De Waterhond Şapeli’nden Klaarchitectuur Ofisine Kiliseden Bozma Mimarlık Stüdyosu

Kiliseden Bozma Mimarlık Stüdyosu

Arredamento Mimarlik - - CONTENTS -

Belçikalı mimar Gregory Nijs’in yürütücülüğündeki Klaarchitectuur,

16. yüzyıldan kalma bir şapeli kendi ofis mekanına dönüştürdü.

Belçikalı mimar Gregory Nijs’in yürütücülüğündeki Klaarchitectuur, 16. yüzyıldan kalma bir şapeli kendi ofis mekanına dönüştürdü.

Belçikalı mimarlık ofisi Klaarchitectuur yeni stüdyosunu, renovasyonunu gerçekleştirdiği 16. yüzyıldan kalma bir şapel yapısı içinde tasarladı. Belçika’nın Limburg iline bağlı Sint-Truiden’in merkezinde son 50 yıllını atıl ve bakımsız geçiren tescilli yapının; ambar olarak inşa edildiği biliniyor; 18. yüzyılda bir şapel, daha sonra bir sanat akademisi ve yerel bir tiyatro topluluğunun prova mekanı olarak kullanılmış. Kapsamlı renovasyonun ardından yapının mimarlık ofisi işlevinin yanında kamusal etkinliklere de evsahipliği etmesi amaçlanmış. Mümkün olan en az strüktürel müdahale ile yeniden işlevlendirilen yapıda, iç mekanda kısmen onarılan yüzeylerin büyük bölümü mevcut hali ile korunmuş. Klaarchitectuur, ofis mekanlarını eski yapının içine, dış duvarlardan bağımsız bir çelik strüktür halinde konumlandırmış. Şapelin tarihi atmosferini korumak için yeni strüktürü eski yapıdan ayrıştıran malzemeler seçilmiş. Ofisin ana gövdesini oluşturan istiflenmiş dört düzensiz kutunun her biri farklı bir departman tarafından kullanılıyor. En büyüğü üst katta, çelik elemanlarla güçlendirilen orijinal çatı strüktürünün ahşap kirişleri içine, dış mekandan da görünecek biçimde oturuyor.

Kutu strüktürleri kuşatan merdivenler, ofislerden teraslara uzanan bir güzergah oluşturuyor. Şaftı kutular arasında gizlenen asansörse binayı engelli bireylerin kullanımına açıyor. Zemin katta bilgiişlem odası, mutfak, tuvalet ve depo alanları yer alıyor. Orta kısımdaki açık alan, çeşitli etkinliklerin düzenlenebileceği çok amaçlı bir mekan olarak bırakılmış. Birinci ve ikinci katlarda ofisler; üçüncü ve en üst katta ise teras ve toplantı odası bulunuyor.

Kiliseden Bozma Mimarlık Stüdyosu 90.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.