Mandela'nın evinde

Soweto Güney Afrika Cumhuriyeti’nin en büyük kenti Johannesburg’un bir mahallesiyken dünyada ırkçılık karşıtı odaklardan biri oldu. Nelson Mandela ve Steve Biko gibi liderlerin yaşadıkları evler, bugün gezginlerin alternatif duraklarından biri.

Atlas - - Içindekiler - YAZI SELİM KAYA

Soweto Güney Afrika Cumhuriyeti’nin en büyük kenti Johannesburg’un bir mahallesiyken dünyada ırkçılık karşıtı odaklardan biri oldu. Mandela ve Steve Biko gibi liderlerin yaşadıkları evler, bugün gezginlerin alternatif duraklarından biri.

Johannesburg’da indiğim havaalanı, Nelson Mandela’nın hem mücadele, hem de iş ortağı Oliver Tambo’nun adını taşıyor. Ben, buranın simge yerleşimlerinden biri olan Soweto’ya gidiyorum. Gezim süresinde bana eşlik edecek Fidela Radebe ile ilk olarak Nelson Mandela’nın evine gitmeyi kararlaştırıyoruz.

Yaklaşık 45 dakikalık bir yolculuktan sonra ulaştığımız müze evi Vilakazi Caddesi, Orlando West’te dört sokağın kesiştiği noktada bulunuyor. Evin ziyaretçi akınına uğraması nedeniyle komşular da evlerini birer ticaret merkezi konumuna getirmiş; tamamına yakını turistlere yönelik hediyelik eşya mağazaları, kafeler ve lokantalara dönüştürülmüş. Çevredeki kaldırımlar da ülkeye ve yöreye has hediyelik eşya tezgâhlarıyla dolmuş taşmış.

Güney Afrika Cumhuriyeti’nde ırk ayrımcılığına dayalı apartheid rejimini yıkarak “bütün ırkların eşit şekilde temsil edildiği demokrasiyi” savunan Nelson Mandela’nın yaşadığı evi ziyaret etmek için biletlerimizi alıyoruz. İçeride bizi başka bir rehber karşılıyor ve evi gezdirmeye başlıyor. Her adımda durup Mandela’nın hayatından kesitler anlatıyor. Bizi bilgilendirirken seri şekilde konuşmasından sarf ettiği sözleri ezberlediğini ve her gün yüzlerce turiste aynı şeyi defalarca tekrarlamaktan sıkıldığını hemen anlıyorum.

Ama heyecanla onu dinlememek de elde değil: 1945 yılında yapılmaya başlanan bu ev 1946 yılında tamamlanmış. Nelson Mandela ilk eşi Evelyn Mase ile buraya yerleşmiş. Mandela’nın ilk evliliğinden olma üç çocuğundan bugün sadece bir kızı hayatta. 1957’de ilk eşinden boşanan Mandela, 1958 yılında ise Winnie Madikizela’yla evlenmiş. Nelson Mandela’nın ikinci eşi olan Winnie’den iki çocuğu var. Nelson ve Winnie bir süre bu evde yaşamışlar. Mandela 1962’de tutuklanmış ve 1990 yılında serbest bırakılmış.

Soweto adı, apartheid döneminde siyahlar için Johannesburg’un dışında oluşturulan South Western Townships’in kısaltmasından geliyor.

Soweto’da evlerin bir kısmı sacdan yapılıyor; bunların oluşturduğu mahallelere “baraka mahalleleri” deniyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.