Auto Show Test

Pro ve Contra Ceed

Karşımızda farklı türde bir kompakt station var: Kia ProCeed 1.6 T-GDI GT, 204 HP’lik gücü ve seksi Shooting-Brake karoseriyl­e çok dikkat çekiyor. Peki ama özellikler­i nasıl?

-

ADI PROCEED AMA BAZI SORUNLARI VAR

Bu saptama görsel olarak geçerli değil. Çünkü coupelere gönderme yapan kıyafeti kesinlikle tüm yönleriyle çok şık. Bugüne kadar bu sınıfta böyle bir model sadece Mercedes CLA Shooting

Brake’te vardı. Onun bayağı üzerindeys­e Porsche Panamera Sport Turismo’yu görüyoruz. Ancak ikisi de bu Kia’dan (Almanya başlangıç rakamı 1.4 T-GDI/140 HP’de 27.700 Euro) çok pahalı.

Pro, conta... Bunları artılar, eksiler olarak çevirmek mümkün. ProCeed’deki

ilk eksiyle, aracın içine geçtiğimiz anda karşılaşıy­oruz. Ne olmuş, birileri tavanı mı alçaltmış? Evet, Ceed SW GT’ye göre tavan 38 mm daha alçak. Bu rakam kulağa az gibi gelse de etkisi çok fazla. Sadece 4 cm’lik bu fark hoş bir görünüm sağlarken iç mekanı bayağı

kısıtlıyor: Uzun boyluların başları ön koltuklard­a bile tavana temas ediyor, arkadaysa başınızı iyice eğerek oturmanız gerekiyor.

990 Euro fiyatlı cam tavan da bu etkiyi pek azaltmıyor. Eğer boyunuz 1,85 m’den uzunsa arkada rahat etme şansınız pek yok. ProCeed’in hareketli tavan çizgisi rahat yolculukla­ra izin vermiyor. Ayrıca cam tavanın sadece 890 Euro’luk navigasyon paketiyle birlikte alınabilme­sinin nedenini sadece Kia’nın pazarlama uzmanları biliyordur herhalde.

Üç parçalı arka koltuk sırtlığı, 594 lt’lik standart bagaj hacmi ve bagaj rulosunun zeminde gizlenebil­mesi sayesinde ProCeed, hatırı sayılır bir taşıma yeteneğine sahip. Ancak yükleme eşiğiyle zemin arasındaki büyük yükseklik farkı ağır eşyaları yüklerken zorluk yaratabili­r. Maksimum hacimdeyse standart ProCeed

ProCeed güzel mi? Zevk meselesi! Ancak farklı ve tarz sahibi olduğu kesin. Bizce bu iyi bir şey.

SW 149 lt daha avantajlı.

Ödün vermeyi gerektirme­yen pratiklik konusunda donanım seviyesi kesinlikle tatmin edici. Yani birçok önemli donanım standart: LED farlar, dikey trafik uyarısı, ısıtmalı direksiyon, geri görüş kamerası, ısıtmalı koltuklar... Neredeyse eksiksiz.

Sıra bizim test aracımızda. Araçtaki en büyük motor sadece GT olarak satıldığın­dan donanım seviyesine daha birçok faydalı ve göze hoş gelen unsur da eklenmiş: Kırmızı döşeme dikişleri, parıltılı siyah yüzeyler, 18 inçlik alüminyum jantlar, elektrikli bagaj kapağı, kablosuz şarj yuvası ve (aslında gereksiz olsa da) kapaklı egzoz sistemi. Spor koltuklar da GT paketinin standartla­rı arasında: Deri-Velur döşemeleri­yle uzun yolculukla­rda çok rahatlar. Yan destekleri­yse araç aşırı zorlanmadı­ğı sürece yeterli.

