Yerim seni Adana

Adana’da üç öğün insanı farklı lezzetlere götürür. Ama kebabın yeri başkadır. Kendi adıyla kebabı olan nadir kentlerden biridir Adana.

Atlas - - İçİndekİler -

Adana denince akla ilk gelen yemek kebaptır. Hatta bu kentin mutfağının kebaptan ibaret olduğunu sananlar çoğunluktadır.

Bence kebabın en lezzetlisi Adana’da yenir. Adanalı, salaş kebapçılara daha çok rağbet eder nedense. Kebabın lezzeti mutfağın diğer kahramanlarını geri planda bırakır. Bu mutfak et, bulgur, sebze, hamur ve baharatla yapılan muhteşem yemekleri barındırır.

Adana yemekleri say say bitmez: Analı kızlı, ekşili topalak, sarımsaklı köfte, munbar dolması, güveç, kabak çıntması, içli köfte... Say say bitmez. Bu yemekler evlerde de pişer.

Adana’nın lezzetli yemeklerini tatmak isterseniz size Reşat Bey Mahallesi’ndeki İkbal Lokantası’nı, Şakirpaşa Mahallesi’ndeki Hanımeli’ni, Hurmalı Mahallesi’ndeki Köy Sofrası’nı, Hilton Oteli’nin lokantasını öneririm.

Adana’da kahvaltı önemli bir öğündür. Kahvaltıda ciğer yemek adettendir. Sabah erken saatlerde Adana sokakları buram buram ciğer kokar. Çünkü her köşe başında bir ciğerci dükkânı vardır. Hepsi lezzetlidir, ama benim için Karşıyaka Sanayi Çarşısı’ndaki Ciğerci Kel Mahmut’un yeri başkadır. Kel Mahmut’un “yarı açık” dükkânı salaş kelimesinin tam karşılığıdır.

Adana’da kahvaltı için bir başka seçenek de kellepaça çorbasıdır. Bunun için önereceğim adres ise Özler Caddesi’ndeki Kuruköprü Paça Salonu.

Sabah kahvaltısının bir başka kahramanı da börektir Adana’da. Bence en lezzetli börekleri de, Karşıyaka Sanayi Çarşısı’ndaki bir köşe başında konuşlanmış olan seyyar Levent Börekçi satar. Tepsilerin görünümü bile insanın ağzını sularla doldurur.

Bir başka börekçi de, Kuruköprü Obalar Caddesi’ndeki Kardeşler Börekçilik’tir. Mermer tezgâh üstünde çekerek açtığı yufkalarla yapılan böreklerinde bir başka lezzet vardır.

Kebap konusuna gelince söze başlamadan önce biraz durmak gerekir. Adana’da herkesin bir kebapçısı vardır. Biri diğerinin kebapçısına burun kıvırır. Bu konuda anlaşma sağlamak oldukça zordur.

Onun için ben tüm itirazları göğüsleyerek size bir kaç öneri de bulunacağım. Kebapçı Mesut kebabın duayenidir. Yüzerler, 5 Ocak, Elem, Onbaşılar ve Elvan kebabın kibar mekânlarıdır. Ama Köylü Garajı’ndaki Kaburgacı Yaşar’ın yeri ayrıdır. Etini kaburgadan sıyırır.

Bir diğer kebap durağı ise Ordu Caddesi’ndeki 20 yıllık Yeşil Kapı kebapçısıdır. Izgara bölümünün görüntüsü Hindistan’ın sokak yemekçilerini andıracak kadar karmaşıktır. Bir yanda soğan közlenir, bir yanda közlenen soğanların kabukları soyulur, biberler, domatesler şişe dizilir, kebaplar saplanır, siparişler tabaklara dizilir. Dumandan göz gözü görmez. Ama ortaya çıkan eser her türlü övgüye değer. Rengârenk salatalar ise birer tablo görüntüsündedir.

Adana’ya gelinir de şalgam içilmez mi? Şalgam konusu da kebap gibi çekişmelidir. Herkes kendi şalgamcısını över. Bana soracak olursanız size Ali Göde’yi öneririm. Orada içeceğiniz hafif acılı bir bardak şalgam suyu, ruhunuzu bile ferahlatır.

Bu kadar baharatlı yemeğin üstüne tatlı çok iyi gider. O zaman soluğu Gönül Kardeşler’de almak gerekir. Burada self servis bir sistem vardır. Yani tezgâhın üstüne sıralanmış tatlılardan istediklerinizi önce yiyip, sonra parayı ödersiniz. Size öncelikle karakuşu öneririm. Kaymaklı cevizli taş kadayıf, kaymaklı gönül bohçası, lokma ve halka tatlısı da damak çatlatan cinsten tatlılardır.

Adana’nın sıcağını bicibici tatlısı serinletir. Su muhallebisi, bol buz, pudra şekeri, gül suyu ile yapılan bu tatlıyı satan seyyar satıcıları her köşede bulmak mümkündür.

Adana’da gün şırdan yenmeden bitmez. Şırdan koyunun mide parçalarından biridir ve içi biber salçasıyla yapılan pilavla doldurulur. Şırdancılar mesaiye gece başlarlar. Her köşebaşında bir şırdancı bulmak mümkündür. Benim önerilerim: Kocavezir Mahallesi’ndeki Şırdancı Ali Baba, Belediye Evleri’ndeki Şırdancı Cumali ve Mahfesığmaz’daki Şırdancı Cemil olacaktır

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.