Karagöl’den Acelle’ye

Sakarya il sınırlarındaki Karagöl Yaylası’ndan Acelle Yaylası’na uzanan rota, yürüyüşçüleri adım adım Samanlı Dağları’nın en güzel kış manzaralarına götürüyor.

Atlas - - Içindekiler -

Samanlı Dağları’nın en batı ucu. Bir grup doğasever olarak kış yürüyüşü yapmanın heyecanıyla Sakarya’ya bağlı Taraklı’nın Karagöl Yaylası’na doğru ilerliyoruz. Yükseldikçe kar göreceğimizi sanıyoruz ama bulutlarınkinden başka beyaz gözükmüyor ortalıkta. Yaklaşık 20 kişiden oluşan grup üç yayladan geçerek 12 kilometrelik sıkı bir kış yürüyüş yapmayı planlıyor. Karagöl Yaylası’na varınca kıştan çok, bir bahar havası karşılıyor bizi. Kar olmayınca su da azalmış. Karagöl küçülmüş, gölün kenarında suyun çekilmesiyle oluşan onlarca gölcük yaylaya farklı bir görüntü kazandırmış.

Karagöl Yaylası’nın etrafı kayın, çam, meşe ve köknar ağaçlarından oluşan bir ormanla kaplı. Bu ormanların egemen yırtıcıları ise ayı, çakal, tilki ve kurt. Rakımı 1150 metre olan yaylada ormanın güneş görmeyen kesimlerinde yer yer beyazlıklar gözleniyor. Bu kadar yüksek bir rakımda şubat ayında bile kar olmaması hayra alamet değil. Yaylada yaklaşık bir saat oyalandıktan sonra yola koyuluyoruz. Önümüzde 12 kilometrelik bir rota var. Hedef, Sakarya’nın Akyazı ilçesi sınırları içinde bulunan, bölgenin en meşhur yaylalarından biri olan Acelle.

Ancak Acelle Yaylası’ndan önce yaklaşık altı kilometre yürünerek Çardacık Yaylası’na da uğranacak. Düzlüğün ortasından gürül gürül akan suyun kenarından yürünüyor önce. Tertemiz akan su doğanın buralarda henüz hiç kirlenmediğinin en güzel kanıtı. Karagöl ve Çardacık yaylalarını çevreleyen tepeler ve ormanlara paralel yürüyoruz. Etraftaki küçük yaylaları geçerek ormana girip Çardacık Yaylası’na giden rotaya giriyoruz.

Ormana girince zeminde az da olsa kar görülmeye başlıyor. Ormandaki ağaçların yapraklarında biriken kar tanelerinin eriyerek suya dönüşmesi ve hafif bir rüzgârda damlacıklar halinde bir anda aşağıya akması büyülü görüntüler oluşturuyor. Gruptan bazıları ağaçların altında bekleyerek bu tanelerin kendilerini ıslatmasına izin veriyor.

Tekrar ormanda yürümeye başlandığında zemindeki kar kalınlaşmaya başlıyor. Özellikle ormanın gölge kısımları, yağan karı eritmemiş. Kış yürüyüşü az da olsa amacına ulaşmaya başlıyor.

Orman içinden giden rota iki saat içinde bitiyor. Doğa yürüyüşlerinde doğanın tadını çıkararak yürüyenler mesafelerin nasıl hızla eridiğini fark etmez bile. Ormandan çıkanlar karşılarındaki yamaca vuruyorlar kendilerini. Tepe noktaya yaklaşanlar yaylanın ahşap evlerinin çatılarını görüyor önce. Sonra orman içindeki bir düzlükte bulunan Çardacık Yaylası çıkıyor ortaya. Karagöl ile Acelle Yaylası arasında kalan Çardacık küçük bir yayla; bölgede neredeyse hiç bozulmamış, geleneksel evlerin yurdu.

İki küçük dere sistemi ile ayrılmış bir düzlüğün sonunda, ormanın kenarında yer alan yayla masal dünyasından çıkmış gibi. Burada doğanın keyfini çıkardıktan sonra yürüyüş Acelle Yaylası’na doğru devam ediyor. Eğimi aşağı giden rota kısa bir süre sonra ormana giriyor. Bu etap biraz daha soğuk. Bu nedenle ağaçlardan bu kez su damlası yerine kar taneleri yağmaya başlıyor. Kar özlemi çekenler bir anda kendilerini dik eğimli bir yamaçta karda kaymamak için uğraşırken buluyor. Yamaç bitince rota bir derenin kenarından devam ediyor.

Derenin eğimi yer yer dikleşerek küçük şelaleler oluşturuyor. Bazı noktalarda kardan akan dere, yürüyüşü daha keyifli hale getiriyor. Kısa bir süre sonra ağaçların arasından Acelle Yaylası görülmeye başlıyor. Acelle çok büyük bir yayla. Ancak yapılaşma yaylanın yavaş yavaş özelliğini yitirmesine neden oluyor. Sıkı bir dinlenmeden sonra yayladaki göletin kenarından devam ederek traktör yoluna giriyoruz. Geri dönüş başladı. Yürüyüş akşama doğru Karagöl Yaylası’nda sona erdiğinde tüm grup yorgun olmasına rağmen çok mutlu.

Karagöl Yaylası 1150 metre rakıma sahip olmasına rağmen, bu kış az kar yağışı aldı. Suyu azalan göletin kenarlarında onlarca küçük su birikintisi oluştu. Kar yağıp su artarsa tekrar ana göle kavuşacaklar (en üstte). Karagöl Yaylası’nın bulunduğu düzlükteki göleti besleyen birçok küçük dere var. Karagöl Yaylası’ndan Çardacık Yaylası’na yürürken bu dereler doğaseverlere eşlik ediyor (üstte).

Çardacık yörenin en güzel yaylalarından. Evlerin çoğunluğu geleneksel mimari özelliklerini koruyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.