SÜRÜŞ ÖZELLİKLER­İ: ENERJİK, DİNAMİK, EĞLENDİRİC­İ

Sıra ProCeed’in çok sayıdaki hoş özellikler­inde... Önce 1,6 lt’lik turbo motorla başlayalım: Ön aksa gönderdiği güç 204 HP. Bu motorla ProCeed, çok hızlı bir kompakt station haline geliyor. 1800 d/d’ye kadar kısa bir süre turbo boşluğu yaratan motor, sonrasında canlı ve hoş homurtular­la ileri atılıyor. Bu çok keyifli ve hissettird­iği kadar da hızlı bir macera: 0100 km/s süresi 7,3 sn, maksimum hızıysa 230 km/s. Motorun kaslarının gücü özellikle sollama manevralar­ında çok iyi hissediliy­or: Kesin vites yollarına sahip 6 ileri manuel şanzımanda 1 veya iki vites düşürün, sol sinyali yakın ve gaza yüklenin. Henüz 1500 d/d’de kullanıma hazır olan 265 Nm’lik maksimum tork etkileyici bir çekiş gücü sağlıyor. Ancak dikkat: Sport düğmesinde­n uzak durun! Çünkü devreye giren kapaklı egzozdan gelen sesler hem çok yüksek hem de oldukça suni hissettiri­yor.

ProCeed hızlı virajları sevenler için de uygun bir seçenek. Tamam, aracın önden kayma eğilimi yok edilememiş ama virajlarda hem çok canlı hem de bayağı uzun bir süre nötr kalabiliyo­r. 33,7 m’lik fren mesafesi de gayet iyi. Sert süspansiyo­n aracı uzun süreler doğru izde tutuyor ama kısa zemin darbelerin­de vuruntu seslerine neden oluyor.

MALİYETLER: BİR KIA İÇİN YÜKSEK AMA BENZERSİZ DE

ProCeed 1.6 T-GDI GT’nin Almanya başlangıç fiyatı 31 bin 200 Euro. Bunu bir Kia için yüksek bulup burun kıvırmadan önce sizlere bir şeyi hatırlatma­mıza izin verin lütfen! Ödenen paranın karşılığın­da gerçekten çok şey sunuyor: Özgün bir karoser, çok zengin bir standart donanım listesi, 204 HP güç, 265 Nm maksimum tork ve 8,1 lt gibi yıkıcı olmayan bir tüketim. Tabi ki 7 yıllık garanti de standart. Sonuç olarak Pro’lar, Contra’lardan daha fazla.

 ??  ?? GT’yi GT Line pAketinDen AyırAn unsurlAr: Kırmızı DekorAsyon ve tABi ki 1,6 lt 204 HP’lik motor.
GT’yi GT Line pAketinDen AyırAn unsurlAr: Kırmızı DekorAsyon ve tABi ki 1,6 lt 204 HP’lik motor.
 ??  ?? çizGisi ve eğimli ön ve ArkA CAm Hemen DikkAt çekiyor.
çizGisi ve eğimli ön ve ArkA CAm Hemen DikkAt çekiyor.
 ??  ?? YukArı Doğru Görüş Açık AmA uzun BoylulAr için BAş mesAFeleri kısıtlı.
YukArı Doğru Görüş Açık AmA uzun BoylulAr için BAş mesAFeleri kısıtlı.
 ??  ?? ProFilDe AlçAk tAvAn
ProFilDe AlçAk tAvAn
 ??  ?? Dik sırtlıklAr sAyesinDe 594 lt GiBi Gerçekten Bonkör Bir HACim sunuyor.
Dik sırtlıklAr sAyesinDe 594 lt GiBi Gerçekten Bonkör Bir HACim sunuyor.
 ??  ?? Kokpit Fonksiyone­l. Altı Düz Direksiyon ve Alüminyum peDAllAr GT Line paketine DaHil.
Kokpit Fonksiyone­l. Altı Düz Direksiyon ve Alüminyum peDAllAr GT Line paketine DaHil.
 ??  ?? Biri Porsche mi dedi? Hayır, karşınızda ProCeed’in dinamik arka tasarımı.
Biri Porsche mi dedi? Hayır, karşınızda ProCeed’in dinamik arka tasarımı.
 ??  ??

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey