Naiipa Sanat Merkezi

Arredamento Mimarlik - - NEWS -

Mimarların Bangkok’ta hayata geçen bir diğer projesi olan Naiipa Sanat Merkezi; sanat galerisi, kayıt ve dans stüdyoları, restoranlar, kafe ve ofisleri barındıran bir kompleks olarak tasarlandı. Projenin hareket noktasını yeşilin içinde kaybolan, mevcut peyzaj ile bütünleşen bir yapı üretme fikri oluşturuyor.

İşverence talep edilen 2.000 m2’lik ofis ve ticari alan ihtiyacını karşılamak amacıyla ana işlevler, arazinin sınırına yerleştirilerek merkezdeki ağaçlık alanı bir avluya dönüştüren iki blok içinde çözümlenmiş. Avlunun ışık alabilmesi için yatay doğrultuda genişleyen iki katlı kütle, dört kat yüksekliğindeki diğerine mevcut ağaçların konumu gözetilerek kotlandırılmış bir dizi teras ve köprü ile bağlanıyor. Avludaki ağaçların zarar görmemesi için iki beton kütle arasındaki dolaşımı sağlayan bağlantı elemanları çelik strüktürle inşa edilmiş.

Projede, şeffaf, yarı şeffaf ve yansıtıcı olmak üzere yapının peyzajla kurduğu ilişkiyi kademelendiren üç tipte cam kullanılmış. Doğu yönünde sokağa bakan çift cidarlı cephe aynı zamanda yapı içinde ısı denetimi sağlayan yarı saydam bir yüzey oluştururken, avluyu çevreleyen yansıtıcı yüzeyler ise yeşil dokuyu kütlelerin cephesine taşıyarak peyzajın görsel etkisini güçlendiriyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.