Ptuj Performans Merkezi

Arredamento Mimarlik - - NEWS -

1998’de Aljoša Dekleva, Dean Lah ve Milan Tomac tarafından kurulan Ljubljana merkezli mimarlık ofisi 2002’den bu yana Dean Lah ve Milan Tomac ortaklığında yürütülüyor. Kolektif yaklaşımla, araştırmaya dayalı çağdaş ve eleştirel bir mimarlık pratiği oluşturmayı amaçlayan ENOTA kuruluşundan günümüze, mimarlar için ortak bir tasarım platformu olarak faaliyet gösteriyor.

Slovenya’nın Ptuj kentinde konumlanan Dominiken Manastırı, 800 yıllık tarihi içinde birçok değişim geçirmiş. 18. yüzyılda manastırın faaliyetini durdurmasının ardından kışla, hastane, müze, sosyal konut gibi çeşitli işlevlerde kullanılan yapı, 2013 yılında Kongre ve Kültür Merkezi’ne dönüştürüldü.

Kültür merkezinin hizmete açılması ardından da yapıdaki restorasyonun sürecek olması tasarım kararlarını belirlemiş. Restorasyon sırasında duvarlarda açığa çıkarılmış tarihi katmanlar nedeniyle müdahaleler zeminle sınırlandırılmış. Kongre ve Kültür Merkezi için gereken tüm teknolojik fonksiyonlar (ısıtma, havlandırma, aydınlatma ve ses sistemleri) zeminde çözülmüş.

Manastır yemekhanesi ve çalışma mekanı küçük birer salona dönüştürülürken daha önce nefin bulunduğu yer, ana etkinlik salonu olarak işlevlendirilmiş. İkincil mekanlar ise revak etrafında sıralanmış. Arkeolojik çalışmalar sonrasında ortaya çıkan bulguların yerinde sergilenmesi için restorasyon çalışmasının devam ettiği alanın üzerinde yükselerek hem seyir platformu işlevi gören hem de ana salonda oturma mekanını oluşturan bir strüktür tasarlanmış. Yapının restore edilen kısımlarında tarihi katmanların önüne geçmeyen siyah beton döşeme tercih edilmiş.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.