BAHAR TEMİZLİĞİ

Kışın kirinden kurtulun

Auto Show - - EDİTÖR -

Aramızda otomobilinin temizliğine çok önem sürücüler de var. Ancak sürücülerin çoğunluğu bu konuda duyarsız. Hatta üçte biri araçlarını birkaç ayda bir yıkatmakla yetiniyor. Diğer taraftan otomobiller bakım isteyen makineler, yani ne kadar iyi bakarsanız, o kadar uzun dayanırlar.

Kışın artık geride kaldığı bugünlerde otomobillerinizi kapsamlı bir şekilde temizletmenizi öneriyoruz. Ancak otomatik yıkama makineleri bu iş için ideal değildir. Bir oto yıkayıcısı ya da kapsamlı bakım servisi daha iyi olacaktır: Çünkü buralarda, davlumbaz içlerinden marşpiye altlarına kadar aracın en zorlu köşelerine bile ulaşabilecek yüksek basınçlı hortumlar bulunuyor.

Peki ama yıkama neden bu kadar önemli. Belki günümüzde modern otomobiller kış çalışmalarından kalan tuza karşı dayanıklılar ama suda çözünmüş tuz, boyanın hasar görmüş kısımlarındaki korozyonu hızlandırıyor.

Otomobilinizde hiç pas yok mu? Geçen sonbaharda durum böyle olmuş olabilir. Ancak: Kış günlerinde çamur, küçük taşlar, kir ve tuzlamadan kalan tuzdan oluşan bir karışım, aracınızın en gizli bölgelerinde (davlumbaz içleri, marşpiyeler, çamurluklar) birikir. Eğer bu karışım boyaya hasar verirse, paslanma başlayacak ve bu bölgelerden başlayarak karosere zarar verecektir. Aracınızın bu bölgelerini inceleyip pas izleri gördüğünüzde hemen tamir ettirtmeniz de doğru bir davranış olacaktır. KIŞIN KIRINDEN KURTULUN

Fren diskinden yayılan tozlar ve yoldaki kirin oluşturduğu inatçı kir birikimi özellikle alüminyum jantlarda sürekli rastlanan bir sorundur.

Yıkama sırasında önce basınçlı hortumlar ile karoserdeki kaba kir birikimini ve camları temizleyin. Öneri: Her zaman yukarıdan aşağıya doğru çalışın ve araca çok yakın durmayın.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.