NEW YORK FUARI ABD

yüksek voltaj yerine V8 dedi

Auto Show - - EDİTÖR -

Otomobilleri seven ülke Amerika mı? En azından New York’un Hudson ve East River arasında kalan gökdelenler bölgesi için durum kesinlikle böyle değil. Bu bölgede asfalt resmen berbat durumda ve trafik de normalde ağır çekimde akıyor: 10 km/s ortalama yakalayabilirseniz şanslı sayılıyorsunuz. En kalabalık saatler aracınızı bir saat park etmek içinse 30 dolar, hatta daha fazla ücret ödemeniz gerekiyor. Rotanızda birçok ücretli köprü ve tünel bulunuyor. Bir zamanların özgürlük ve macera vaat eden Amerikan sürüş tarzı (American Way of Driving) New York için kesinlikle absürt bir şey haline gelmiş durumda.

Diğer taraftan Jacob Javits Center, 2018’de de otomobil endüstrisi için bir simge anıt gibi görülüyor. Bu yıl da podyumun zirvesinde, atmosferik ve turbo beslemeli V8’ler, Dodge ve Ford’lar yer alıyor. Hem de CO2 tartışmalarına rağmen güçleri 700 HP’in üzerine taşınmış motorlarla. Dünyanın trafik denetimlerinin en yoğun ve sıkı olduğu bu ülkesinde devasa güç rakamları kağıt üzerinde kalsa da, kükreyerek çalışan büyük V8’ler birer prestij objesi olarak görülmeye devam ediyor. Özellikle de Orta Batı’da…

Kia 900 5.0 V8 veya Infiniti QX80 Limited gibi bazı ithal modellere rağmen, dünyanın 8 silindirli motor uzmanları hala Amerikalılar. Motor Şehri Detroit’in üç büyükleri hala büyük hacimlere güveni-

yor. Örneğin GM, makyajlı Camaro ve Cadillac CT6 V-Sport’ta daha da güçlü V8’lere yer veriyor. Ford, efsanevi V8’ini Mustang ve yeni Lincoln Aviator’da kullanıyor, Fiat-Chrysler Grubu ise Dodge ve Jeep modellerinde HEMI-V8’leriyle hava atmaya devam ediyor.

Fuar merkezinin dışında elektrikli otomobil lobisinden birkaç kişi gösteri yaparak mesajlarını halka anlatmaya çalışıyor. Belediye Başkanı Bill de Blasio da onlara destek verir gibi: 2020 yılına kadar şehir merkezinde 50 adet hızlı şarj istasyonu kurmayı planlıyor. Bu istasyonlar haftada 1200 kadar elektrikli otomobilin aküsünü temiz enerji ile şarj edecek. Sonraki 5 yılda da şehir yönetimi, sera gazı salınımlarında yüzde 80’lik bir gerileme planlıyor. Elektrikli otomobil kullanımını artırmak için New York, bedelsiz otopark imkanı, daha düşük geçiş ücretleri ve daha uygun fiyatlı şarj elektriği gibi birçok teşvik sağlayacak. En etkili teşvik ise, bölgesel ve ülke genelinde uygulanacak elektrikli araç başına 10 bin doları bulan sübvansiyon olacak. Birçok enerji firması ise endişe içinde: Ne kadar fazla kullanıcı araçlarını geceleri şarj istasyonlarına bağlarsa, geniş çaplı elektrik kesintilerinin sayısı da o kadar artabilir.

Japon üreticiler ABD’de pek fazla kar edemiyor ama sürümlerini artırarak en azından zamanı kurtarmayı istiyorlar. Özellikle müşteri memnuniyeti kralı Toyota, dünya otomobili Corolla’nın bilmem kaçıncı kuşağı ve ABD’de gayet popüler olan RAV4’e güveniyor. Neticede bu iki model de gayet şık görünüyor, kaliteleri oldukça iyi ve uzun dönem kaliteleri de çok yüksek. Ancak bizler, elektrikli otomobil formunda gelecek gibi büyük

devrimi (ilk Prius’un yaptığı gibi) bekliyoruz. Dizel skandalının dalgaları Almanya’da hala devam ederken, Amerikalılar VW’yi şaşırtıcı derecede çabuk affettiler. Başkan Donald Trump bir tarafta ithalatçıları ceza nitelikli ağır vergilerle tehdit ederken, diğer tarafta da VW’yi Chattanooga’daki yeni tesis için (Atlas’ın coupe versiyonu da burada üretilecek) tebrik etti. Atlas’ın seri üretime oldukça yakın olan konsepti, Golf/Passat platformu üzerine inşa edilen şık görünümlü ve 5 koltuklu bir araç. Atlas’ın en önemli kozu ise çok rekabetçi fiyatlarla satılacak olması.

VW’nin pick-up konseptinin ise bu haliyle seri üretime geçme imkanı çok düşük. Büyük ihtimalle gerçek hayatta bu konseptin yerini, yeni Ford Ranger’ın bir VW türevi dolduracak. Daha geniş bir işbirliği imkanını da içeren bu proje üzerinde neredeyse bir yıldır çalışılıyor. Bunun dışında VW, bu pick-up’ın yeni elektrikli otomobil şasisine ne kadar uygun olduğu üzerinde de çalışıyor. Eğer uygunluk yeterli bulunursa araçta, bir Ford V8’i yerine 800 Volt’luk bir elektrikli sistem kullanılabilir. Bu tür bir gelişme Amerikalı üreticiler için de yeni bir rotanın fitilini ateşleyebilir.

Merhaba gelecek: VW Atlas Cross Sport dijital bir kokpite sahip. Ancak bu SUV henüz sadece bir konsept.

Big Amerikan küçülüyor. motorunun sadece

Infiniti QX80 Limited Edition Bir tank gibi görünüyor, 400 HP’lik büyük bir V8’e ve 4 tekerlekten çekiş sistemine sahip.

Toyota Corolla Gelecek yıl Auris adıyla Avrupa’da piyasaya çıkacak ama dizel motor seçeneği olmayacak. Bunun yerine sadece hibrit motorlu olacak.

Ford markalarından Lincoln’ün yeni Aviator modeli bir plug-in hibrit olarak piyasaya çıkacak.

Özgün ızgara tasarımı ve iki renkli boya, makyajlı versiyonda da korunan Maybach gelenekleri.

Dodge Challenger Amerika’nın en sık rastlanan sporcularından biri ve tabi ki yenisi de büyük bir V8’e sahip.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.