Skorba Köy Merkezi

Arredamento Mimarlik - - NEWS -

Slovenya’nın bilinen en eski kasabası Ptuj’un yakınlarında küçük bir köy olan ve şehre yakınlığı nedeniyle hızlı ve düzensiz bir büyüme gösteren Skorba’da şapel ihtiyacından yola çıkılarak bir köy meydanı tasarlanmış.

Köy sakinleri için sosyalleşme mekanı ve merkezi bir etkinlik alanı olarak planlanan yeni meydan için toplum merkezine yakın, köye giden ana yolların kesişiminde bulunan bir arsa seçilmiş. Skorba köy meydanı, inşaat için gerekli fonun sağlanmasından sahada fiilen çalışmaya kadar tüm aşamalarda aktif rol alan yerel halkın inisiyatifi ile gerçekleşmiş. Bu nedenle tasarımda yüksek teknolojik çözümler yerine sade bir form ile basit bir malzeme olarak beyaz beton tercih edilmiş.

Tasarım konsepti oluşturulurken önce arsanın merkezinde üçgen bir zemin belirlenmiş ve bu alan bir patika ile ana yola bağlanmış. Sert zeminin ve onu çevreleyen yeşil alanın geometrisi doğrultusunda etkinlik alanı eğimlendirilmiş ve şapel bölümünü oluşturan yarı açık bir form elde edilmiş. Portatif tribünün eklenmesiyle içe dönük bir köy meydanı oluşturulmuş.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.