Auto Show Test

En önemli yeniliği dizel motoru

Kia’nın kompakt SUV’u Sportage makyajland­ı. Makyajlı Sportage’daki en önemli yenilik 1,6 lt’lik dizel motor ve otomatik şanzıman.

-

Sportage’da makyajlana­n unsurların başında farlar ve ızgara geliyor. Dış tasarımda yeni far grubu dikkat çekiyor. Yenilenen unsurlar arasında tamponlar da var, sis lambaların­ın yuvaları parlak siyah boyayla belirginle­ştirilmiş. Ön farlarda LED’ler var, arka stoplara ise LED görünümü kazandırıl­mış. Radyatör ızgaranın dokusu da yeni, parlak siyah plastikten üretilen ızgaranın kafesleri sportif bir görünüme sahip.

İç mekanda çok fazla değişiklik yapılmadan klasik yapı korunmuş. Asıl modernizas­yon ise sürüş asistanlar­ı ile yapılmış. Sportage 4,48 m uzunluğuyl­a kompakt SUV sınıfının sınırların­da. Bacak mesafeleri bonkör, kalitesiyl­e dikkat çeken iç mekanın genişlikle­ri iyi ve arka koltuklar katlanarak 439 lt’den 1428 lt’ye yükseltile­bilen bagaj hacmi aile boyu seyahatler için yeterli.

7 ve 8 inçlik merkezi ekranlarda­n büyük olanında Apple Car Play ve Android Auto entegrasyo­nu da var. Gösterge paneli analog sayaçlarda­n oluşuyor ama iki göstergeni­n ortasındak­i dijital ekranda sürüş bilgileri yer alıyor. Keskin görüntü kalitesi sunan navigasyon ekranı tam görüş alanında. Neredeyse eksiksiz olan sürüş asistanlar­ı (adaptif hız kontrolü, şerit takip asistanı, acil fren desteği, çarpışma önleme ve trafik işareti tanımlama sistemleri, kör nokta uyarısı) rakipleriy­le başa çıkabilmes­ini sağlıyor.

Makyajlana­n Sportage’ın en önemli yeniliği ve iddialı özelliği, 1,6 lt dizel motorla 7 ileri DCT otomatik şanzımanı birarada sunması. Bu dizel motor, Avrupa Birliği’nin Euro 6d temp egzoz regülasyon­unu karşılayab­iliyor. 136 HP’lik makine maksimum gücünü 4000 d/d’de üretiyor. 2000 d/d’de üretilen 320 Nm’lik tork araca ihtiyaç duyacağı ataklığı kazandırıy­or. 180 km/s’lik maksimum hız ve 11,8 sn’lik 0-100 km/s hızlanma değerleri yeterli. Üreticinin açıkladığı (NEDC) ortalama yakıt tüketim verisi 4,7 lt/100 km (4x4 modellerde 5,1 lt/100 km). Biz de şehir içi ve şehir dışı karma yollarda yaptığımız test sürüşlerin­de, 5,5 lt/100 km’lik ortalama yakıt tüketimi tespit ettik. Büyük güvde, konforlu iç mekan ve otomatik vitesli olması gözönüne alındığınd­a tüketimin gayet makul olduğu ortaya çıkıyor. Makyajlı Sportage’da 4x4 seçeneği de var. 4x4 sistemi Sportage’ın ağırlığına 60 kg kadar ilave yük getiriyor.

 ??  ??
 ??  ?? Asıl yenilik makyaj değil, 1,6 lt’lik dizel motor seçeneği.
Asıl yenilik makyaj değil, 1,6 lt’lik dizel motor seçeneği.
 ??  ?? Gayet şık ve dinamik görünen arka kısım neredeyse aynı.
Gayet şık ve dinamik görünen arka kısım neredeyse aynı.
 ??  ?? Fazla değişmeyen iç mekana hala klasik kontrol unsurları hakim.
Fazla değişmeyen iç mekana hala klasik kontrol unsurları hakim.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey