AUTOMOTIVE INSIDER

Dizel yasakları doğru mu?

Auto Show - - EDİTÖR - OKAN ALTAN

Otomotiv markaları, sadece geçtiğimiz iki yıl içinde sürdürülebilir gelecek için neredeyse tüm bütçelerini seferber ettiler. 2016-2017 arasında Volkswagen Grubu 15.1, Toyota 9.6, Daimler 8.8 ve General Motors da 8.1 Milyar USD’yi sadece Ar-Ge için harcadılar!.. Böylece adım adım hem günümüz çevre normları karşılanıyor, hem de geleceğin enerji sistemlerine uygun araçları hazırlanıyor…

Şu anda maliyetleri yüksek olsa da; aslına bakarsak; tüm markaların en yeni nesil Euro6d uyumlu dizelleri, en sert çevre normlarını karşılayabiliyorlar!.. Yani şimdilik “temiz”ler!..

Fakat diğer yanda önce “temiz” olduklarının kanıtlanması için WLTP laboratuarından ve ardından gerçek yol testleri olan RDE (Gerçek Sürüş Salımları) sonuçlarının gerçek değer olarak markalar tarafından açıklanması da gerekiyor. Böylece NOx salımında 168 miligram/kilometre (Level-1) seviyesinin altında kalacak modern dizellere kimse “pis ve sağlığa zarar veriyor” diyemeyecek!..

Alman Federal İdare Mahkemesi’nin 27 Şubat 2018 tarihli kararından bu yana tüm Avrupa’da yerel yönetimlerin artarak üstüne gittiği eski nesil dizellerin şehir içi ve yerleşim bölgelerinde yasaklanması “salgın”ına karşı ilk tepki VW Grubu’ndan çıkmıştı. Yasak değil, geliştirilmesi gerek, diyen markalara Mercedes-Benz de katıldı!.. Haksız da değiller... Dizele bir son değil, bir çözüm getirilmeli!.. Dizellerin, benzinlilere göre halen daha düşük CO2 salımı, uygulanan en yeni teknolojiler ile NOx emisyonunun daha da düşürülebilir olması ve Eylül 2018’den itibaren mecbur tutulacak Euro 6d-Temp sertifikalı araçlara geçişin kolaylıkla yapılamıyor olması, markaların dizel yasaklarına karşı itiraz edebilmelerini sağlayacak.

Yoksa, ufukta henüz doğmamış hidrojen yakıt hücreliler ile tümüyle elektrikli araç geleceğine ve bunların dolum istasyonlarının yaygınlaşmasına kadar daha çok beklememiz gerekecek!.. Ve prematüre devreye alınacak yeni sistemlerin, güvenlik kaçakları gibi başka problemleri de beraberinde getirmesi söz konusu…

Alman Teknik İnceleme Otoritesi ve Dekra PEMS tarafından yapılmış RDE testlerinde Daimler AG çatısından çıkan son CLS modelinin 6 silindirli dizellerinde bile NOx emisyonu 80 mg/km’yi geçmiyormuş… Yani, Euro6d üst sınırının yarısından bile daha az zararlı emisyondan bahsediliyor… Diğer yanda dizel baş ağrılarından kurtulamayan

VW Grubu’nun yeni nesil dizel motorlarında da benzer düşük seviyeler yakalanmış durumda… Yani, markalar yaptıkları devasa yatırımlarla artık NOx problemi gibi dizel emisyonlarını gerçekten kontrol edebildiklerini açıklamaya başladılar!..

Bakalım, dizel yasakları başlarken, Euro 5 ve 6 normunda üretilmiş araçların, servislerde motor kontrol yazılım güncellemeleri, dual elektrik kontrollü soğutmalı egzoz gaz resirkülasyonu ve NOx tutucu çift alt saklamalı katalitik konvertörü gibi bazı egzoz parçaları değişimleriyle “temiz”lenmesinin başlamış olması ve bundan böyle de çevreyi kirletmeyecek dizellerin üretilebileceğine işaret ederek Uluslararası Motorlu Taşıt Üreticiler Birliği OICA bir son dakika itirazı yapabilecek mi?..

Ancak, örneğin Daimler Grubu da, her ne kadar “dizeller yasaklanmamalı, geliştirilmeli ve temizlenmeli” dese de; tam 112 yıldır elektrikli araçlar için Ar-Ge’sini devam ettiren Mercedes, şimdi S-Klas- se’sini bile tümüyle elektrikli olarak tamamlamak üzere... Yani, sadece çevre örgütleri veya hükümet yönetmelikleri değil, özellikle rakip olarak Tesla, tüm markaların elektrikli araç planlarını hızlandırdı!..

Bizler ise, tüm bu gelişmelerden son derece memnunuz… Dizeller olabildiğince “temiz” hale gelmeli ve sıfır emisyonlu araç çalışmaları daha da hızlandırılmalı!..

Unutmadan, bir kez daha söyleyeyim; ben her zaman binek otomobilde dizel motora karşıyım!.. Dizel, ticari ve ağır taşıtların motorudur!.. Belki biraz da gerçek arazi araçlarının... Ama o kadar!.. Yılda 64.000 km’den az yol yapıyorsanız, dizelin satın alma ve kullanım maliyeti, kesinlikle ekonomik değildir!..

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.