OPEL GRANDLAND X 2.0D

Güçlü dizeliyle de öne çıkıyor

Auto Show - - EDİTÖR -

Tüm dizel motorlara şehirde trafiğe çıkış yasakları konuşulurken Opel, Grandland X’in yeni topmodelinde büyük bir dizel motor kullanmaya karar verdi. Endişeniz olmasın, SCR katalizatörü ile gerçekten sert olan Euro 6d-TEMP normunu karşılayan bu dizel “temiz” bir makine.

Grandland X, yeni üst donanım seviyesi Ultimate ile göze de hoş görünüyor. İki renkli 19 inçlik jantlar, iki renkli boya ve LED farlarıyla araç, aslında olduğundan çok daha pahalı hissettiriyor. İç mekan ise neredeyse lüks ve Opel’in raflarındaki her şeye sahip: Deri döşeme, büyük navigasyon, Denon ses sistemi, ergonomik koltuklar… Bunlara, otonom acil fren özelliğine sahip çarpışma uyarısı, yaya algılama sistemi, yorgunluk sensörü, kuşbakışı 360 derece görüş kamerası ve mesafe takip fonksiyonlu hız sabitleyici gibi çok sayıda asistan da ekleniyor.

Ana firma PSA tarafından üretilen ve bir Opel’de ilk kez kullanılan dizel motor başarılı izolasyon sayesinde neredeyse hiç duyulmuyor. 400 Nm’lik tork henüz 2000 d/d’de, yani gayet düşük bir devirde kullanıma hazır oluyor. Bu da gecikmesiz ve seri hızlanmalar anlamına geliyor. Bu güç, hızlı ve yumuşak çalışan 8 ileri oranlı bir otomatik şanzıman tarafından tekerleklere aktarılıyor. Manzarayı bulandıran tek şeyse Opel’in 4.9 lt/100 km olarak (128 gr/km CO2) açıkladığı fabrika tüketim verisi: Test sürüşlerinde yol bilgisayarında okuduğumuz rakam bunun 2 litre kadar üzerindeydi. Diğer taraftansa Grandland X, 9,1 sn’de 100 km/s’ye ulaşıp, bu etkileyici hızlanmasını 214 km/s’lik maksimum hıza kadar sürdürüyor.

Grandland X’in diğer özellikleri de motorunun çalışma karakteri kadar başarılı. Direksiyon çok iyi dozlanmış, süspansiyon sertlik yerine konfor odaklı. Buna rağmen bu SUV, virajlı şehir dışı yollarda da dinamik bir şekilde ilerleyebiliyor. Bu durum şaşırtıcı, çünkü Grandland’de diğer bazı Opel modellerinde bulunan elektronik süspansiyon kontrolü (opsiyonel olarak bile) bulunmuyor.

Sonuç olarak gayet iyi bir otomobil. Ayrıca fiyatları da makul. Yeni büyük dizel motorla Almanya fiyatı 37 bin 320 Euro. Eşdeğer bir Tiguan (190 HP) için 39 bin 300 Euro ödemek gerekiyor ama bu rakama 4x4 sistemi de dahil. Opel, aracın bir plug-in hibrit versiyonu üzerinde de çalışıyor. Markanın ilk hibrit modeli olacak olan bu araç, önümüzdeki yıl aileye katılacak ve Grandland’i olgunlaşmış bir aile haline getirecek.

Tipik Opel: Derli toplu bir kokpit, basit kullanım, eksiksiz bağlanabilirlik, etkileyici işçilik. Ayrıca koltuklar da çok rahat. Ana firmadan ödünç alınmış: 2.0 lt’lik dizel, PSA tarafından geliştirilmiş. Opel Grandland X 2.0 Diesel Motor 4 silindir, turbo, önde enlemesine Motor hacmi 1997 cc Güç 177 HP-3750 d/d Maks. tork 400 Nm-2000 d/d Güç aktarımı Önden çekiş, 8 ileri otomatik şanzıman U/G/Y 4477/2098/1609 mm Boş ağırlık 1575 kg Bagaj hacmi 514-1652 lt 0-100 km/s 9,1 sn Maks. hız 214 km/s Tüketim 4,9 lt/100 km CO 128 gr/km 2

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.