Çocuk Tiyatrosu’nun öncü ismi: Kemal Küçük
Cumhuriyet dönemi Çocuk Tiyatrosu’nu,
Şehir Tiyatrosu bünyesinde kuran, usta oyuncu Mehmet Kemal Küçük ya da sahne adıyla
“Küçük Kemal”, 26 Mayıs 1901’de Girit’te doğdu. Genç yaşta sahne ile tanışan Küçük, 1920’de Darülbedayi’de stajyer olarak çalıştı. Çeşitli tiyatro topluluklarında sahneye çıkan, Anadolu turnelerine katılan Kemal Küçük, 1922’de Muhsin Ertuğrul’un yönettiği “Boğaziçi Esrarı-nur Baba”
filmi ile sinema oyunculuğu ve yönetmen yardımcılığı yapmaya başladı. “Leblebici Horhor”, “Sözde Kızlar”,
“Ankara Postası” gibi filmlerde rol aldı. Tiyatro dersleri verdi…
1927 yılında tekrar yaşamının sonuna dek çalışacağı Darülbedayi’ye girdi. Şehir Tiyatrosu’nda aralarında “Murai”, “Hamlet”, “Bir Kavuk Devrildi”, “Mum Söndü”, “Cürüm ve Ceza”, “Balaban Ağa”, “Ölçüye Ölçü”
gibi oyunların bulunduğu çok sayıda oyunda rol aldı, yönetmenlik yaptı. Oyunculuğunu ve oyun yazarlığını sürdürürken tiyatro üzerine yazılar yazdı ve tiyatro kurslarında eğitmen olarak görev aldı. Eğitmenliğine ilişkin notlarını 1930 yılında yayımlanan “Tiyatro” adlı kitapta topladı. Kurtuluş Savaşı’nı konu edinen “Çınar” isimli oyunu da kitap olarak yayımlandı.
Şehir Tiyatrosu’nun birçok oyununda rol aldıktan sonra Muhsin Ertuğrul’un isteği üzerine “Çocuk Tiyatrosu” kurma çalışmalarına başladı. 1935-1936 sezonunda perde açacak olan Çocuk Tiyatrosu’nun ilk oyunu olan “Çocuklara İlk
Tiyatro Dersi” isimli oyunu yazdı. Ardından Muhsin Ertuğrul’un sahneye koyduğu “Gülmeyen Çocuk”
adlı çocuk oyunu geldi.
Çocuk tiyatromuzun kurucusu “Küçük
Kemal”, 23 Nisan 1936’da yakalandığı hastalıktan kurtulamayarak henüz 35 yaşındayken aramızdan ayrıldı. Oyuncu, yönetmen, çevirmen ve yazar Kemal Küçük, kısa yaşamını sanat ile geçiren fedakâr ve usta bir sanatçı olarak tiyatro tarihimizin unutulmaz isimleri arasında yerini aldı...