“Delete”: Fotoğraf Gazeteciliğinde Seçme ve Sansür

Sil: Fotoğraf Gazeteciliğinde Seçme ve Sansür

Arredamento Mimarlik - - NEWS -

Hamburg Sanat ve Tasarım Müzesi’nde (MKG: Museum für Kunst und Gewerbe Hamburg), 7. Hamburg Fotoğraf Trienali kapsamında “Delete: Selection and Censorship in Photojournalism” başlıklı bir sergiye yer veriyor.

Fotoğraflar, gazete ve dergilerde yayınlanmadan önce nasıl bir seçim sürecinden geçiyor? Yayıncı, editör, yazar ve grafik tasarımcıların fotomuhabirin işi üzerinde nasıl bir etkisi var? Fotoğrafın yayınlanabilirliğine nasıl bir mekanizma karar veriyor? Bu sorulardan yola çıkan sergi, MKG’nin 1960’lar, 70’ler ve 80’lerden -çoğu fotoğrafçıların kendileri tarafından bağışlanmış- söyleşi arşivleri göç, ırkçılık gibi temalar üzerinden inceleyerek medyanın kamuoyunu şekillendirmedeki etkisine ışık tutuyor.

Sergi; Thomas Hoepker’ın, 1963 yılının sonbaharında Kristall dergisi için ABD’de çektiği, yoksul siyah ailelerin çocuklarını gösteren fotoğraflar veya Hanns-Jörg Anders’ın 1969’da Stern dergisi için Kuzey İrlanda’da çektiği, iç savaşın sonuçlarını

belgeleyen fotoğrafları gibi dergiler tarafından yayınlanmamış örnekler üzerinden medyanın fotoğraf seçme kriterlerini sorguluyor.

Hanns-Jörg Anders, Sirah Foighel-Brutmann&Eitan Efrat, Günter Hildenhagen, Ryuichi Hirokawa ve Thomas Hoepker’in fotoğraflarının görülebileceği sergi, 25 Kasım 2018 tarihine kadar ziyarete açık olacak.

1 Hanns-Jörg Anders, “Kuzey İrlanda’da Karışıklık” (Unrest in Northern Ireland), Londonderry, 1969 (©Hanns-Jörg Anders - Red. Stern). 2 Thomas Hoepker, “Harlem’de Bir Kaza” (An accident in Harlem), New York, 1963 (©Thomas Hoepker/Magnum Photos).

3 Thomas Hoepker, “Florida kırsalında anne ve çocuk” (Mother and children in a rural settlement in Florida), 1963 (©Thomas Hoepker/Magnum Photos). 4 Ryuichi Hirokawa, “Sabra ve Şatilla katliamından hayatta kalanlar” (Survivors of the Sabra and Schatila massacres), 1982 (©Ryuichi Hirokawa). 5 Kaku Kurita, “Öğrenci gösterileri” (Student demonstrations), Tokyo, 1969 (©Kaku Kurita). 6 Kaku Kurita, “Kore konsolosluğu yakınındaki gösteriler” (Demonstrations near the Korean embassy), Tokyo, 1981 (©Kaku Kurita). 3

6

4

5

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.