İstanbul Ticaret Üniversitesi

Arredamento Mimarlik - - MIMARLIK -

Üniversite Binası projesi kapsamında, Sütlüce’de yaklaşık 40.000 m2 kapalı alana sahip ofis işlevi için hazırlanmış bir binalar grubunun, üç fakülteyi içererek bir üniversite yerleşkesine dönüştürülmesi amaçlanmış.

Yerleşkede bulunan İletişim, Hukuk ve Ticari Bilimler Fakülteleri; mimarinin izin verdiği ölçüde her bir blokta ayrı ayrı konuşlandırılmış. Arkada yer alan

D Blok, her fakültenin kullanabildiği ortak amfilere sahip. 4.500 m2’lik bir alanda yer alan kütüphane; depo, kitap rafları, açık ve kapalı okuma alanları, çalışma ve toplantı odaları, CD, DVD izlenebilen teknolojik salonu, internet köşesi ve wi-fi bağlantılarıyla 24 saat kullanılabilen bir eğitim merkezi olarak tasarlanmış. Katlar boyunca amfilerin hemen önünde yer alan mekanlar, açıkhavadan istifade etmek amacıyla kapatılmamış. Öğrencilerin ders aralarında nefes alabilecekleri, birbirleriyle tartışabilecekleri kontrollü bir açık alan olarak bırakılmış.

D Blok’un son katında küçük bir balkonu da olan 350 kişilik konferans salonu akustik inceleme ve raporlar sonrası şekillendirilmiş ve son teknoloji ses ve görüntü sistemleri ile donatılarak hizmete sunulmuş.

KG Mimarlık, İstanbul Ticaret Üniversitesi projesi kapsamında Haliç kıyısında, belediye tarafından kamuya ayrılmış yeşil alan için öneri olarak sundukları ancak hayata geçirilmeyen “Undergreen” adını verdikleri bir yapı da tasarlamış. Yapı, takımların veya bireysel sporcuların yararlandığı tenis, futbol, basketbol, voleybol sahalarının bulunduğu; yürüyüş ya da koşu için de kullanılan; halkın serbestçe spor yapabildiği bu alanlar için soyunma odaları, tuvalet ve duşlardan oluşan bir destek tesisine duyulan ihtiyaç gözetilerek projelendirilmiş. Bu programı karşılayacak yapının, yer üstünde yeşili kaplayan/kapatan bir bina yerine, dışarısı ile ilişkisini bir rampa aracılığıyla kuran, zemine yarı gömülü bir kütle olarak tasarlanması tercih edilmiş. Tamamen brüt betondan, düşük maliyetli, hızlı uygulama imkanı veren ve bakım gerektirmeyen yüzeylere sahip yapının iç mekanda, kullanıcı profilini ağırlıklı olarak oluşturan gençlerin benimseyecekleri, boş zamanlarında vakit geçirdikleri, bilgisayar oyunlarından esinli bir ortam oluşturması amaçlanmış.

Konum: Sütlüce, İstanbul Yapım Tarihi: 2013 Proje Alanı: 7.800 m2 İşveren: İstanbul Ticaret Üniversitesi Mimarlar: KG Mimarlık Proje Sorumlusu: Kurtul Erkmen Proje Ekibi: Nurhayat Öz, Ela Mursaloğlu, Serhan Günal, Büşra Yeltekin, Meltem Gülbay Acarkan, Aysun Düzkan, Cihat Ürper Uygulama: KG Mimarlık Statik: Büro Statik Mekanik: Enve Enerji Elektrik: Enve Enerji İç Mekan Tasarımı: KG Mimarlık Aydınlatma: KG Mimarlık Görselleştirme: Serhan Günal, Aygül Çınar, Mina Bayölken Fotoğraflar: Büşra Yeltekin

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.