“The Moon”: İç Dünyalardan Dış Uzaya

“The Moon: From Inner Worlds to Outer Space”

Arredamento Mimarlik - - CONTENTS -

24

Danimarka’da Louisiana Modern Sanat Müzesi, insanın Ay üzerindeki ilk adımlarının 50. yılında “The Moon: From Inner Worlds to Outer Space” başlıklı bir sergiyle sanat, sinema, müzik, edebiyat, tasarım, mimarlık, bilim ve astronomi alanlarındaki yansımaları üzerinden Ay’ın çok yönlü bir resmini ortaya koyuyor.

Sergi; Salvador Dalí, Max Ernst, Joseph Cornell ve Remedios Varo’nun gerçeküstü Ay tasvirleri; Katie Paterson ve Darren Almond’ın ayışığının çağdaş sanattaki yerini örnekleyen işleri; Hiroshi Sugimoto’nun gece gökyüzünde Ay’ın yörüngesini bir ışık şeridi olarak izleyen fotoğrafları; Galileo’nun Ay haritası, NASA’nın son teknoloji ile detaylandırdığı Ay yüzeyi görüntüleri ve Foster + Partners’ın Avrupa Uzay Ajansı (ESA) için tasarladığı Ay üssünün üç boyutlu baskılarını içeren 200’ü aşkın eser ve nesneye yer açıyor. Nanna Debois Buhl’un uzay araştırmaları için geliştirilmiş ilk bilgisayar teknolojisini odağına alan grafik çalışması, Michael Madsen’ın astronotlara yapılan kişilik testi ile ilişkilendirdiği interaktif yerleştirmesi ise sergiye özel üretilmiş işlerden birkaçı.

“Ayışığı” (Moonlight), “Selenografi” (Selenography), “Mitlerde Ay” (Moon of the Myth), “Aya İniş” (The Moon Landing), “Uzayın Kolonizasyonu” (The Colonization of Space) ve “Derin Zaman” (Deep Time) başlıklarıyla Ay’ın modern kültürdeki önemine işaret eden 6 tematik bölümden oluşan serginin küratörlüğünü Marie Laurberg, tasarımını ise Mads Kjaedegaard üstlendi.

Sergi, 20 Ocak 2019 tarihine kadar gösterimde kalacak.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.