SEAT ARONA

Küçük SUV’larda İspanyol ateşi.........................................

Auto Show - - EDİTÖR -

SUV pazarında trend küçülme yönünde ve küçük SUV’lar uzun süredir lider konumda olan kompakt SUV’ların tahtını ele geçirme yolunda ilerliyor. Durum böyle olunca tüm üreticiler kendi küçük SUV’larını hazırlamaya başladı ve buna VW Grubu da dahil. Grupta bu adımı atan ilk marka ise Arona ile Seat oldu. Bunu VW T-roc ve Skoda Vision X devam ettirecek.

Pazarda bir süredir top koşturan Captur ve 2008 gibi modelleri rakip olarak hedefleyen Arona, büyük SUV’ların gösterişli tarzlarını, küçük ve kullanışlı bir şehir aracında sunuyor.

Ibiza ile aynı platformu kullanan bu model, platform kardeşinden 8 cm daha uzun bir araç. İşte bu uzunluk da baş ve diz mesafeleriyle bagaj hacminde önemli sayılabilecek avantajlar sağlıyor.

Arona, özgün LED stopları ve çift renkli gövde yapısıyla yolda dikkat çeken bir tasarım sunuyor. Izgarası, keskin hatları, arka kısımdaki difüzör ve bagaj spoyleri sportif bir tasarım da sağlıyor. C sütununun üzerindeki X harfi ise, en üst donanım paketi olan ‘Xcellence’a sahip olduğunun bir göstergesi.

İç mekanda ise, tüm VW Grubu otomobillerinde olduğu gibi, kullanıcı odaklı ve nesnel bir tasarıma yer verilmiş. Sert dolgulu koltuklar, sağlam bir his veren işçilik ve problemsiz kokpitin sunduğu kullanım rahatlığı Arona’nın iç mekanındaki beğendiğimiz detayların başında yer alıyor. Daha yüksek olan tavan hem biniş ve inişleri ko-

laylaştırıyor, hem de baş mesafelerine katkıda bulunuyor. Böylece yetişkinler arka koltuklarda da rahat oturabiliyor. Bagaj hacmi (400-1280 lt) yeterli olanı sunarken, yükleme eşiği Ibiza’ya göre biraz daha yüksek.

Sürüş izlenimi

Arona, bazı etkileyici özellikleriyle dikkat çekiyor: Dengeli bir genel karak- ter, iyi ayarlanmış bir yürüyen aksam, hassas ve direkt çalışan bir direksiyon sistemi, başarılı geri bildirimler, bozuk zeminlere uygun sertlikte bir süspansiyon... Kaputunun altında ise 1 litrelik 3 silindirli bir motor görev yapıyor. 115 HP güç ve 200 NM tork üreten bu makine, bu küçük şehirli için kesinlikle başarılı bir seçim. Limitler dahilinde kullanıcısına keyifli sürüşler sunan Arona’nın gösterge takibi de kolay yapılıyor. Çift debriyajlı DSG şanzıman motorla uyum içerisinde çalışıyor. Bu kendisini kanıtlamış kombinasyonu VW Grubu’nun diğer modellerinde de görmek mümkün.

SONUÇ MURAT ÇAVDAR Rakipleriyle kabaca değerlendirme yaparsak Arona tasarım ve iç mekan özellikleri konusunda sanki iyi sonuçlar veriyor. Ama bunu anlamanın en iyi yolu, kapsamlı bir karşılaştırmadan geçer…

Büyük SUV’ların kullanışlılığı küçük ama şık bir şehirli tasarımla harmanlanmış.

Platform kardeşi Ibiza’dan 8 cm uzun olması iç mekan avantajı sağlıyor.

Kalite yüksek, tasarım nesnel, sert koltuklar oldukça rahat: Tipik VW!

C sütunundaki X amblemi üst donanım paketi Xcellence’ı işaret ediyor.

Klasik göstergeler okunaklı yapılarıyla çok rahat takip ediliyor.

1.0 lt’lik 3 silindirli motor 115 HP güç ve 200 Nm tork üretiyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.