Ressam. Mentor. Sihirbaz: Otto Mueller ve Breslau Çevresi

Arredamento Mimarlik - - CONTENTS -

Berlin’de Hamburger Bahnhof, ülke çapına yayılan “Bauhaus’un 100. Yılı” etkinlik programı kapsamında Alman ressam Otto Mueller’in sanat alanına etkisine odaklanan “MALER. MENTOR. MAGIER. Otto Mueller und sein Netzwerk in Breslau” başlıklı bir sergiye yer veriyor.

Mueller, 10 yılı aşkın bir süre bugün Polonya’nın Wrocław kenti olan eski Alman kenti Breslau’da dönemin en ilerici sanat okullarından Devlet Sanat ve Tasarım Akademisi’nde (Staatlichen Akademie für Kunst und Kunstgewerbe) görev yaptı. 1920’lerden başlayarak Breslau Akademisi, Oskar Moll’un yürütücülüğünde

oluşturduğu kadrosuyla dünyaya açıklığı ve özgürlükçü yaklaşımıyla tanınırlık kazandı. Okul, Mueller’in yanısıra Alexander Kanoldt, Carlo Mense, Oskar Schlemmer, Georg Muche ve Johannes Molzahn gibi isimlerin katkılarıyla Dışavurumculuk, Yeni Nesnellik (Neue Sachlichkeit) ya da Bauhaus gibi pek çok modern sanat hareketinin temsil edildiği bir kurum oldu.

Modern sanatın Otto Mueller ve Breslau’daki çevresinin karşılıklı etkileşiminden doğan yaratıcı ve verimli dönemini ele alan sergi, Mueller’in karizmatik kişiliği, burjuva karşıtı yaşam tarzı, sanata bağlılığı ve sıradışı akademisyenliği ile öğrencilerinde uyandırdığı hayranlığa da dikkat çekiyor.

Berlin’de 3 Mart 2019 tarihine kadar ziyarete açık olacak sergi, 8 Nisan-30 Haziran 2019 tarihleri arasında farklı bir versiyonu ile Breslau Ulusal Müzesi’nde de gösterilecek. Polonyadan dışavurumcu sanat işlerini de kapsamına katarak Almanya ve Polonya’nın sanat tarihine iki ülkedeki kültürel benzerlik ve farklılıklar üzerinden odaklanacak sergide aralarında Jankel Adler, Alexander Archipenko, Isidor Aschheim, Henryk Berlewi, Alexander Camaro, Johnny Friedlaender, Grete JahrQueißer, Alexander Kanoldt, Ernst Ludwig Kirchner, Ludwig Peter Kowalski, Margarete Kubicka, Stanisław Kubicki, Oskar Moll, Marg Moll, Johannes Molzahn, Georg Muche, Żdzisław Nitka ve Oskar Schlemmer’ın da bulunduğu sanatçıların işleri görülebilecek.

1 Otto Mueller, “Pentagram ile otoportre” (Selbstbildnis mit Pentagramm), yak. 1924 (Von der Heydt-Museum Wuppertal; ©Von der Heydt-Museum Wuppertal. Fotoğraf: Antje Zeis-Loi, Medienzentrum Wuppertal). 2 Alexander Kanoldt, “Olevano II”, 1925 (Galerie Berinson, Berlin; ©Galerie Berinson, Berlin. Fotoğraf: Friedhelm Hoffmann, Berlin). 3 Oskar Moll, “Uzanmış” (Liegende), yak. 1931 (Özel Koleksiyon; ©Fotoğraf: Serge Hasenböhler). 4 Oskar Schlemmer, “Çıplak, Kadın ve Yaklaşan Figür” (Akt, Frau und Kommender), 1925 (Staatliche Museen zu Berlin, Nationalgalerie; ©Staatliche Museen zu Berlin, Nationalgalerie/Jörg P. Anders). 5 Witkacy, Otoportre: “Mahkumun Son Sigarası” (Die letzte Zigarette des Verurteilten), 1924 (Museum of Literature, Warsaw; ©Museum of Literature Warsaw / Fotoğraf: Anna Kowalska). 6 Oskar Schlemmer, “Bauhaus Merdivenleri” (Bauhaustreppe), yak. 1932 (Özel koleksiyon; ©Fotoğraf: Peter McClennan, Frankfurt).

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.