Onları iki yıl sonra kullanabileceksiniz

VW’nin gelecek iddiasında geri sayım devam ediyor. I.D. Projesi sorun yaşarsa, VW’nin de işi zorlaşacak.

Auto Show - - CONTENTS -

VW’nin gelecek iddiasında geri sayım devam ediyor. I.D. Projesi sorun yaşarsa, VW’nin de işi zorlaşacak.

Geri sayım devam ediyor. VW’nin iyice ciddileşip pazarı yeni elektrikli modellere boğmasına sadece 100 hafta kaldı: 2019 sonunda VW, yeni bir çağa geçiş yapacağını iddia ediyor. O tarihte ilk büyük seri üretim elektrikli otomobil platformu hazır olmalı, bunun üzerine inşa edilen çok sayıda otomobil de uygun fiyatlarla müşterilere sunulmalı. Peki ama müşteriler bunu kabul edecek mi? Aslında bunu, otomobillerin ne kadar iyi, ne kadar seksi gö- ründükleri ve özellikle de menzillerinin günlük kullanıma uygun olup olmadıkları belirleyecek.

Atağın ağırlık merkezini oluşturan üç otomobille ilk kez aynı anda şehir içi trafiğinde yola çıkma fırsatı bulduk. Çevredekiler de bu otomobilleri ilk kez fuar standlarında değil, yollarda ilerlerken görebildiler. Evet, I.D. Projesi’nin ilk üç prototipi yollarda! Daha ilk metrelerde, geleceğin seri üretim versiyonlarının (alışılmışın dışındaki tasarımlarıyla) büyük dikkat çekeceklerini fark ettik. Neticede tasarımları, günümüzün takdir edilse de fazla heyecan verici olmayan tasarım dilinden çok farklı. Hatta, Tesla, Chevrolet Bolt veya BMW i3 gibi elektrikli otomobillerin artık normal karşılandığı Kaliforniya’da bile I.D. modelleriyle VW’nin gerçekten bir yenilik yarattığını görmek mümkün. Zaman makinesiyle gelecekten gelmiş bir Golf gibi görünen “normal” I.D. ise en yüksek satış rakamlarına Avrupa pazarlarında ulaşacak.

Kısa tampon-tekerlek mesafeleri, devasa jantlar ve sevimli bir yüz... VW bilim-kurgu da yapabiliyormuş! Özellikle de iç mekanda:

Hiç şalter ya da düğme yok, iç mekan çok geniş. Yolda kapladığı alan Golf ile aynı olmasına rağmen iç mekanı I.D. bir Passat kadar geniş Bunu sağlayansa akülerin zeminde konumlandırılmış olması. VW’nin açıklamasına göre seri üretim versiyonlarda aküler, en az 400 km menzil sunacak. Kullandığımız şov otomobilinde ise akü birkaç kilometrede tükeniverdi. Aracın devasa cam yüzeyleri muhteşem bir görüş rahatlığı sunarken, arkada konumlandırılan elektromotor da neredeyse sportif ivmeler sağlıyor.

VW’nin bir Apple iPad’i hatırlatan temiz ve sade yeni tasarım stili de hoşumuza gitti. Ayrıca verdiği kalite hissi bugün bile mükemmele yakın. Aslında bu şaşırtıcı değil, çünkü VW uzun yıllardır iyi otomobiller üretmeyi bilen bir marka ve şu anda bu birikim tamamen yeni bir dünya ile birleşiyor. Yakın gelecekte VW sürücüleri araçları tarafından tanınacak: NFC yani “Near Field Communication” (yakın alan iletişimi) teknolojisiyle otomobil, araca kimin bindiğini anlayabilecek, koltuk ve klima ayarlarını hazırlayacak ve favori radyo istasyonunu açacak. Bu özellik tüm I.D. modellerinde standart olacak.

I.D. Crozz da benzer bir kalite sunacak. Elektrikli model ailesindeki iki SUV’dan ilki olan Crozz’un yüksek yapısı görüş özelliklerini daha da iyileştirecek. Kokpitin biraz daha minimalize edilmiş haliyle seri üretime geçme şansı gayet yüksek. İç mekan genişlikleri ise çok daha dikkat çekici. Tiguan’ın uzun versiyonunun kapladığı kadar alanda Crozz, çok daha büyük olan Touareg’den bile daha geniş bir iç mekan sunabiliyor. Yani arka koltuklarda neredeyse tamamen uzanarak otururken bile bagaj bölmesi büyük bir ailenin, tatil yolculuğundaki tüm eşyaları rahatça alabilecek kadar geniş. Sürgülü arka kapılar seri üretime geçmeyecek olsa da bugüne kadar VW’nin başka hiçbir SUV’u Crozz kadar pratik olamamıştı.

Crozz’un motor sistemi de heyecan verici. Arazi aracı gibi göründüğü için her aksında birer adet olmak üzere iki elektromotora (toplam güç: 306 HP) sahip olacak. Ancak asıl önemli olan, akülerin zemindeki konumu sayesinde Crozz, 50:50’lik ağırlık dağılımı sunacak olması. Bu da bir Golf GTI’a yakın bir kıvraklık ve dinamizm anlamına geliyor. Alexa adlı sesli kumanda sistemi de etkileyici. Direksiyonun kokpitte gizlenip aracın kendi kendine yola çıkmasını sağlamak için “Merhala I.D. Sen kullan!” demek yeterli.

I.D. macerasının zirvesinde ise Buzz

yer alıyor. Buzz’ın görünümü, teknolojilerini paylaştığı Crozz’dan çok daha “cool.” Fuarlarda ziyaretçilerden alınan olumlu geri bildirimler stil sahibi bu tasarımın insanların ne kadar hoşuna gittiğini kanıtlıyor. Ancak Buzz’ın asıl hayran kitlesi selfie meraklısı gençler. Bu araçla gezinirken bir yerde durmanız gerektiğinde mutlaka birileri yanınıza gelip sizinle sohbet etmeye çalışacaktır. Peki ya gerçekten üretilecek mi? Evet! Menzili ne kadar olacak? En az 500 km. Ne kadar pahalı olacak? 45.000 Euro civarından başlayacak! Ne zaman gelecek? 2021 gibi! İşte suratlar da bu noktada düşüyor. Neeeeee, o kadar uzun mu bekleyeceğiz? Ne yazık ki evet! Kitleleri bu yeni tarza alıştırmak ve yüksek satış rakamlarına ulaşmak için ilk olarak I.D. ve I.D. Crozz piyasaya sunulacak. İmaj odaklı Buzz ise daha sonra aileye katılacak. Buzz için, uzun süredir sıra beklemek zorunda kalacağınız ilk VW modeli olacağı konusunda iddiaya bile girebiliriz. O güne kadar yapabileceğimiz tek şey ise geri sayımı devam ettirmek: 100 hafta kaldı, 99 hafta kaldı, 98 hafta kaldı...

Stefan Voswinkel

VW I.D. CROZZ VW I.D. BUZZ

Buzz’ın kokpitinde meditasyon yapan bir cüce biblosu var. Seri üretimde o da olacak mı?

Çok sessiz bir aile: I.D. ekibi Los Angeles yollarında neredeyse hiç ses çıkarmadan ilerliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.