HEY! Hayal Edilebilir Tasarım Kılavuzu

Arredamento Mimarlik - - YAYIN - SANALarc, Alexis Şanal

YEM Yayın, İstanbul, 2018, ISBN 9786058119109

HEY! Hayal Edilebilir Tasarım Kılavuzu, kullanıcıların şehirlerin nasıl tasarlandığını keşfetmelerine imkan veren bir kart oyunu. SANALarc tarafından şehrin limitlerini ve sağladığı olanakları temel alan bir tasarım aracı olarak geliştirilen oyun, hem herkesin yaşanılabilir şehir kavramını tartışabileceği hem de beraber hayata geçirilebilecek gündelik hayat çözümleri önerebileceği metotlar sunuyor. Canlı kamusal hayatı besleyen ve mahalle birlikteliğini öne çıkaran kendiliğinden örgütlenmiş bir kent tasarımını gerçekleştirmek amacıyla

kent-kurma konusunda disiplinlerötesi bir metodoloji ile hazırlanan oyunda; altı kategori altında toplanan

101 konu başlığı kamusal alanın temel bileşenlerini kapsıyor. Oyun, kentsel tasarım girişimlerinin hayal gücüne alan açmak amacıyla uzman desteğine, iyi uygulama standartlarına ve performans parametrelerine öncelik veren, bunları müzakere ve prova eden bir referans işlevi görüyor.

İçeriği İstanbul’daki uzmanlar, tasarım aktivistleri, STK’lar ve sanat profesyonelleri tarafından hazırlanan kartlar; anlamlı ve zamana dayanıklı bir kent tasarımının ortaya çıkması için gerekli olan analitik, pratik ve yaratıcı fikirleri biraraya getiriyor. Kart oyunu yaklaşımı her katılımcıya şehir tasarımı gibi kompleks bir alanın içerisinde dinamik bir yol sunuyor. Yazarak, tartışarak ve düşünerek katılım gösteren oyuncular; kartları, kendi şehir tasarımlarının önceliklerini ve isteklerini göz önünde bulundurarak organize ediyor ve yeni bir tasarım kılavuzu oluşturuyorlar.

Oyun; tasarımcıların, kentlilerin ve belediyelerin elini güçlendiren, 150’den fazla katılımcının sanat işleri ve tasarım fikirleriyle oluşturulmuş bütüncül bir tartışma platformu sağlıyor. Öncelikler üzerine yapılan hararetli tartışmalar; paydaşların hesap verebilirliği; fiziki, toplumsal ve ekonomik konularla ilgili açık uçlu öneriler de nihai olarak bu oyunun bir parçası oluyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.