AUDI R8 V10 RWS

Arkadan itişin muhteşemliği

Auto Show - - EDİTÖR -

Arkadan itişli son seri üretim Audi olan Typ 920, 1938-1940 yılları arasında üretilmişti. Bu lüks tourer, 3,3 lt’lik sıralı 6 silindirli bir motora, 75 HP güce, arkadan itişe ve dış şasiye sahipti.

Bugün, yani 78 yıl sonra sıra yeni bir arkadan itişli Audi’de: R8 V10 RWS’in örtüsü açılıyor! RWS kısaltması “rear wheel series” yani arkadan itişli seri kelimelerinden türetilmiş. Bu ortadan motorlu sporcu, Coupe ve Spyder karoser seçenekleriyle satılıyor ve toplamda sadece 999 adet üretilecek. Otomobilin misyonuysa minimalist sürüş keyfi vermek. Dinamik direksiyon, seramik frenler, adaptif amortisörler ya da semi-slics gibi performans ekstraları bu araçta bulunmuyor. Yani R8 V10 RWS sadece sürüş eğlencesi amaçlı unsurlara sahip olacak. Opsiyonel spor egzoz sistemi, tam gazda V10’dan gök gürültüsünü andıran sesler yayılmasını sağlıyor. Aynı şekilde opsiyonel yarış koltukları da vücudu bir mengene gibi kavrayarak kaymaları önlüyor. Durum böyle olunca insan, kendisini bir sürüş keyfi kozasında oturuyormuş gibi hissediyor. Maksimum keyif için ESP’yi “Sport”, motoru da “Dynamic” moduna getirip tozu dumana katmak gerekiyor.

Ancak arkadan itişe rağmen bu aracı doğru kontrol edebilmek için gaza basan ayağınızın gayet sağlam olması gerekiyor. Bunun nedeni ise 1590 kg’lık ağırlığın yüzde 59,4’unun arka aksa düşmesi ve bunun da direkt traksiyon olarak geri dönmesi. Bunun dışında mekanik kilitli diferansiyel de fazladan tutunma sağlıyor. ESP ise bu sırada yol gösterici bir yumuşaklıkla çalışıyor. Ancak elektronik sistemler kapatıldığında durum kritik bir hale dönüşebiliyor: Yönlendirmeleri drift eşliğinde yapmak isteyenlerin ortada konumlandırılmış motorun kütlesini unutmaması gerekiyor. Motorun konumu arka aksta fazladan dönme momenti yaratıp aracın arkasını kontrolsüz bir şekilde savurmaya tahrik edebiliyor.

Direksiyonun zeminde olanlar hakkında yaptığı bilgilendirmelerse 540 HP’lik quattro-V10’a (RWS’den 26.000 Euro pahalı) göre daha hassas. Bugüne kadar hiçbir Audi, RWS kadar eğlenceli olamamıştı.

Neredeyse 80 yıldır üretilen ilk arkadan itişli Audi olan RSW’nin tek hedefi mutlak sürüş keyfi vermek.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.