Kengo Kuma & Associates: V&A Dundee

Arredamento Mimarlik - - CONTENTS -

İlk kez Londra dışına çıkan Victoria & Albert Müzesi’nin, İskoçya’nın Dundee kentinde hizmete açılan yeni yapısı Kengo Kuma tarafından tasarlandı. Yapı aynı zamanda İskoçya’nın ilk tasarım müzesi olma niteliğini taşıyor.

Dünyanın köklü kültür-sanat kurumlarının ikonik yapılarla dünyaya açılma eğilimi tırmanırken bir yeni atılımı da Victoria & Albert Müzesi gerçekleştirdi. Henüz Birleşik Krallık sınırlarını aşmamış olsa da ilk kez Londra dışına çıkan müzenin, İskoçya’nın Dundee kentinde hizmete açılan yeni yapısı Kengo Kuma tarafından tasarlandı. Yapı aynı zamanda İskoçya’nın ilk tasarım müzesi olma niteliğini taşıyor.

Londra merkezli Victoria & Albert Müzesi’nin yeni evi, İskoçya’nın

Dundee kentinde Tay Nehri kıyısında konumlanıyor. 2010 yılında V&A Dundee’nin tasarımı için açılan uluslararası yarışmada mimarlardan İskoçya’nın ilk tasarım müzesi için kentle nehir arasındaki diyaloğu yeniden başlatacak esinleyici bir proje geliştirmeleri istendi. 120 başvuru arasından 6 proje finale kaldı. Son elemede Kengo Kuma & Associates’in önerisi, finalistler REX, Sutherland

Hussey Architects, Steven Holl Architects, Snøhetta ve Delugan Meissl Associated Architects arasından sıyrılarak yarışmanın kazananı oldu. Müze, tek bir yapı oluşturmak üzere üst katta birleşen açılı iki kütle halinde tasarlanmış. Bir geminin baş kısmını andıran sivrilmiş köşesi ile nehre doğru uzanan yapının dış cephesi 2.429 adet yatay beton panel ile kaplanmış.

Yapıya, kafe ve satış birimlerinin bulunduğu geniş bir holden giriliyor. Dış cephedeki hareket, holün duvarlarını kaplayan ahşap panellerle sürdürülmüş. Zemin kat, personele ait birimlerle kamusal mekanları birbirinden ayıran iki bölümden meydana geliyor. Bu kurgu sayesinde, müzenin kütlesi altında kenti nehre bağlayan açık bir kemer oluşturulmuş. Üst katta yer alan 1.100 m2’lik geçici sergi alanı ile müzenin arşivinden ve özel koleksiyonlardan elde edilmiş nesnelerin süresiz sergilendiği İskoç tasarımı galerilerine (Scottish Design Galleries) merkezdeki fuayeden erişiliyor. Giriş holüne bakan bir restoran, oditoryum ve ziyaretçilere çeşitli eğitim programlarının sunulacağı atölye mekanlarının da bulunduğu bu katta; galerilerde meşe, restoranda ise bambu zemin kaplaması kullanılmış.

V&A Dundee 78.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.