VW TIGUAN ALLSPACE

Geniş aileler için..............................................................

Auto Show - - EDİTÖR - Fotoğraflar: Murat ÇAVDAR

Standart Tiguan ile Allspace arasında ilk bakışta önemli farklılıklar yok. Evet, gerçekten de asıl fark Allspace’in 21,5 cm daha uzun (4701 mm) olması. Aks mesafesindeki (2787 mm) uzama ise 110 mm’yi buluyor. Uzunluk ve aks mesafesindeki artışlar, hem iç mekanda hem de bagajda hatırı sayılır büyümeleri beraberinde getirmiş. Ayrıca katlanabilir üçüncü sıra koltuk da bu uzamanın getirdiği bir diğer avantaj.

Gerektiği zaman 7 kişilik bir SUV haline dönüşebilen Tiguan, omuzlarındaki bu yükü 1,4 lt hacimli benzinli bir motorla taşıyor. Fazladan bagaj alanı gerektiğinde ise koltuk sıralarını katlayarak 1920 lt’lik devasa bir taşıma hacmine ulaşmak mümkün.

Tiguan Allspace, teknolojileri ve sürüş destek sistemleri ile güvenli sürüş deneyimi sunuyor. Opsiyonel olarak tercih edilebilen Şerit Takip Asistanı “Lane Assist”, şeritten çıkılması durumunda düzeltici direksiyon hareketleriyle aracın kendi şeridinde kalmasını sağlıyor. Yan aynalara entegre Şerit Değiştirme Asistanı “Side Assist”, sürücüyü ölü noktalarda olabilecek araç ve engellere karşı uyarıyor. Diğer bir sürüş destek sistemi olan Dinamik Far Asistanı, senkronize yol aydınlatması sayesinde karşıdan gelen sürücülerin gözünü almadan uzun farlarla sürüş yapabilme imkânı sağlıyor.

Standart Tiguan ile Touareg arasında konumlanan Tiguan Allspace Türkiye’de Comfortline ve Highline donanım paketleriyle satışa sunuluyor. Comfortline donanım seçeneğinde 8 inç renkli dokunmatik ekrana sahip olan “Composition Media” bilgi ve eğlence sistemi, 3 bölgeli otomatik klima sistemi, karartılmış arka ve yan camlar, LED gündüz sürüş farları ve elektrikli bagaj kapağı yer alıyor. Highline donanım seviyesinde ise Comfortline’a; LED ön farlar, anahtarsız giriş ve çalıştırma, kolay açılır/kapanır bagaj kapağı, dijital gösterge paneli, “Alcantara” koltuk döşemeler ve ambiyans aydınlatması gibi kalemler ekleniyor.

Sürüş izlenimi

VW Tiguan Allspace ilk bakıldığında standart versiyondan farklı görünmese de, 215 mm artan uzunluk onu bambaşka amaçlara iten önemli bir detay. Yumuşak dokunma hissi veren kaliteli malzemelerin kullanıldığı geniş iç mekanda 2. sıra koltuklarda baş ve diz mesafesi yeterliyken, en arka sıra yetişkinler için biraz kısıtlı kalabilir. Panoramik cam tavan ve sunroof sa- yesinde uzun yolculuklar keyifli hale dönüşüyor. Bilgi-eğlence ekranı hassas bir dokunmatik kullanım sunuyor.

7 kişilik oturma kapasitesi, geniş iç mekan ve bagaj hacmi sayesinde önemli avantajlar sunarken 1.4 lt’lik göreceli küçük hacimli motor da ülkemizdeki cazibesini artıracak gibi görünüyor. 1.4 litrelik motor bu cüsseyi taşıma konusunda herhangi bir sıkıntı yaşatmadı. Ancak bunu tek kişilik bir kullanım sonucunda söylüyoruz. Yani 7 kişi ve bagajlarıyla birlikte bu durum değişebilir. Normal hızlarda sessiz çalışan ama yüksek devirlerde gürültüsü iç mekana yansıyan motorun 150 HP’lik gücü ve 250 Nm’lik torku (1500-3500 d/d) 6 ileri DSG şanzıman üzerinden tekerleklere aktarılıyor. Motor alt devirlerde biraz zayıf bir his verse de bu durum, üst devirlerde tam ters yönde değişiyor. Spor mod seçildiğinde dinamizm biraz artarken, direksiyon üzerindeki vites kulakçıklarıyla yapılan manuel kullanım, keyif hissini artırıyor. Silindir kapama teknolojisine de sahip olan ünite, yüksek güç gerektirmeyen kullanımlarda 2 silindiri devre dışı bırakıp sadece 2 silindirle yoluna devam ediyor. Yine de: Bu teknolojiye ve yaptığımız sakin kullanımlara rağmen karşılaştığımız tüketim değeri 9,2 lt/100 km oldu.

SONUÇ MURAT ÇAVDAR Keyifli bir kullanım sunan bu modelin tarzına, tasarımına ve yeteneklerine diyecek bir sözüm yok. Ancak 218 bin 600 TL’lik başlangıç fiyatı kesinlikle çok yüksek. Yoksa “aşırı kendine güvenin bir sonucu” mu desek?

Nesnel ve çok kullanışlı olan iç mekan standart versiyonla aynı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.