Hekimbaşı: Tarih yok olmasın

Atlas - - Içindekiler -

Tarih 7 Nisan 2018, saat 16.00 sularıydı. Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı’nın bahçesinde bir düğün organizasyonunun ön görüşmesi yapılıyordu. Bir gemi sessizce onlara doğru yöneldi. Ne bir korna, ne de bir siren sesi duydular. Dev gemi yalıya bindirdi. 225 metrelik Vitaspirit adlı Malta bandralı gemi çok büyük zarar yarattı. Yalının ön kısmı yok oldu. Tarihi eserlerin bir kısmı sulara saçıldı. Hekimbaşı Salih Efendi’nin odası ve üst kattaki yatak odaları, alt kattaki gelin odası, ön salon ve yemek odası paramparça oldu. İlk anda 60 santimetre geri gitti, sonra da 30 santimetre öne geldi. Yapı temelinden ayrıldı ve günbegün Boğaz’a doğru kaymaya başladı.

Türkiye’nin önde gelen rehberlerinden Saffet Emre Tonguç, boğazda tarihi niteliğe sahip 366 yalı olduğunu, bu yalılardan özellikle ismini aldığı ailenin elinde olanların çok kıymetli olduğunu söyledi. Çünkü Tonguç’a göre, bu tür yalılar, içindeki orijinal eserleri de hâlâ koruyor. Bunlardan Boğaziçi’nde sadece üç tane vardı. Ve biri de Hekimbaşı Yalısı.

Uzmanlara göre, yalı teknolojiden faydalanılarak kurtarılabilir. Yüksek mimar Yaman İrepoğlu, yalının önceki restorasyonu ve şu andaki durumu ile ilgili şu bilgileri verdi: “Yalıda rıhtım takviye edilmiş, ön cephe onarımı yapılmıştı. Aile sürekli bakımını yaparak yalıyı bugüne kadar getirdi. Denize kaymasını engellemek için hemen askıya alınması lazım. İyi ve bilinçli bir belgeleme çalışmasıyla yapı ayağa kaldırılabilir.”

Hekimbaşı Salih Efendi’nin dördüncü kuşak torunu Zeynep Ertürer, kazanın ardından Atlas’a şu açıklamayı yaptı: “Hukuki süreç hâlâ belirsiz. Bizim tek bir isteğimiz var, orijinal olarak korumaya çalışmak! Ne kadar süre geçerse geçsin. Üzerine oturmaya kıyamadığımız sedef kakma kanepeler, koltuklar boğaza gitti. Anıtlar Kurulu’nun yalıyı yıkmak yerine askıya alma kararı çok mutlu etti. Bir de Rahmi Koç’un el yazısıyla yazıp gönderdiği mektup... Amacımız, buradaki eski tahtalardan kurtarabildiğimiz kadarını kurtarmak. İşlemeli tavanları numaralandırarak söküp restorasyon sonrası yerine takmak. Biz bu yalıyı yıkıp yeniden yapmak istemiyoruz.” Ertür, Anıtlar Yüksek Kurulu’nun da çok destek olduğunu sözlerine ekledi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.