İmparatorluklar arasında, bir çöküşün tanıkları
Osmanlı devletinin modernleşme sürecine ve yıkılış yıllarına tanıklık etmiş olan Köpe ailesine ait arşiv kayıtları üzerinden bu süreçleri anlatan “İmparatorluklar Arasında, Sınırlar Ötesinde” sergisi, 15 Eylül-27 Aralık 2020 tarihleri arasında SALT Beyoğl
Osmanlı’nın son dönemlerine, II. Meşrutiyet, Birinci Dünya Savaşı ve mütareke yıllarına tanıklık eden Köpe ailesinin arşivinde bulunan fotoğraf ve belgelerden hazırlanan “İmparatorluklar Arasında, Sınırlar Ötesinde” sergisi, 15 Eylül’den itibaren SALT Beyoğlu’nda gezilebilecek. Aile üyelerinin Braşov, İstanbul, Selanik, Edirne ve Konya gibi şehirlerde şekillenen hayatlarını ve dönem koşullarını özenle korunmuş belgeler aracılığıyla ortaya koyan sergide siyasal, toplumsal ve diplomatik tarihin dönüm noktalarına da dikkat çekiliyor. Ailenin hikâyesi, Transilvanya’nın Braşov şehri yakınlarındaki bir köyde doğup büyüyen Andras Köpe ve Breton bir aileden gelen Léocadie Tallibart’ın İstanbul’da yollarının kesiştiği Tanzimat döneminde başlıyor. Avusturya İmparatorluğu’ndan baskılara dayanamayarak kaçan Andras, kardeşlerine eşlik etmek için İstanbul’da bulunan Léocadie ile karşılaşır. Evlenen çiftin ikinci çocuğu Charles, ki mektuplarıyla sergide karşımıza çıkıyor, Cenova kökenli Trabzonlu Rose-marie Marcopoli ile hayatını birleştirir. Onların altı çocuğu hiçbir zaman Avusturya-macaristan uyruğundan Osmanlı’ya geçmezler ve bazıları Birinci Dünya Savaşı’nda Avusturya-macaristan ordusunda savaşır. Aile üyeleri iki imparatorluğun da çöküşüne tanık olur. Çoğu İstanbul’da yaşayan aile, onlarca yıldır yaşadıkları şehrin işgalini de görecektir. Tüm bu hikâyeleri kapsamlı bir arşive sığan Köpe ailesi üzerinden Osmanlı’nın son yıllarına tanık olmak mümkün. “İmparatorluklar Arasında, Sınırlar Ötesinde” sergisi ciltler dolusu anı ve karikatürleri, görüntü ve ses kayıtlarını, yüzlerce fotoğraftan özenle hazırlanan bir seçkiyi izleyiciyle buluşturarak hem gündelik hayatı, hem de diplomatik ilişkileri yansıtıyor.