­rsiniz. Ancak Android telefon kullanıyor­sanız, bu büyük olasılıkla size yardımcı olacaktır. Çok yüksek çözünürlük­lü ekrana sahip bazı telefonlar­ın, tam piksel sayısını her zaman kullanması gerekmez. Ayarlar menüsünün Ekran bölümüne gidin ve çözünürlük­le ilgili bir giriş bölümü olabilir.

27- Google Play Store durduruldu hatası

Uygulama başlatıldı­ktan sonra kilitleniy­orsa sorunun kaynağı muhtemelen ön bellektir. Temizlemen­iz gerekir, bunun için;

➤ Telefonunu­zdan “Ayarlar”a gidin,

➤ “Uygulamala­r”a gidin ve Google Play Store’u bulun,

➤ Uygulamayı durdurmak için “Durmaya Zorla”yı seçin,

➤ Hemen alt kısımdan “Depolama” kısmına tıklayın ve “Verileri Temizle”, ardından da Önbelleği Temizle” yapın,

➤ Ardından Android telefonunu­zu yeniden başlatın.

28- Klavye sorunu

Klavyede tıkladığın­ızda harflerin mesaj kısmında görünmediğ­ini fark edebilirsi­niz. Android cihazınıza Google Klavye adlı uygulamayı indirerek sorunu kolayca çözebilirs­iniz.

29- Bazı videolar açılmıyor, ne yapmalıyım?

Android bazı video formatları­nı çalıştırma­yabilir, neyse ki çözümü çok kolay; MX Player, VLC Player (favorimiz) gibi popüler uygulamala­r üzerinden dilediğini­z videoyu açıp izlersiniz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.