Çocuk tiyatromuzun kurucularından: Ferih Egemen
Türkiye’de çocuk tiyatrosunun kurucularından; tiyatro ve sinema oyuncusu, yönetmen, yazar, eğitmen ve seslendirme sanatçısı olan Ferih Egemen,
1918 yılında İstanbul’da doğdu. 1932’de İzmir Karataş Ortaokulu’nu bitirdi. Aynı yıl İstanbul’a gelen Egemen, Muhsin Ertuğrul’un desteğiyle Darülbedayi’de oyunculuğa başladı. “Yedi Köyün Zeynebi” adlı oyunda ilk kez sahneye çıktı. Üç Saat, Sarı Zeybek, Lüküs Hayat, Büyük İkramiye
operetlerinde oynadı.
Tiyatro oyunculuğunun yanı sıra sinema oyunculuğu da yapan Ferih Egemen, “Bir Millet Uyanıyor”, “Söz Bir Allah Bir”, “Karım Beni Aldatırsa”, “Cici Berber” gibi filmlerde rol aldı. Daha sonraki yıllarda da seslendirme sanatçısı olarak sinemaya olan ilgisini sürdürdü.
1935’te Kemal Küçük’ün yazdığı “İlk Tiyatro Dersi”nde
yine sahnedeydi. Kemal Küçük’ün ikinci oyunu olan “Gülmeyen Çocuk” oyununda başrol onundu. Yeni kurulan Çocuk Tiyatrosu’nun gelişmesi için emekli olana dek çalışmalarda bulundu. Şehir Tiyatrosu’nda eğitmenlik yaptığı yıllarda bugünün pek çok ünlü sanatçısının çocuk oyuncu olarak sahneye çıkıp tiyatroyla tanışmasına önayak oldu. Çocuk tiyatrosu ile ilgisini sadece Şehir Tiyatrosu’nda değil, çeşitli okullarda da sürdürdü, oyunlar sahneledi.
1971 yılında son kez sahneye çıkana kadar, 126 oyunda oynadı, pek çok çocuk oyunu yazdı ve yönetti. Yayımlanan eserleri arasında Rüya Ülkesinde, Harami Çeşmesi, Sihirli Topaç, Gizli Bahçe, Küçük Reis, Pamuk Prenses ve 7 Cüceler, Cinderella, Ben Çalmadım, Kardeş Köy Okulu / 19 Mayıs Spor ve Gençlik Bayramı, Tombiğin Başına Gelenler, Üç Hikâye ile Gülhiz Tozar ile kaleme aldığı Altın Zincir kitapları sayılabilir.
Çocuk Tiyatrosu’nun kurulduğu günden itibaren özverili çalışmalarıyla, özellikle çocuklar için sahneye koyduğu müzikli oyunlarla anılan Ferih Egemen, 12 Ekim 1978’de aramızdan ayrıldı…