SKODA KAROQ

Yeti’nin gerçek halefi........................................................

Auto Show - - EDİTÖR -

SONUÇ MURAT ÖKSÜZ Bu SUV alınır mı? Fiyat performans anlamında hiç düşünmeden alınabilir. 127 bin TL civarlarında gözüken ilk rakam ülkemizde devamlı oynayan döviz kurlarıyla ne kadar sabit durabilir bilemeyiz. Ama sonuçta Yeti severlerin Karoq’a yönelip mutlu olacakları kesin. Otomobilin ayrıca Euro NCAP’tan 5 yıldızla ödüllendirdiğini de belirtelim.

Skoda’nın en sevilen modeli Yeti’nin veliahtı aranırken, marka SUV segmentine biraz geç ama hızlı bir girişi Kodiaq’la yapmıştı. Fakat Kodiaq, boyutları ve tarzı nedeniyle SUV serisinin zirvesinde yer alıyor. Yeti kullanıcıları, hep araçlarının yerine koyabileceği bir kompakt SUV Skoda bekledi. İşte şimdi karşımıza çıkan Karoq, tıpkı Yeti gibi kompakt SUV sınıfında yer alıyor ama çok daha gelişmiş özelliklere sahip. Yine 2019’da piyasaya çıkacak Karoq’tan daha küçük bir Crossover modeliyle SUV ailesi tamamlanmış olacak. Karoq, 1.6 litre dizel motorun yanı sıra 1.0 ve 1.5 litre benzinli motor seçenekleriyle Türkiye pazarına geldi. İlk anda 400 adetlik teslimatı gerçekleştirilen Karoq’un 2018 sonuna kadar 300 adet daha satışı planlanıyor.

Karoq Türkiye’de Ambition ve Style adlı iki donanım seviyesiyle satılıyor. Skoda’nın diğer modellerinden bildi- ğimiz donanımların birçoğu Ambition’da mevcut. Style’da ise ekstra birkaç özellik daha donanıma eklenmiş.

Dış tasarıma baktığımızda ilk anda keskin geometrik şekilli farlarla üç boyutlu bir görünüm sunan aracın ön bölümünde, güvenlik ve sağlamlık ön planda. Yandan bakıldığında ise aracın arkaya doğru alçalan tavanının, D-sütunu ve sivri arka kısımla görsel olarak uzatıldığı fark ediliyor. Aracın arka bölümünde kullanılan yatay çizgiler ve LED farlar gövdenin genişlik algısını güçlendirmekte.

SUV’un iç tasarımı eğlenceli donanımlara sahip. Dikkat çeken özellikleri arasında SmartLink, sekiz adet hoparlör, üç kollu çok fonksiyonlu deri direksiyon simidi, stop/start ve fren enerjisi geri kazanımı, deri kaplı DSG kontrollü vites topuzu yer alıyor. 521 litrelik bagaj hacmi 3 koltuğun yatırılmasıyla 1630 litreye çıkıyor.

1.0 litrelik motor sürüş için gözdemizdi. 115 HP güç ve 2000-3500 d/d aralığında 200 Nm tork üretiyor bu ünite. Vites geçiş aralıklarının kısa olması aracı atak bir hale getiriyor. 187 km/s maksimum hıza ulaşırken, 0-100 km/s aralığını 10.6 saniyede tamamlıyor. Yüksek hızlarda virajlara giriş ve çıkışlarda da dengeli bir yapıya sahip. Genelde kompakt otomobillerde sert süspansiyonlar kullanılır. Ama yol engellerini pek fazla hissetmedik. Ortalama yakıt tüketimi otomatik vites seçeneğinde 5.3 litre/100 km. Diğer benzinli motor ise 1.5 litre hacminde ve 150 HP güç, 1500-3000 d/d aralığında 250 NM tork üretiyor. 0-100 km/s hızlanma değeri 10.7 saniye. Yani 1.0 litrelik küçük motorla hemen hemen aynı değerlere sahip. 1.6 litrelik TDI dizel seçenek yine 115 HP güç üretirken 1500-3200 d/d’da 250 Nm torka ulaşıyor. Tabii yakıt tüketimi 100 km’de 4.6 lt gibi daha düşük bir rakama sahip. Kasım 2018’de ise 1.5 litrelik motora 4x4 özelliği eklenecek.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.