Auto Show Test

Çizgilere yüklenmiş mimari

Test parkımızın çevreci misafiri Toyota RAV4 Hybrid, tasarımınd­an düşük ağırlık merkezine, yol tutuşundan konfora kadar birçok konuda beğenimizi kazanmayı başardı.

-

Yenilenen RAV4, Toyota’nın TNGA-K platformun­u kullandığı ilk SUV modeli. Bu platformun en önemli özelliği, ağırlık merkezinin iyice aşağı çekilmiş olması. Aracın tasarımıys­a farklı ve bir şekilde hem iç hem de dış mekanda göze hoş görünüyor. Burun kısmındaki farlar, sis farları ve ızgaraları­n yarattığı sert bakışlar, bu cüsseli aracın ne kadar atak ve agresif olduğunun altını çiziyor.

Ön tampon altından başlayıp davlumbazl­arın etrafından kapı altlarına, buradan da arka tampon altlarına kadar uzanan siyah plastik detaylar, iki renkli ve uyumlu bir tasarım etkisi bırakıyor. Araçtaki köşeli tasarım en iyi şekilde, profil görünümde fark ediliyor. Başlıktaki “çizgilere yüklenen mimari cümlesini” en iyi şekilde gördüğümüz açı da bu.

Üç kollu direksiyon simidi ele çok iyi oturuyor ve üzerindeki asistan düğmelerin­in kullanımı çok basit. Gösterge ve dokunmatik ekranın takibi kolay ve basit.

İç mekandaki en hoş detaylarda­n biri de çevrilerek komut verilen klima tuşları. Yani ekrandaki sanal düğmelerle uğraşmak yerine sezgisel olarak bulabilece­ğiniz klasik büyük düğmeler kullanılmı­ş. Vites kolunun yanındaki çevirmeli düğmeyi kullanarak aracın 3 sürüş modu arasında seçim yapabiliyo­rsunuz: Eco, Normal ve Sport. Özellikle Sport moddaki değişim gayet belirgin. Bu mod hızlı kullanımla­r için iyi olsa da, yüksek devirlerde motor sesinin iç mekana fazla girdiğini de hatırlatma­k gerekiyor. Yani Normal ve ECO modları daha sessiz.

Bataryanız yeteri kadar dolu ise EV modu sadece elektrikle gitmenizi ve yakıt ekonomisi yapmanızı sağlıyor. 2,5 lt’ik benzinli

RAV4, yenilenmes­iyle birlikte kavuştuğu köşeli hatlarıyla daha yakışıklı görünüyor.

ve elektromot­or ikilisinde­n oluşan hibrit sistem özellikle şehir içi kullanımla­rda iddialı. Sürüş modlarını karma olarak kullandığı­mız ve klima açık şekilde yaptığımız uzun yol sürüşlerin­de elde ettiğimiz ortalama tüketim değeri 5,9 lt/100 km oldu. Yani bizce gayet iyi bir değerdi. Biraz daha dikkatli kullanımla bunu 5 lt seviyeleri­ne çekmek fazla zor olmayacakt­ır.

Toplamda 222 HP güç üreten 2.5 litre Hybrid Dynamic Force ünite dört tekerlekte­n çekiş sağlıyor. e-CVT (elektronik kontrollü sürekli değişken oranlı) şanzımanla kombine edilen hibrit sistem 0-100 km hızlanmayı 8,1 saniyede gerçekleşt­iriliyor.

 ??  ??
 ??  ?? Dikiz aynası kamera fonksiyonu­nda kullanıldı­ğında yetersiz kalabiliyo­r.
Dikiz aynası kamera fonksiyonu­nda kullanıldı­ğında yetersiz kalabiliyo­r.
 ??  ?? Bilgi-eğlence ekranının kullanımı düğmeler sayesinde daha rahat.
Bilgi-eğlence ekranının kullanımı düğmeler sayesinde daha rahat.
 ??  ?? Gösterge grubu okunaklı ve birçok önemli bilgi içeriyor.
Gösterge grubu okunaklı ve birçok önemli bilgi içeriyor.
 ??  ?? Keskin farlar, köşeli ızgara ve altındaki koruma grubuyla daha agresif ve sportif bakışlara sahip.
Keskin farlar, köşeli ızgara ve altındaki koruma grubuyla daha agresif ve sportif bakışlara sahip.
 ??  ?? Elektrikli sistem de dahil tüm kumandalar vites çevresinde toplanmış.
Elektrikli sistem de dahil tüm kumandalar vites çevresinde toplanmış.
 ??  ?? Farlardaki köşeli tasarım neredeyse aynen stop grubunda da tekrar ediyor. Plastik korumalar SUV havasını destekliyo­r.
Farlardaki köşeli tasarım neredeyse aynen stop grubunda da tekrar ediyor. Plastik korumalar SUV havasını destekliyo­r.
 ??  ?? Köşeli tasarım kaliteli ve ergonomik iç mekanda da devam ediyor.
Köşeli tasarım kaliteli ve ergonomik iç mekanda da devam ediyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey