Francesc Rifé Studio, Barselona

Arredamento Mimarlik - - CONTENTS -

Katalan tasarımcı Francesc Rifé stüdyosunun geometrik denge ve rasyonel formların peşindeki üretimi bugüne dek Contractworld, Red Dot, ICFF Editors, FAD ve ASCER ödüllerine değer görüldü.

Katalan tasarımcı Francesc Rifé, stüdyosunu 1994 yılında Barselona’da kurdu. Rifé, tasarımın farklı dallarında uzmanlaşmış ekibiyle, yurtiçi ve yurtdışında, endüstri ürünleri tasarımı ve iç mimarlık alanlarında faaliyet gösteriyor. Stüdyonun, geometrik denge ve rasyonel formların izindeki üretimi bugüne dek Contractworld, Red Dot, ICFF Editors, FAD ve ASCER ödüllerine değer görüldü. Ricard Camarena Restoranı

Michelin yıldızlı şef Ricard Camarena’nın Valencia’daki restoranı, Francesc Rifé Studio tarafından tasarlandı. Restoranın yer alacağı eski Bombas Gens fabrikası, öncesinde Per amor a l’art Vakfı tarafından keşfedilerek bir sanat alanı haline getirildi.

Restorana giriş, 10 fotoğrafın sergilendiği dar bir geçit olarak tasarlanmış. Mekanı komşu yapıdan ayıran uzunlamasına açıklık, üçgen bir şema ile yüzünü eski fabrika duvarına dönen yemek alanına doğal ışık girişi sağlıyor. Bir şarap mahzenini de barındıran mutfak, geniş bir alana ihtiyaç duyduğundan kademelendirilen bir hacim içinde çözümlenmiş. Bar ise restore edilen 8 m yüsekliğindeki kütle içinde konumlanıyor. Tuğla ve ahşap yüzeyleri korunan bu hacim, yaklaşık 25 kişi kapasiteli bir bekleme alanı olarak kullanılabiliyor. Projede uygulanan ceviz ağacı kaplamanın bir yandan eski yapıya entegre olması diğer yandan tüm alanı kapsayarak restoranın farklı bölümlerini bütünleştirmesi amaçlanmış. Ahşap kafeslerin yatayda ve düşeyde yerleşimi, mutfak ya da tuğla yüzeyler gibi mekanın vurgulanmak istenen bölümüne bağlı olarak değişiyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.