Dağcı Tunç Fındık Nanga Parbat yolunda

Atlas - - Panorama -

Milli dağcı Tunç Fındık’ın yeni hedefi Pakistan’ın Himalaya dağ zincirinde bulunan Nanga Parbat Dağı. 8 bin 125 metre yükseklikteki Nanga Parbat dünyanın en yüksek dokuzunca noktası. Dağ, 1930’ lu yıllardaki ilk tırmanış denemeleri sırasında yaşanan ve ölümle sonuçlanan kazalar nedeniyle “Katil Dağ” veya “Alman Mezarlığı” olarak da anılıyor. İlk çıkışı 1953 yılında efsanevi dağcı Hermann Buhl tarafından yapılan bu dağ, zorlu ve dikey teknik tırmanışı, kuvvetli fırtınaları, çığları ve buzul çatlakları ile dünya dağcılığında önemli bir hedef durumunda. Tunç Fındık zirveye ulaşılırsa Nanga Parbat’a Türkiye’den ilk çıkış gerçekleşmiş olacak. Tunç Fındık, Nanga Parbat tırmanışı için 30 Mayıs 2018 tarihinde İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Pakistan’ın başkenti İslamabad’a hareket ediyor.

Bu tırmanışta, dağın Diamir yüzü olarak bilinen batı yamacındaki “Kinshofer rotası” kullanılacak. Bu rota tabanından itibaren 4 bin metre teknik buz ve kaya tırmanışı gerektiren dik bir yamaç. Tırmanış yaklaşık 45 gün sürecek ve dağ üzerinde en yükseği 7 bin 400 metrede olmak üzere dört yüksek kamp kurulacak. Tunç Fındık’a, oksijen ve ana kamptan sonra hamal kullanmadan yapacağı bu tırmanışta Romen tırmanış partneri Alex Gavan ile eşlik edecek.

Tunç Fındık, 14x8000 projesi dahilinde bugüne dek 8 bin metrelik 12 dağa tırmandı. Böylece bunu başaran Türkiye’den ilk ve tek kişi oldu. Fındık 2013 yazında Nanga Parbat tırmanışını yapmak üzere oradayken, ana kampa yapılan ve 11 dağcının hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan terör saldırısından sağ kurtulmuştu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.