Maya Somaiya Kütüphanesi

Arredamento Mimarlik - - MIMARLIK -

Maharaştra’da bir okul binasına eklemlenen kütüphane, okul bahçesi zemininin bir uzantısı olarak projelendirilmiş. Kütüphane, zeminle bütünleşen çatısındaki oyun alanı ve zengin iç mekan deneyimi ile eğitim imkanlarının sınırlı olduğu bölgedeki ve yakın çevresindeki öğrenciler için ilham verici bir çalışma ortamı sunmayı amaçlıyor.

Yapının mevcut binalar ile okul arazisinin sınırı arasındaki alana inşa edilmesi, ince ve uzun bir kütle ile biçimlenmesini gerektirmiş. Öğrencilerin gün içinde sık kullandığı bir aks üzerinde bulunan yapı, kullanıcılara farklı yönlerden giriş imkanının yanısıra yapının içinden veya üstünden geçme seçeneği de sunuyor. Kolektif ve bireysel çalışma alanları ile düzenlenen iç mekanda oturma düzeni hareketli ve sabit masa, sandalye ve yer tabureleri ile çeşitleniyor.

Projenin hayata geçirilmesi için Katalonya’ya özgü tonoz strüktürü ya da ETH Zürih’te Block Research Group tarafından üretilen Rhino Vault programı gibi pek çok farklı coğrafyada geliştirilmiş teknikler kullanılmış.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.