Building and Dwelling: Ethics for the City; Open Architecture: Migration, Citizenship and the Urban Renewal of Berlin-Kreuzberg by IBA 1984/87; Mimarlık ve Kopma.

Allen Lane, Londra, 2018, 368 sayfa, ISBN 978 0713998757

Arredamento Mimarlik - - NEWS - Richard Sennett

Nitelikli bir yapılı çevre ile iyi bir yaşam arasındaki ilişkiyi inceleyen kitapta Richard Sennett, insanların karmaşa ile başaçıkabildiği açık şehir fikrini derinlemesine tartışırken bir yandan kentin tasarımının, içinde yaşayanların gündelik deneyimlerini aynı zamanda nasıl hem zenginleştirip hem de değersizleştirebileceğini ortaya koyuyor.

Londra, Paris ve Barselona’dan Şhangay, Mumbai ve Medellin’e uzanan geniş

coğrafyada Tocqueville, Heidegger, Max Weber ve Walter Benjamin gibi düşünürleri kaynak alan, bir yandan bizzat bir plancı olarak Sennett’in uzun soluklu kişisel deneyimlerinden yararlandığı kitap, kentte neyin işleyip neyin işlemediğini nedenleriyle irdeliyor. Medeniyetin fiziksel koşullarını insancıl ve bir yandan heyecan uyandıran bir üslupla sorgulayan kitap, kentte nasıl bir yaşam sürdüğümüzü taze bir bakışla yeniden değerlendirme fırsatı veriyor. Kitap şu bölümlerden oluşuyor: Giriş: Çarpık, Açık, Mütevazı (Introduction: Crooked, Open, Modest), 1. Bölüm: İki Kent (The Two Cities), 2. Bölüm: Konutun Zorluğu (Difficulty of Dwelling), 3. Bölüm: Kenti Açmak (Opening The City), 4. Bölüm: Kent için Etik (Ethics for the City),

Sonuç: Birçoğun İçinde Biri (Conclusion: One Among Many).

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.