FORD FOCUS

Yeni düğme başarılı olacak mı?

Auto Show - - EDİTÖR -

Focus’ta dördüncü perde! Düz bir burun, hoş bir profil, şişkin bir arka kısım ve büyük bir Focus yazısı kesinlikle iyi görünüyor. Boyutlardaki değişim ise kısıtlı. 4,38 m ile öncüsünden 1,5 cm daha uzun. Yüksekliğin de 1,5 cm azalmasıyla yeni Focus, daha oturaklı bir etki bırakıyor. Aks mesafesindeki 5,3 cm’lik büyüme ise iç mekan genişliklerini artırıyor.

Karoserin modern çizgileri iç mekanda da aynen devam ediyor. 8 inçlik dokunmatik ekran dikkatinizi yoldan ayırmanıza neden olmuyor ve kumandaların tamamı rahatça ulaşabileceğiniz noktalarda. Peki ya otomatik şanzıman kontrol düğmesi? Herkese hitap etmeyebilir. Sürüş pozisyonu ve ferahlık gayet başarılı ve buna arka sıra da dahil. Artık arka koltuklara geçmek daha rahat ve ince sırtlıklara sahip ön koltuklar sayesinde buradaki bacak mesafeleri de çok daha iyi. Diğer taraftan minder uzunlukları uzun boylular için biraz kısıtlı kalabilir. Malzeme kalitesi hakkında ise şimdilik susmayı tercih ediyoruz, çünkü fotoğraflara konuk olan araç ön seri bir model. Aldığımız bilgi ise, iç mekanın bolca yumuşak plastik yüzeyle kaliteli bir görünüm sunacağı. Diğer taraftan malzeme karışımı şu anda bile gayet iyi görünüyor.

Turnier adlı station versiyonun yeni süspansiyon geometrisi, 1620 lt’ye varan bir bagaj hacmi sağlıyor. Ayrıca yeni

süspansiyon daha başarılı sürüşler de sağlıyor. Gaz pedalı, direksiyon ve otomatik şanzıman tepkilerini değiştirebilen adaptif süspansiyon opsiyonel olarak sunuluyor ve sistemde; Normal, Sport ve Eco adlı 3 sürüş modu bulunuyor.

Donanım seviyelerinde de hatırı sayılır gelişmeler var: Tinanium, Vignale ve ST-Line. Daha sonra aileye Active adlı SUV tarzı versiyon da katılacak. Jant büyüklükleri konusunda Focus müşterileri, 17, 18 ve 19 inç arasında seçim yapabilecek. Yeni Focus, daha geniş bir sürüş asistanı yelpazesi sunacak: Adaptif hız

sabitleyici, şerit takip asistanı, engel aşma asistanı, trafik işareti algılama sistemi, (karşıdan gelen trafiğe ve trafik işaretlerine tepki verebilen) otomatik far ayarı, yaya tanımlama fonksiyonlu acil fren asistanı, ölü nokta asistanı (artık park yerinden geri geri çıkarken dikey trafiği de denetliyor ve gerektiğinde otonom fren yapabiliyor)... Wrong Way Allert (ters yön alarmı) ise, şaşırıp ters yöne girdiğinizde alarm vererek sürücüyü uyaran çok mantıklı bir asistan. Kaldırıma paralel ya da diklemesine park yapabilen park asistanı da pratik bir sistem. İç mekanda ise Head-up gösterge (veriler ön cama yansıtılıyor) ve B&O (675 Watt) opsiyonları bulunuyor. Fo- cus’un dokunmatik ekranının standart boyutu 6,5 inç, 8 inçlik ekran ise opsiyonel. Bu ekran, Android Auto ve Apple CarPlay uyumlu ve SYNC 3 adlı sesli kontrol sistemiyle kontrol edilebiliyor. Opsiyonel olarak SYNC 3 üzerinden; müzik, navigasyon ve klima sistemlerini de kontrol edebiliyorsunuz. Cep telefonları için indüktif (kablosuz) şarj da diğer bir dikkat çekici özellik. Entegre WLAN bağlantı noktası ve bir uygulama üzerinden sürücü, aracının anlık konum bilgisini takip edebiliyor ya da aracın durumu hakkında bilgi alabiliyor, kapı kilitlerini açıp kapatabiliyor, hatta motoru bile uzaktan çalıştırabiliyor.

Motor demişken: Yeni Focus piyasaya 3 silindirli benzinli ve 4 silindirli dizel motorlarla çıkacak. 3 silindirli 1.0 EcoBoost’ta 85, 100 ve 125 HP, 1.5 EcoBoost’ta 150 HP ve 182 HP güç seviyeleri bulunacak. 125 HP ile 150 HP’lik benzinliler için 8 ileri otomatik şanzıman seçeneği bulunuyor. Dizellerin güç yelpazesi ise 1.5 lt’lik motorda 95 HP ve 120 HP, 2.0 lt’lik motorda ise 150 HP olarak açıklandı. Güçlü olan 2 versiyon da 8 ileri otomatik şanzımanla kombine edilebilecek.

Fiyatlar ve piyasaya çıkış tarihi hakkında henüz bir açıklama olmasa da, yeni Focus’un sonbahar aylarında satışa çıkacağını tahmin ediyoruz. Diğer bir tahminimiz ise başlangıç fiyatında hafif bir yükselme olacağı: 17 bin Euro civarından (Almanya’da) başlayabilir. Turnier’de ise fazladan bagaj için 1000 Euro fazla bedel talep edilebilir.

Yeni Focus öncüsünden 1,5 cm daha uzun. Aks mesafesi ise 5,3 cm artmış.

İç mekan tasarımcısı Murat Seven (solda), meslektaşımız Peter Fischer’e yeni Focus’un iç mekan konseptini anlatıyor. Jaguar/Land Rover’daki gibi: Otomatik şanzıman kontrol düğmesi.

Fiesta’daki gibi Focus’un da kokpiti artık daha sade, derli toplu ve fonksiyonel. Sadece klima kontrolleri fazla alçakta.

Stoplar arasında geniş bir alana yayılan Focus yazısı kalite algısını artırıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.