Gündem / Mimarlık

“Hybrid Tbilisi”: Gürcistan Mimarisi Üzerine Gözlemler

Arredamento Mimarlik - - CONTENTS -

Alman Mimarlık Müzesi’nin (DAM: Deutsches Architekturmuseum), Gürcistan’ın 2018 Frankfurt Kitap Fuarı’nın onur konuğu olması vesilesiyle, geçmişte gerçek bir yıkım alanıyken günümüzde bir yenilik üretim fabrikasına dönüşen Kafkasya metropolü Tiflis’i keşfe çıkıyor. Sergi; Avrupa, Rusya, Türkiye, Doğu ve Batı, 19. yüzyıl, Sovyet Birliği ve optimist 21. yüzyıl arasında coğrafi ve düşünsel anlamda çalkalanan bu çelişkili şehrin farklı katmanlarını dönüşümünden kesitlerle ele alıyor.

Hareketli kentsel inşa etkinliği ve gece hayatı ile dünya çapında ilgi uyandıran şehirde; saraylar, yönetim binaları, kiliseler ve 19. yüzyılda Avrupalı mimarlar tarafından inşa edilen ve bugün yok olmaya yüz tutmuş müzelerin yanısıra Sovyet Dönemi’nin Stalinist ve Konstrüktivist yönelimlerini yansıtan strüktürler ve hatta Karayolları Bakanlığı binası gibi Sovyet Brütalizmi’nin ikonu olan hiper geç-Sovyet biçim denemeleri yer alıyor. Takip eden dönemde prefabrik yapılarda kullanıcıları tarafından inşa edilmiş hayati risk unsuru olan “kamikaze çıkmalar”ın yaygınlaştığı görülüyor. Ardından yeni cumhurbaşkanının gelişi

ile birlikte tüm sokakların yeniden inşa edildiği şehirde bugünse dev ölçekli projeleriyle özel yatırımcılar başı çekmekte.

Tiflis’te “tipik Gürcistan mimarisi” örneklerinin izini sürmek kolay değil. Kura Nehri boyunca yapılı çevre oldukça heterojen bir görünüme sahip. Ortaçağ kiliseleri ve eski şehrin yanında Kura’nın güneyindeki tarihselci mahallelerde Art Nouveau binaların karşısında modern butik oteller, gecekonduvari evlerin arkasında yeni apartmanlar, Sovyet zamanından kalma terk edilmiş park alanları gibi son 150 yıl içinde Tiflis’te bırakılmış her bir mimari izi görmek mümkün.

Küratörlüğünü Peter Cachola Schmal ve Irina Kurtishvili’nin üstlendiği sergiye atölye çalışmaları, film gösterimleri ve seminerleri içeren kamusal programlar da eşlik ediyor. “Hybrid Tbilisi: Betrachtungen zur Architektur in Georgien”, 13 Ocak 2019’a kadar ziyaret edilebilir.

1 Narikala Kalesi (Fotoğraf: Erik-Jan Ouwerkerk). 2 Graft Architects, Radisson Blu Iveria Otel, Gül Devrimi Meydanı, 2009 (Fotoğraf: Erik-Jan Ouwerkerk).

6

7

8

4

3

5

3 Massimiliano ve Doriana Fuksas, Konser Salonu ve Sergi Merkezi, 2011 (Fotoğraf: ErikJan Ouwerkerk). 4 George Chakhava ve Zurab Jalaghania, Gürcistan Bankası (eski Karayolları Bakanlığı binası), 1974 (Fotoğraf: ErikJan Ouwerkerk). 5 Kent merkezinde bakımsız durumdaki Art Nouveau villalardan biri (Fotoğraf: ErikJan Ouwerkerk). 6 Architekten Otar Kalandarishvili ve G. Potskhishvili, Sovyet Toplu Konutu, 1976 (Fotoğraf: ErikJan Ouwerkerk). 7 Geleneksel çıkma (Fotoğraf: Erik-Jan Ouwerkerk). 8 Kamikaze çıkmalar (Fotoğraf: Erik-Jan Ouwerkerk). 9 Fuksas Architects, Tiflis Kamu Hizmet Binası, 2012 (Fotoğraf: Erik-Jan Ouwerkerk). 10 Hotel Tbilisi, 2012 (Fotoğraf: Erik-Jan Ouwerkerk). 9

10

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.