GEÇMIŞIN HAYALETLERI

Atlas - - Panorama -

Gordon H. Orians’ın Yılanlar, Gündoğumları ve Shakespeare kitabı Metis Yayınları’ndan çıktı. Aysun Babacan’ın çevirdiği kitap “evrim beğenilerimizi ve korkularımızı nasıl şekillendirir” diye soruyor. Orians çalışmasını anlatırken “İnsan davranışlarına evrimsel bir açıdan yaklaşarak duygusal yaşamlarımızı daha yaratıcı bir şekilde düşünebileceğimizi, bu konudaki pek çok sorumuza cevap vermenin bir yolunu bulabileceğimizi göstermeyi umuyorum” diyor ve ekliyor: “Bu kitap, çok uzun bir zaman önce Afrika savanlarında kendilerine yaşayacak yer seçen, yiyecek ve güvenlik arayan atalarımızın verdiği kararların, bugünkü duygusal yaşamlarımıza bıraktığı, taşıdığı izler üzerinde duruyor.”

Tarihöncesi atalarımız hayatta kalmak için bazı şeyleri (örneğin yüksek kalorili yiyecekleri) elde etmek, bazı şeylerden de (örneğin tehlikeli hayvanlardan) kaçınmak durumundaydı. Böylece atalarımızın başlangıçta bilinçli olan kimi tercihleri zamanla içgüdüsel olarak bütün insanlığa miras kaldı.

İşte bu yüzden hemen hepimiz sözgelimi bal gibi tatlı, yüksek kalorili yiyecekleri severken yılan gibi hayvanlardan içgüdüsel olarak korkuyoruz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.