DACIA DUSTER TCe 125 4x4

Fiyatı ucuz, kalitesi değil

Auto Show - - EDİTÖR -

Haydi paradan konuşalım. Yeni Dacia Duster’ın Almanya fiyatları 11 bin 300 Euro’dan başlıyor. Rakipsiz bir ucuz fiyat. Çünkü bu rakam karşılığında ancak A sınıfı yani mikro otomobiller satın alabilirsiniz. Burada söz konusu olan araçsa, geniş iç mekanlı ve pratik bir kompakt SUV.

11 bin 300 Euro karşılığında Dacia, Duster’ı 1,6 lt 114 HP’lik benzinli motorla sunuyor. Ancak en çok tercih edilen motor seçeneği daha modern olan 1,2 lt 125 HP’lik makine. Test aracımızda da kullanılan bu motor, 4x4 ve Comfort donanım paketiyle birlikte Duster’ın fiyatı 16 bin 550 Euro’ya çıkıyor ve bu da hala uygun bir rakam.

Dacia’nın tasarımı, 2010 yılında piyasaya çıkan öncüsüne göre kapsamlı bir şekilde değişmese de çok sayıda detayda değişiklikler yapılmış. Böylece yeni Duster çok daha kaliteli bir etki bırakıyor ve öncüsü kadar sade ya da basit görünmüyor.

Aynı şey iç mekan için de geçerli. Yüksekte konumlandırılan navigasyon ekranı artık daha rahat görülebiliyor. Düğmeler de göze hoş görünüyor. Özellikle de otomatik klimanın kontrol düğmeleri.

İç mekan genişliklerinde hafif gelişmeler varken, koltuklar tamamen yenilenmiş: Artık daha büyükler ve yan destekleri daha iyi, ancak hala biraz iyileştirme kaldırabilirler. Örneğin dolgular biraz daha sert olabilirmiş. 411-1501 lt arasında olan bagaj hacmi ise biraz küçülmüş. Öncüsünde bu rakamlar 443-1604 lt’ydi. 1,2 lt’lik turbo motor tavsiye edebileceğimiz bir makine: Canlı, yeterli performansı sunabiliyor ve sessiz çalışıyor. İyileştirilen izolasyon sayesinde iç mekan artık biraz daha sessiz. 7,9 lt/100 km’lik tüketim rakamı da makul bir değer. Ancak dikkat: Hızlı otoyol etaplarında rahatlıkla 10 lt seviyesini aşabilirsiniz. Güçlü ve dayanıklı fren sistemi ise büyük bir artı: 100 km/s hızda 35 m’de durabilmesi kesinlikle “ucuz” bir otomobil olmadığını kanıtlıyor.

Hafif arazi? Bu 4x4 için problem değil. Yeni burun, dikkat çekici bir ızgaraya ve LED gündüz farlarına sahip. Yeni kokpitte 7 inçlik dokunmatik ekran ve otomatik klima düğmeleri dikkat çekiyor. Yükselen cam çizgisi ve çıkıntılı çamurluklarıyla...

Köşeli stop grubu bir şekilde Jeep Renegade’i hatırlatıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.