Özgürlük: 1918’den 1935’e Novembergruppe Sanatı

Arredamento Mimarlik - - CONTENTS -

1918 devrimi sonrasının çalkantılı ortamında sanatçı, heykeltıraş ve mimarlar tarafından Berlin’de kurulan Novembergruppe, Berlinische Galerie’de düzenlenen bir sergiyle inceleniyor. “Freiheit: Die Kunst der Novembergruppe 19181935”, bu sıradışı sanatçı grubunu kapsamlı şekilde ele alan ilk retrospektif sergi olma özelliğini taşıyor. Sergide topluluğun 100. yılı 69 sanatçının, 48’i resim, 14’ü heykel, 12’si mimari model ve çizim, 27’si baskı ve 5’i film olmak üzere toplam 119 işi ile kutlanıyor.

Çoğulcu bakış açısıyla görsel sanatların her alanı kadar mimar, yazar ve bestecilere de açık olan Novembergruppe, bir özgürlük, demokrasi ve çeşitlilik ortamı sağladı. 1919 ve 1932 yılları arasında toplam 470 sanatçıya ait yaklaşık 3000 eseri izleyiciye sunan grup, çok sayıda dergi ve kitap yayınlarken konser, parti ve balo gibi düzenli etkinlikler organize etti. Bu sayede grup, modernist sanatın görünürlüğü için kuvvetli bir araç teşkil ederek demokratik sosyal düzene destek verdi. Nazi yönetiminin güç kazanmasıyla son bulan topluluğun başarısı, 1969 yılında sanat tarihçisi Helga Kliemann’a ait bir kitapla yeniden hatırlandı.

Grubun Weimar Cumhuriyeti’nde ve bölünmüş bir toplumda gerçekleşen demokratik dönüşümler üzerinde oynadığı rolü açığa çıkaran sergi; Rudolf Belling, Otto Dix, Walter Gropius, Hannah Höch, Paul Klee, Piet Mondrian ve Mies van der Rohe gibi avangard isimlerin yanısıra gölgede kalmış sanatçılara da yer veriyor. Sergilenen işlerin birçoğu, Novembergruppe üzerine dünyanın en geniş koleksiyonuna sahip olan Berlinische Galerie’ye ait. Mimari tasarımını david saik studio’nun yaptığı sergi, “100 Years of Revolution - Berlin 1918-19” festivali kapsamında düzenleniyor. Küratörlüğünü Janina Nentwig ve Ralf Burmeister’in üstlendiği “Freiheit”, 11 Mart 2019 tarihine kadar gösterimde olacak.

1 Büyük Berlin Sanat Sergisi 1928, Novembergruppe seçici kurul üyeleri: Moriz Melzer, Hugo Graetz, Ewald Mataré, Otto Möller, Georg Tappert, Max Dungert, Oswald Herzog, Walter Kampmann, Ines Wetzel, Arthur Segal (Reprodüksiyon: Anja Elisabeth Witte). 2 Berlin Sanat Sergisi 1920, Novembergruppe üyeleri: César Klein, NN, Rudolf Belling, Heinrich Richter-Berlin NN., Heinz Fuchs, Moriz Melze, Wilhelm Schmid, N. N., Emy Roeder, Herbert Garbe (©Stiftung Stadtmuseum Berlin, Reprodüksiyon: Michael Setzpfandt, Berlin ©VG Bild-Kunst, Bonn 2018, bpk/ Nationalgalerie, SMB/Klaus Göken). 3 Otto Freundlich, “Kompozisyon” (Komposition), 1926 (©Urheberrechte am Werk erloschen. Reprodüksiyon: Kai-Annett Becker). 4 César Klein, “Kreuz vor Barbaren”, 1933 (©VG Bild-Kunst, Bonn 2018, Reprodüksiyon: Kai-Annett Becker). 5 Curt Ehrhardt, “Saat 00:00 Geceyarısı” (Um 12 Uhr Mitternacht), 1921 (©VG Bild-Kunst, Bonn 2018, Reprodüksiyon: Kai-Annett Becker).

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.