AMERIKA-ÇIN TICARET SAVAŞLARI

Auto Show - - EDİTÖR - Yayın Yönetmeni HIRANT KASAPOĞLU

Geçtiğimiz ayın başında, Atlantik’in diğer yakasında, ABD’nin New York şehrinde New York Auto Show düzenlendi. Bu yılki fuarda, geçmiş yılların aksine, Avrupa pazarını ilgilendiren pek fazla yenilik yoktu. Kuzey Amerika’daki fuarlar arasında Detroit hala, uluslararası düzeyde, bayrağı taşımaya devam ediyor. New York Fuarı’nda ise Amerikan otomotiv endüstrisi güç gösterisi yapmaya devam etti. Fakat bu güç gösterisi teknolojik ilerleme, alternatif yakıt ve motor teknolojileri ile değil de, V8 motorların homurtuları arasında yapıldı. Sanki kulaklarımızda Başkan Trump’ın şu slogan sözleri yankılanıyordu; “Make America Great Again!”. Evet, bir zamanların Amerikası’nda benzinin galonu 1 doların da altında satıldığı yıllarda, Amerika çok güzel yaşanılacak bir yerdi belki ama bu hoyratça tüketimin yanında, çocuklarımıza karşı da sorumluluklarımız yok muydu? O topraklarda daha önce yaşamış olan Kızılderililer ise 200 yıl önceleri şöyle derlermiş; “Biz bu dünyayı atalarımızdan miras değil, çocuklarımızdan emanet aldık”.

Dünyanın en büyük ekonomisi olan Kuzey Amerika enerji konusunda hala böylesine hoyrat davranırken, Nisan ayı sonunda bir diğer önemli otomobil fuarı da dünyanın ikinci büyük ekonomisi olan Çin’in başkenti Pekin’de gerçekleştirildi. Pekin fuarında konvansiyonel otomobillerin yanı sıra büyük kısmı elektrikli olan çevreci yenilikler de sergilendi, üstelik bunlar konsept değil, yola çıkmaya hazır araçlardı. Trump hükümeti bir ticaret savaşı başlatarak, bazı Çin teknoloji ürünlerine Amerika’ya giriş yasağı ve yüksek vergi duvarları koysa da, Çin endüstrisi ve teknolojisi, dışa açılmaya hazırlanıyor. Telekomünikasyonda, elektronikte, yapay zeka ve robot teknolojisinde kaliteli ürünleriyle dış pazarlara çıkmaya başlayan Çin, otomotivde de iç pazarını doyurduktan hemen sonra, yani yakın zamanda yeni teknolojileriyle dışa açılmaya başlayacak. Pekin Fuarı’nda da işte bunun izlerini rahatlıkla görmek mümkündü. Fuardaki önemli yeniliklerle ilgili geniş bir yazımızı gelecek ayki dergimizin sayfaları arasında bulabileceksiniz.

Geçtiğimiz ay Auto Bild dergileri olarak İtalya’nın başkenti Roma’da biraraya geldik ve Avrupa pazarı için önemli yenilikleri, Bridgestone’un deneme pistinde test ettik. Test The Best disiplin başlığı altındaki bu testlerin benzerini artık, Batı’ya açılmayı hedefleyen Çin’de de yılda bir kez gerçekleştiriyoruz. Son birkaç senedir yapılan Test The Best China testleri, bu yıl Pekin Fuarı’nın ardından, kapalı bir test pistinde gerçekleştirildi. Biz de bu teste katılıp, bu araçların sürüş izlenimlerini derledik ve gelecek aylarda sayfalarımız arasında yayınlayacağız çünkü bu otomobillerin çok yakın zamanda Avrupa pazarlarına da gelebileceğini tahmin ediyoruz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.